Šećerna repa 2010

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
danas poceli treci tretman protiv cerkospore, ostala jedna parcela za sutra. inace nadam se da ce se temperature smanjiti za nekih desetak dana, pa da zavrsimo sa tom cerkosporom za ovu godinu.
 
sad je pored moje kuce prosao sleper pun secerne repe iz pravca kikinde.
znaci kampanja je pocela!
 
vrbas i senta su upalili peci ove nedelje. sunoko nema ni grama secera u skladistima. ostale secerane planiraju 27. avgusta da podpale peci.
 
Ne znam da li da počnem sa vađenjem repe kad krene kampanja kod nas. U proseku su oko 850 gr / repa . Šta vi mislite koliko može da poraste rapa od 1.septembra do 1.oktobra ?
 
intenzivan porast je završen, sada uglavnom nakuplja šećer. ako si sačuvao lisnu masu možeš još sačekati. takođe vremenski uslovi će dosta uticati na dalji razvoj situacije. za nedelju dana ću odneti prve uzorke moje repe na analizu, s nestrpljenjem očekujem rezultate.
 
Zelena masa do sad je sačuvana ........ ali je svaki list zahvaćen novim pegama...... Po meni za 10 dana će da se osuši :udri: :udri: a da prskam 4. put nebi, zato sam mislio da povadim . Ima repe koje je cerkospora skroz uništila.....
 
ako nećeš da prskaš onda u redu. bolja je solucija izvaditi repu. iz šećerana su pričali o sadržaju šećera oko 13,5 % pre nekih desetak dana. sada je sigurno negde oko 15, a ići će još gore gledajući prognozu. ipak svaka je parcela priča za sebe, tako da ćeš tek videti rezultate kada izvadiš repu.
 
Kako stvari stoje, šećerna repa će ove godine biti najmanje isplativa ratarska kultura. ::lose::

Kada se sve uzme u obzir, neverujem da ćemo ove godine na repi proći nešto mnogo bolje nego prošle. Posebno zato što je cerkospora generalno za celu Vojvodinu postala veliki problem.
 
juce sam se malo provozao po kisacu, ceneju i sirigu, situacija sa repama nije uopste sjajna. cerkospora rastura repu. jedna parcela je bila skoro bez zelenog lista. moja uopste nije tako ni losa. juce uvece sam napravio par slicica. treci tretman je uradjen pre pet dana, mislim da sam zavrsio sa cerkosporom za ovu godinu, jer od nedelje stize osetnije zahladjenje.
sto se tice prognoze sa zaradama na repi ove godine, slazem se sa brankom. samo sto bih ja zeleo da prodjem kao prosle, ali ce to biti nemoguce. sto se tice sledece godine, mislim da secerane ne gledaju tako daleko. umesto da stvore poverenje, prvenstveno kod malih proizvodjaca oni gledaju uglavnom ove velike, zapostavljaju nas sitne proizvodjace (do 50 ha). mislim da ce im se to obiti o glavu naredne godine. oni misle da je stotinak evra, ili dvesta, trista evra veci prihod po ha vredniji od nerviranja dok repa ne nikne, zatim imamo jos i opasnost od mraza, pa dok je sacuvamo od pipe. na kraju dodje jos i cerkospora. sve u svemu, preporucio bi im uvodjenje devizne klauzule, za polovinu predatog korena, jer secerane otprilike tu kolicinu izvezu napolje i prodaju za evre. ako je evro porastao, njima su prihodi u dinarima porasli, a proizvodjace su zavrnuli za taj visak. sta ce biti videcemo za par meseci.
29vifza.jpg

2n1uo0j.jpg

http://img72.imageshack.us/img72/4696/vladislaverski2003.jpg
 
kod nas samo zirafa lose izgleda, sve ostale sorte su odrzale list. a najverovatnije 06. 09 krecemo u kampanju, pocinjemo vadjenje.
 
U petak kad sam isao na vasar u Debeljacu, jedan je vadio repu izmedju Kovacice i Debeljace (na novom putu) :sta: nisam jos cuo da se repa vadi u augustu :sta:
 
dorel je napisao(la):
U petak kad sam isao na vasar u Debeljacu, jedan je vadio repu izmedju Kovacice i Debeljace (na novom putu) :sta: nisam jos cuo da se repa vadi u augustu :sta:
Jedan autoprevoznik iz mog mesta je krenuo od 26.08. u kampanju i to bas u Debeljacu i ja prvi put cujem da se u 08. mesecu krece u kampanju , ja do sada najranije znam da je vadjenje pocelo ok 5-10 septembra ali ovo je za sada fenomen........ :sta: :haha: :ppozdrav:
 
pa ljudi imali posla mozda i za mene tu (12m kubna 2osovine) :D
Post je spojen: [time]1283105989[/time]
_________________________________________________
Izvinite za of znam da zvuci kao reklama
 
Rale 83 je napisao(la):
pa ljudi imali posla mozda i za mene tu (12m kubna 2osovine) :D
Post je spojen: [time]1283073589[/time]
_________________________________________________
Izvinite za of znam da zvuci kao reklama
to je mnogo sitno , ja sam pre par godina utovarao za sentu,tovario sam kamione i preko 40 tona repe.
 
Kazu da prinosi nisu neki a ova kisa koja sada pada dobroce doci onoj repi koja nije obolela :ppozdrav:
 
upravo smo završili analizu nekih naših ispitivanja, pa sam uspeo da ubacim i svoje uzorke na analizu.
sinoć sam izvadio malo repe, 5 uzoraka, uzorak se sastojao od repe izvadjene u dva dužna metra. broj repa se kretao od 7 do 10 po uzorku. u pitanju je sorta lara, parcela nije bila pod vodom, nisam djubrio sa kalijumom, uradjena su tri tretmana protiv cerkospore, parcela se nalazi na medjunarodnom putu, izmedju čeneja i siriga, preko puta kafane lis, tako da svako ko prolazi tuda moze da je vidi (ima slika parcele i na forumu u prethodnim porukama). jedini problem je bilo nicanje, zbog pokorice, što je rezultiralo sa delimično neujednačenim sklopom useva. rezultati dole pokazuju da će prinos biti nesto veci nego prosle godine, sada je tu negde na granici od 7 vagona, dok će sadržaj šećera biti najverovatnije nešto manji, ali nikad se ne zna, najavljeno je opet lepše i toplije vreme, što će imati konačan uticaj na sadržaj šećera. relativno sam zadovoljan, ove godine sam malo smanjio ulaganja, pa se nadam solidnoj zaradi ove godine.
uzorak masa korena sadrzaj šećera
1 6.25 kg 13.80 %
2 8 kg 14.74 %
3 6.3 kg 13.62 %
4 7.9 kg 13.80 %
5 5.85 kg 14.64 %
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh