Šecerna repa 2014

Iako je najavljena niza cena repe 2014 dali cete povecati povrsine pod njom

  • da

    Glasovi: 24 42,9%
  • ne

    Glasovi: 32 57,1%

  • Ukupno glasača
    56
  • Anketa je zatvorena .
http://www.agroklub.com/gnojiva/cheminova-a-s-50/amalgerol-premium-132/

Imaće repe i taj koji takve stvari nekoristi,a i ja koji ih koristim svake druge nedelje (samo u repi) :ppozdrav:

- - - - - - - - - -


REPA OSTAJE U SRBIJI - LJULJA SE CENA?
Beograd, 10. jun 2014.
repa10.6.JPG
Pre ovogodišnje setve šećerne repe, a prilikom planiranja i ugovaranja ovog posla, najavljeno je da će deo slatkog korena biti izvezen – barem sa 5.000 hektara u Hrvatsku.Međutim, prema saznanju „Gazdinstva”, kompanije koje su ranije izvozile repu u Hrvatsku, a među njima su bile „Matijević” i „Fermopromet” iz Novog Bezdana, to ove godine neće učiniti.Očekivalo se da će repa iz Vojvodine završiti u preradi u Županji, ali od tog posla nema ništa, jer će potrebne količine repe ova kompanija uvesti iz Mađarske.List je saznao da je glavni razlog za odustajanje od repe iz Srema i sa severa Bačke procedura na granici, koja usporava transport. U Hrvatskoj tvrde da kao članica EU tih problema sa uvozom iz Mađarske neće biti. Naši sagovornici nisu želeli da otkriju uvoznu cenu iz Mađarske, uz obrazloženje da za to nemaju saglasnost od partnera.Šta će se desiti sa repom koja nije pokrivena ugovorima sa domaćim fabrikama u Srbiji, u trenutku kada cena šećera ima trend pada, može se samo pretpostaviti, a najverovatnije da će njima biti ponuđena niža cena od ugovorene. Strah hvata i one ratare koji su ugovorili prodaju po 38 evra po toni, jer među njima kruži vest da će šećerane učiniti sve da umanje ugovorene cene.
repa1.JPG
Koliko se šećera krije u ovom korenu?Pojedinci u predviđanju mogućeg scenarija kažu da otimanja repe neće biti, jer su kooperanti iz Banata promenili fabrike zbog odmeravanja kvaliteta i ta repa se vozi mnogo dalje. Postoje i tvrdnje da je naglašavanje pada cene šećera trgovinski trik i da treba videti bilanse prerađivača, pa tek onda ulaziti u komentare o njihovom poslovanju.Čulo se da će nova situacija oko cene pojedine fabrike izvesti na pravi put i da počnu da vrednuju kvalitet šećerne repe po stvarnim pravilima, jer bez toga nema visoke digestije, odnosno ulaganja u visoku proizvodnju. Neki agronomski poduhvati o visokokvalitetnoj šećernoj repi u okrilju fabrika su propali, a investicije u preradu idu čak do toga da se umesto u osnovne prerađivačke kapacitete ulaže u „čupanje” šećera iz melase.Ovih dana je, saznaje „Gazdinstvo”, najavljen interes investitora iz Austrije za ulaganje u ratarstvo u Srbiji i to upravo u proizvodnju šećerne repe, što može uticati na povećanje broja gazdinstava koji se bave ovim poslom, ali i veća sigurnost u sticanju profita.


 
Danas mi bio covek za folijarnu prihranu BorMax-om 20, kaze da idemo 1kg u prvom tretmanu od cekospore i 1kg u trecem, sa sferom cemo ga samo mesati, a nas se zastitar takodje slozio sa tim, i ubacio nam je neke kiseline to cemo da probamo pola sa tim a pola sa ovim drugim da vidimo delovanje, sta vi mislite o tome?

@NikolaIndjija: Govore da povecava digestiju za 1,1% i od 5-10 tona po ha prinos, a po ha izadje 2 tretmana 1000 dinara, nije puno ako je tako kao sto kazu :D
 
Ja sam uzeo Wuxal Boron malo da posolim ovu losiju njivu. Drugu njivu gde je dobra repa necu ni sa cim prskati od folijarnih djubriva. Prosle godine sam namerno preskocio 10 redi kad sam prskao sa Borom i nista ja tu nisam video razliku. Najbolja repa je bila gde sam izvezao stajnjak pre oranja.
 
Ja sam uzeo Wuxal Boron malo da posolim ovu losiju njivu. Drugu njivu gde je dobra repa necu ni sa cim prskati od folijarnih djubriva. Prosle godine sam namerno preskocio 10 redi kad sam prskao sa Borom i nista ja tu nisam video razliku. Najbolja repa je bila gde sam izvezao stajnjak pre oranja.

Pa stajnjak je najbolje djubrivo, vec smo narucili taj BorMax 20 pa cmo isprskati, samo je l' mesas folijarna djubriva sa fungicidima ili ides posebno?
 
Često nećeš ni videti verovatno na samoj biljci drastične promene , ali digestija ne sme biti ista. Bor smanjuje i trulež korena .
 
@Dragan18
Vec sada izmedju redova se zna naslutiti da ce biti "sisanje" ove godine. Zbog toga potpuno mi je svejedno kakva je digestija. :osmeh: To cu vise prskati malo da biljka bude u boljoj kondiciji. Poznat scenario na jesen, digestija 12-13% i prljavstine 20-40%. Kad dodje do raskusuravanja, mi njima duzni:haha:


Da li je neko dobio avans? Kod nas nikakvih informacija nema o tome:sta:
 
@izmedju redova se zna naslutiti
Pre neki dan bio da uzmem hemiju u šeć.,podeo zahtev za avans, ali daj bože da dođu bar za more:cool:Inače filijarno od timaka 1400+pdv l.a ide 3lh ,tako da će dobiti zaštitu od cerk. i od sirka ponegde .Ove godine ,po mom mišljenju ,veće ulaganje će povećati prinos šećera po h ali samo će smanjiti nama profit jer će analiza biti šac metodom
 
Nazad
Vrh