Šećerna repa 2010

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Mi dok smo sejali(a komsija sam sa Muccobienom) radili smo sa seceranom Zabalj.
 
North ARMY je napisao(la):
Mi dok smo sejali(a komsija sam sa Muccobienom) radili smo sa seceranom Zabalj.
Zar nije to malo daleko od vas mislim neznam do koje udaljenosti su secerane spremne da idu to jest da ugovaraju proizvodnju , zato sto je vama bliza secerana Pecinci , pa onda Jugozapadna Backa iz Baca pa tek onda Zabalj ako se nevaram a mislim da sam upravu..... ::namigivanje::
 
Moj ovogodišnji prinos sa parcele 4,6ha
Lara- NS
digestija - 14.4-14.5
nečistoća - 13.6-14.9
prinos - 320853kg čiste repe
tj. 69750kg/ha
Sa prinosom sam još i zadovoljan ali digestija :udri: :udri: :udri: užas.
 
Kod nas je niko ne bi prestao sejati da nisu odbijali redovno od 40-60% to nije bilo normalno koliko su odbijali,zadnje godine su odbijali nenormalno toliko su se okurcili da dodju sa seckom na deponiju,odsece joj glavu(tarup je skinuo ono sve zeleno od gore i onu "peteljku") odsece joj koren i satarom sa strane i kaze nama u secerani treba toliko tj samo srce,AKO ih podmitis smanje ti na 35 odbijanje,ja ne znam da je ikome kod nas odbijano manje od 30-35.
Deda je isto sejao pre monogoje ljet i kaze kad uporedis koju je on vadio i ovu koju smo mi vadili da je ova sad svacija cistija a nama odbici 30-60 a dedi odbijali 10-ak%.
Njih par je imalo neverovatnih 90% odbijanja pa su dobili repu u glavu ili iskipovanu repu na vagu....
 
nepratite na casu :zli:
mi radimo sa pecincima, repa je tek na lageru, u ponedeljak smo poceli, i danas je treci dan da smo radili. mislim da ce se za dan dva tovariti, ali mi nastavljamo i dalje vadjenje, koliko znam...

evo par slika :
 
abro je napisao(la):
Moj ovogodišnji prinos sa parcele 4,6ha
Lara- NS
digestija - 14.4-14.5
nečistoća - 13.6-14.9
prinos - 320853kg čiste repe
tj. 69750kg/ha
Sa prinosom sam još i zadovoljan ali digestija :udri: :udri: :udri: užas.
takva situacija je i kod mene trenutna. takva je godina. koliko sam cuo u zablju se digestija krece od 12 do 16 %. mogao si jos malo sacekati, ako ti je lisna masa bila ocuvana. dogurali bi ona do 16 %.
 
@zcurcic
Moguće, ali koliko je meni poznato ja 16% digestiju nemogu ostvariti. Izgleda da neznam raditi sa repom(?) da ne ulazim u pojedinosti, od analize zemljišta...kontrolnih uzoraka kod vas na NS institutu i svega što sam ispoštovao tokom godine.
Reći ću još toliko da jedan deo je predat pod drugim imenom sa iste parcele a digestija je 15,xx% a nečistoća 12,xx% ...toliko o poštenju...
 
ima svega. u svakom slucaju po meni odlican rezultat. kod nas na sancevima prosecna vrednost digestije 2. septembra je bila 12.68 %, par uzoraka je imalo nesto jedva preko 13%, prinos 7 vagona/ha. rezultati kod mene kuci su bili slicni sto se tice prinosa, ali je sadrzaj secera bio od 13.6 do 14.7 %. mnogo faktora utice na sadrzaj secera, a ponajvise vremenske prilike.
 
Gas pumpa cenu šećera
M. Laketić | 12. 09. 2010. - 00:02h

Čim je na rafove trgovinskih lanaca iz robnih rezervi stiglo dovoljno ulja, počela je nestašica šećera. Kako se kampanja prerade šećerne repe zahuktava, više neće biti problema u snabdevanju ovom namirnicom, ali, izgleda, po većim cenama. Pre nestašice, cena šećera u maloprodaji je bila 53 do 56 dinara, a sada u fabrikama, na veliko, košta 58 dinara.
Poskupljenje sve izvesnije

Najavljeno poskupljenje ovog proizvoda ispraznilo je rafove, a građane nateralo da prave zalihe. Kako stoje stvari, do kraja meseca skuplje će biti meso i sredstva za ličnu higijenu, a šećer je zbog poskupljenja već „zagorčao“ cenu konditorskih proizvoda. Upućeni kažu da, iako je šećer tokom avgusta u dva navrata poskupljivao u maloprodaji, smanjenje isporuka nije ništa drugo do znak da bi uskoro moglo doći i do nove promene cena, mada kilogram kristal šećera sada košta 73 dinara.


Kompanija „Sunoko“, u okviru koje posluju šećerane u Vrbasu, Baču, Pećincima i Kovačici, planira da ove godine poveća otkup šećerne repe za 21 odsto, na 1,7 miliona tona. Dragan Popović, direktor sirovinskog sektora „Sunoka“, izjavio je da se ove godine očekuje povećanje prinosa šećerne repe sa prošlogodišnjih 47 tona po hektaru, na 54 tone.


– Nema nestašice šećera i ne treba ni da bude jer ga ima dovoljno. A kada je o ceni reč, bili smo prinuđeni na korekcije s obzirom na to da su svi inputi u proizvodnji enormno poskupeli. Recimo, lane smo gas plaćali 23, a sada 39,6 dinara, a taj nam energent sa 20 odsto učestvuje u ceni. Tako je i sa naftom, skuplja je i šećerna repa... – kaže Ljubiša Radenković, direktor šećerane u Senti.
U ovoj šećerani kilogramsko pakovanje šećera košta 62 dinara, a na tu cenu treba dodati porez, trgovačku maržu..., pa dok dođe do rafova u radnjama, stigne do 72,90 dinara.


Željko Kovačević, direktor u žabaljskoj šećerani, napominje da već četiri-pet godina šećeru nije menjana cena. I pre pet godina u fabrikama je koštao 51 ili 52 dinara, a naviše su išli svi inputi u proizvodnji. Sada šećer na veliko u šećerani u Žablju košta 58-59 dinara, a kilogramsko pakovanje je tri-četiri dinara skuplje.


Ako je za utehu, nakon cunamija poskupljenja u avgustu, kada gotovo da nema namirnice i neke od osnovnih potrepština domaćinstva kojima nije korigovana cena, trgovci očekuju mirniji period. Kako nam je rečeno u „Maksiju“, zasad su poskupljenja najavili pojedini konditori, ali samo za deo asortimana, i to za pet do deset odsto zbog cene šećera, a „otići će“ i neka alkoholna pića iz uvoza.


Fabrika šećera „Donji Srem“ iz Pećinaca sada ima najveći kapacitet prerade šećerne repe i spada u najsavremenije u regionu, a moći će dnevno da preradi 8.000 tona šećerne repe, navodi se u saopštenju, uz napomenu da će samo ova fabrika preraditi petinu roda šećerne repe u Srbiji.



Očekuje se rekordna proizvodnja
Poljoprivredni stručnjaci iz kompanije „Sunoko“ istakli su da je ovogodišnji rod šećerne repe dobar. U ovogodišnjoj kampanji, slatki koren će prerađivati tri „Sunokove“ šećerane – u Vrbasu, Pećincima i Kovačici, a, prema rečima izvršnog direktora u „Sunoku“ Dušana Stojanovića, dosad su ove tri fabrike šećera u proseku, zajedno proizvodile 115.000 tona šećera.
– Prošla, 2009. godina, za „Sunoko“ je bila rekordna kada je reč o količini proizvedenog šećera – 191.000 tona šećera, a nakon proširivanja proizvodnih kapaciteta, očekujemo da ove godine proizvedemo 250.000 tona – kaže Stojanović, i dodaje da će izvesti skoro dve trećine. „Sunoko“ 80.000 tona šećera plasira u zemlje Evropske unije, 50.000 tona u članice CEFTA, dok se oko 100.000 tona potroši u domaćoj industriji i domaćinstvima.

Što lažu ufffff ::samo bes:: ::samo bes:: ::samo bes::
Post je spojen: [time]1284274132[/time]
_________________________________________________
Kod mene je repa jeftinija nego prošle godine :udri: :udri: :udri:
Post je spojen: [time]1284315760[/time]
_________________________________________________
Radim sa šećeranom "Sunoko Kovačica" ( zadnji put ) osnovna cena jus repe je 2360 din/t + bonus za terminsko vađenje + 80 din/t što smo uzeli seme od njih.

Bonus za terminsko vađenje izgleda ovako:

Os.c + 285din 30 avg - 05 sep
+ 238din 06 sep - 12 sep
+ 190din 13 sep - 19 sep
+ 143din 20 sep - 26 sep
+ 95 din 27sep - 03 okt
+ 0 din 04 okt - 21 nov
Koja je cena kod vas ??
 
Repa izvadjena (15 jutara) 16.09. i odnesena u Osijek :ppozdrav:.
Danas dobio rezultate 10% necistoca i 15% digestija :cool:.
Prinos 40 t/jutro ciste repe::novac::.
 
bane d je napisao(la):
Repa izvadjena (15 jutara) 16.09. i odnesena u Osijek :ppozdrav:.
Danas dobio rezultate 10% necistoca i 15% digestija :cool:.
Prinos 40 t/jutro ciste repe ::novac::.
lepo. javi nam samo kada stignu pare.
 
Prosle godine smo saradjivali sa njima i ispostovali su dogovor :D.
Nadam se da ce i ove godine biti isto.
Za cenu od 33 eura tona i vredi sacekati koji mesec. Gde ste vi u racunu na 2700 dinara tona, 13-14 digestija i odbici oko 20-25% u Pecincima :haha:.
 
koliko je to meseci i preko koga si predao repu? slazem se da neke nase secerane, prosto uzimaju mukom zaradjen novac od proizvodjaca, ali poslednjih godina nije bilo problema sa isplatom. za razliku od njih cuo sam da su se neki presli predajuci repu u hrvatsku.
mislim da zabalj placa 2900 din/t ove godine jus kvalitet.
 
Predao sam preko firme Dinara iz Sremske Mitrovice.
Dinamika isplate
20 % novca - 20 dana posle obracuna
40 % novca - do 25.12.
40 % novca - do 31.01.
 
hteo sam ja prosle godine da im prodam repu, ali je uslov bio vadjenje u novembru. otkud to da su sada vec u septembru dosli po repu. nije tako losa ni dinamika isplate. mi nemamo ugovor sa seceranom, sve smo sami izfinansirali.
uslov za vecu cenu kod zabaljcana je taj da cete i sledece godine sejati repu na istim povrsinama. problem je opet cena za iducu godinu, koja se jos ne zna.
veceras sam uzeo uzorke za merenje digestije, javljam sutra oko 10 sati kakva je situacija.
 
North ARMY je napisao(la):
Kod nas je niko ne bi prestao sejati da nisu odbijali redovno od 40-60% to nije bilo normalno koliko su odbijali,zadnje godine su odbijali nenormalno toliko su se okurcili da dodju sa seckom na deponiju,odsece joj glavu(tarup je skinuo ono sve zeleno od gore i onu "peteljku") odsece joj koren i satarom sa strane i kaze nama u secerani treba toliko tj samo srce,AKO ih podmitis smanje ti na 35 odbijanje,ja ne znam da je ikome kod nas odbijano manje od 30-35.
Deda je isto sejao pre monogoje ljet i kaze kad uporedis koju je on vadio i ovu koju smo mi vadili da je ova sad svacija cistija a nama odbici 30-60 a dedi odbijali 10-ak%.
Njih par je imalo neverovatnih 90% odbijanja pa su dobili repu u glavu ili iskipovanu repu na vagu....
Tako je bilo i kod nas,dok je Zrenjanin vedrio i oblacio. :zli: Sada u N.Beceju nema brazde sec.repe !!
 
rezultati ne bas sjajni. na parceli gde nije bilo vode sadrzaj secera od 13,5 do 14 %, prinos oko 75 t/ha, ocekujem veci. tamo gde je lezala voda digestija niza za procenat od 12,90 do 13,4 %, prinos oko 60 t/ha. sadrzaj natrijuma visok, repa jos nije tehnoloski zrela.
videcemo sta ce biti za jedno dve nedelje. samo vreme da posluzi i bice solidne zarade, ne bas kao prosle godine, malo manje.
 
Shta je sa reparima,niko nista ne pise pune ruke posla.. Ja sam dosad izvadio dve parcele obe u septembru prinos dosta razlicit; 15. septembar sorta lara 3.95 vagona kj i sa 14,1 dig.
28. septembar sorta tajfun 4.8 vagona kj i sa 14,6... dig.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh