Šećerna repa 2010

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
koje sorte sec.repe planirate da sejete ovog prolecai ako moze obrazlozenje zasto bas tu. :cao:
 
mica967 je napisao(la):
koje sorte sec.repe planirate da sejete ovog prolecai ako moze obrazlozenje zasto bas tu. :cao:
NS , godinama sejem nikad se nije postidela stranih a vidim da se i ostali vraćaju domaćim
LARA; DARIJA; IRINA; DRENA :D
 
gazeta, asketa, protekta, prestige, tibor, tajfun, moyda nesto od KWS-a sa EPD-om, ali u maloj kolicini, to samo za probu... :ppozdrav:


imena sve govore, nema potrebe da vise objasnjavam... ali ako treba, tu sam, pitajte... :cao:
 
mucobieno je napisao(la):
gazeta, asketa, protekta, prestige, tibor, tajfun, moyda nesto od KWS-a sa EPD-om, ali u maloj kolicini, to samo za probu... :ppozdrav:


imena sve govore, nema potrebe da vise objasnjavam... ali ako treba, tu sam, pitajte... :cao:
Koliko je kod vas bilo padavina u avgustu i dali je bilo trulezi. :ppozdrav:
 
bilo je malo padavina, ali trulez se javila na par mesta samo, ne u velikim kolicinama, ali bilo je ciscenja i vadenja repe na prizmi, samo sve je to bilo ispod 2% :ppozdrav:
 
abro je napisao(la):
NS , godinama sejem nikad se nije postidela stranih a vidim da se i ostali vraćaju domaćim
LARA; DARIJA; IRINA; DRENA :D

vrlo je zanimljivo to da nase sorte imaju prodju u tom delu backe, kisac, b. petrovac.
inace podaci iz secerane u zablju za proteklu 2009 pokazuju da nije bilo razlike izmedju stranih i domacih sorti. prinosi i sadrzaj secera za podrucje kulpina gde seju 99% strane sorte i prinosi i kvalitet za podrucje kisaca gde seju 99% ns seme su skoro identicni.
ove godine sejem laru 14 kj. ocekivani prinos 70 t/ha, skromno sa moje strane. videcemo u oktobru.
 
mica967 je napisao(la):
Ikod nas u sremu je veca potraznja semena secerne repe novosadskog instituta. ::svaka cast::
prilikom jednog predavanja kws zastupnika, video sam da seme koje proizvodi rit sid, zauzima nekih 30% ukupno plasiranog semena na nasem trzistu. mislim da je nase seme kvalitetnije od semena koje oni proizvode i da bi toliki trebao da bude nas udeo na trzistu semena secerne repe.
 
zcurcic je napisao(la):
abro je napisao(la):
NS , godinama sejem nikad se nije postidela stranih a vidim da se i ostali vraćaju domaćim
LARA; DARIJA; IRINA; DRENA :D

vrlo je zanimljivo to da nase sorte imaju prodju u tom delu backe, kisac, b. petrovac.
inace podaci iz secerane u zablju za proteklu 2009 pokazuju da nije bilo razlike izmedju stranih i domacih sorti. prinosi i sadrzaj secera za podrucje kulpina gde seju 99% strane sorte i prinosi i kvalitet za podrucje kisaca gde seju 99% ns seme su skoro identicni.
ove godine sejem laru 14 kj. ocekivani prinos 70 t/ha, skromno sa moje strane. videcemo u oktobru.
Ja govorim u svoje ime a isto tako i prinosi u korist NS semena samim tim nemam šta pametovati, o digestiji-nevredi, to je duuuga priča.
Poreklo majke NS semena repe je iz... uvoza tako da domaće seme se već adaptiralo na našu klimu a ono koje je šireno ko zna gde ... ? Tu dajem prednost i sa tim razlogom se držim domaćeg, dobra je razlika i u ceni semena a u jesen ona duplo plaćana nisu ništa bolja, opet govorim iz ličnih zapažanja.
@zcurcic
Kulpin-uticaj pojedinaca a mislim i same šećerane.
 
Ja ću ove godine posejati pola domaćeg , pola stranog semena. Do sad sam uvek sejao strane hibride , treba negde da se špara..... :haha:
 
iskreno se nadam da cete proci kao i ja ove godine.
prve zvanicne analize iz laboratorije za ispitivanje semena pokazuju energiju klijanja od 95%, a klijavost od 97-98%. trazite obavezno da vidite deklaracije kako stranog tako i domaceg semena. valjda ce vam to omoguciti.
@abro
jedna komponenta jeste iz inostranstva.
 
@zcurcic
Od koga da trazimo deklaracije? Zasto vi ne napisete klijavost i energiju klijanja na vreci vec mi moramo od nekoga da zahtevamo da nam pokaze deklaraciju sto ce naravno uciniti ali preko volje?
 
ne postoji zakonska obaveza. inace ateste ne stampa institut vec stanica ili neka firma u somboru. deklaraciju izdaje ovlascena laboratorija koja odredjuje kvalitet semena. nama to radi nacionalna laboratorija. postoje i druge koje su akreditovane, tako da neke semenske kompanije rade sa nasom laboratorijom neke sa drugim laboratorijama.
deklaracije trazite od zadruge, kooperanta, poljoapoteke ili preko koga vec uzimate seme.
 
zike je napisao(la):
Da li ste napravili ugovore za secernu repu.
mi opusteno. uglavnom sami finansiramo proizvodnju pa tek kada prigusti sklapamo ugovor. bolje da oni misle da ima manje repe, nego da mi njima idemo na noge. onda se previse opuste i samo spustaju cenu.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh