Šećerna repa 2012.

Koliki rod repe očekujete na vašem imanju po Ha ?

  • Manje

    Glasovi: 4 12,5%
  • 20 t

    Glasovi: 6 18,8%
  • 35 t

    Glasovi: 7 21,9%
  • 55 t

    Glasovi: 7 21,9%
  • 70 t

    Glasovi: 5 15,6%
  • Više

    Glasovi: 3 9,4%

  • Ukupno glasača
    32
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Definitivno barem za sada problem imaju repe koje su sejane oko 15. marta jer su ih oba mraza drmnula, one repe koje su nikle između ta dva mraza će se izvući jer kod nas ovaj drugi maraz je bio u intervalu između -1 i -2.
Mico nije vise problem sa mrazom nego sa nekom gljivom zove se na p..Koren repe je ugrozen tom gljivom po prici iz dve secerane svu repu treba presejati i onu koja je dobra:sta:
 
Obilazili smo repe kod mene je smrzlo 10 % za sad izgleda da je 100.000 biljaka zdrava po Ha . U Crepaji čujem da je smrznuto od 40 - 60 % ..... ne valja , a ljudi još ne znaju šta da rade ......
 
Sandore otkopaj jedno desetak biljaka pa ces videti kako koren izgleda?Dali je koren braon,dali ima puno bocnih zilica,dali se koren na pola sasusio.To nisu posledice mraza nego gljive.Najčešći prouzrokovači propadanja klijanaca šećerne repe su gljive iz rodova Aphanomyces i Pythium. Razvoju ovih gljivičnih oboljenja pogoduju hladni i vlažni uslovi, kada je usporen proces nicanja šećerne repe.Ovo je prepisano sa kws sajta
 
cudno ali istinito,jedna drzavna tabla od mojih prijatelja koju su dobili oko 60ha sejana repa isti dan.Jedna sa gaspardom i losa ,druga sa starom majevicom i extra ni jedna smrzla..
 
Po meni nije gljiva jer je isti slučaj i kod mene i u Crepaji što je sejano klasičnim sejalicom u " kanale " ima oštećenje 10 % , a one druge gde je setva sa savremenim sejalicama na " breg " oštećenje je 50 % .
 
Malo sam razgledao po netu sad mi se čini da ovo nije uradio mraz nego stvarno trulež , ovo je još gore .......... kako sprečiti dalji razvoj ??
 
Sačekajte biće rezultati od stručnih ljudi, juče je odneti uzorci iz Agrounije(MK Comerc) i vrše se ispitivanja u labaratoriji. Čim budu gotovi rezultati obavestiću vas.
 
Razvoju ovih gljivičnih oboljenja pogoduju hladni i vlažni uslovi, kada je usporen proces nicanja šećerne repe.Ovo sam prepisao sa sajta KWS.Nije moguce lecenje,moguce je presevanje na istom zemljistu.Treba sacekati jos jedno pet toplih dana,ako nevalja onda je presejati fao320 kukuruzom:sta:
 
kod nas na 2,3 njive ima rupa i okolo pojedena repa, hrcak,tekunica, sta li je vec
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh