Šećerna repa 2010

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ja danas idem da probam da prskam.... Ako mogu da se vozim po njivi...
 
Kao vam se cine sec. repe ovih dana.. zaturio sam gajtan od telefona pa nema prikaza ,ali po mojim procenama u mom ataru repa ide oko 10-15 dana napred nego uobicajeno cool ha...
 
Kako meni izgleda repa će vrlo brzo zatvoriti redove.
Video sam danas u Martincima repu koja će za najkasnije nedelju dana zatvoriti redove.

Zato je danas SUNOKO organizovao ovde kod nas svečani ručak i tzv. Dan polja lopova, pardon SUNOKA.
 
obisli smo juce teren. repe ima dosta na teritoriji backe. razlike su evidentne od njive do njive, zavisno od proizvodjaca, vremena setve, pipe, pokorice i svega ostalog sta moze da snadje repu u najosetljivijoj pocetnoj fazi.
nekoliko slicica.
darija u turiji.
2ceovw2.jpg

lara u tresnjevcu.
140al4j.jpg

qoy989.jpg

qodnh4.jpg

lara na cheneju, slika od utorka, bilo je leda.
jrcprt.jpg

delovanje hemije i ostecenja od leda.
123s4te.jpg
 
oko 11.05 ...I špartanje...probali: syngenta(protekta),KWS (Severina) i Strube... za sad nije loše, Najbolje za sad napreduje Strube,KWS pa syngenta....kakvi će biti krajnji rezultati kad se uzmu papiri u ruke i počne sabirati i oduzimati ::novac:: ::novac:: ::novac:: to niko ne zna...
1zzs7y8.jpg
 
slikano juce. iskoristio priliku pre kise da stignem do njive, jedva sam se vratio. nismo spartali repu, a necemo je ni spartati. cim grane sunce prskanje protiv sirka.
2nbunax.jpg
 
nema ga previse. isli smo samo sa jednim tretiranjem protiv korova. betanal am 1.5 l i pikogal 0.3 l. uvratine smo dva puta tretirali.
kriza je ljudi, stednja.
Post je spojen: [time]1274431084[/time]
_________________________________________________
ovo su slike te parcele od 11. maja
zcurcic je napisao(la):
lara na cheneju, slika od utorka, bilo je leda.
jrcprt.jpg

delovanje hemije i ostecenja od leda.
123s4te.jpg
 
Sad se vratio iz atara bukvalno pobego zbog nadolazecih oblaka,bio da obidjem parcele pod repom i na kws-u videh dosta cudnu pojavu na prvi pogled ko da je napala cerkospora ali po svemu sudeci nije cerkospora nema uslova za to,po celoj njivi fleke crne negde manji negde veci napad.Jel neko nesto slicno video?
m749at.jpg

Ujutro sastanak dolaze iz secerane da vide sta je ima i kod drugih paora
 
ne znam sta da kazem. uslova za cerkosporu nije bilo, mada su se kod pojedinih stranih sorti pre zahladjenja mogle naći pojedine tačkice.
sta kazu iz secerane?
jel bilo leda u predhodnom periodu? jesu li ostecenja samo na najstarijim listovima?
 
Zbog velike vlaznosti vazduha i puno kise pojavila se ovca bolest da ga je..s ne mogu da se setim imena i nema pomoci samo da se ceka lepo vreme a one biljke koje su puno zahvacene docice do potpunog odbacivanja zarazenog lisca i obnavljanja novog, znaci izpocetka vegetacija,...moguce tretiranje preparatom "rias" radi ublazenja posledica ali potpune zastite nema.Jos nijw=e stigo izvestaj sa instituta o cemu je 100% rec...ali to je to.
Verovatno sad niko iz secerane nece da prihvati odgovornost,ali nece to proci tako olako sigurno,na predavanjima niko nije rekao da odredjene sorte repe ne podnose veliku vlagu...ili slicno...napisacu sutra ili koji dan o cemu je zapravo rec.
Inace slikacu sutra da vidite kako izgleda zahvacena parcela sa ovom bedom.
 
Meni to lici na Ramulariju (remulariju) predhodnicu cerkospore, mi smo ju imali prosle godine na jednoj njivi pocetkom 6 meseca.
 
mucobieno je napisao(la):
Meni to lici na Ramulariju (remulariju) predhodnicu cerkospore, mi smo ju imali prosle godine na jednoj njivi pocetkom 6 meseca.
tu informaciju sam danas dobio od rukovodioca odeljenja. strane sorte su osetljivije na kombinaciju visoke vlaznosti i visoke temperature (mada prethodnih dana su temperature bile ispod proseka), jer u centralnoj evropi, gde se vrsi oplemenjivanje generalno imaju manje problema sa bolestima uslovljenim kombinacijom visokih temperatura i vlaznosti vazduha. cudi me da su plasirali takve sorte na nase trziste, jer oni zbog zemalja sredozemlja i jugoistocne evrope, vrse oplemenjivanje i na te bolesti i prethodno ih nadam se ispituju na ovim terenima.
mi pak smo danas obisli ponovo proizvodni reon kisaca, gde nase sorte odlicno napreduju, problema nema. ostalo je sada samo da se pazi na pojavu cerkospore i zastitu od sirka.
da vidite i par slika, jedan usev je za ne poverovati.
repa kisacke zadruge.
bf2o2t.jpg

repe izvadjene sa uvratina.
2wc39zp.jpg

apsolutni pobednik danas, parcela proizvodjaca đurovke.
2me4ndl.jpg

sorta lara, na svim parcelama
 
Jugos i kod mene je slicna situacija, ali samo na krajevima jedne parcele, ostale su ok.
Jesi li dobio informacije, ima li pomoci?
 
Ja sam dobio odgovor da je najbolji lek da se repa što pre ošparta, i da će repa sama od sebe to preboleti.....
 
jedna nezvanicna informacija, ukoliko je istinita onda je porazavajuca za nas male proizvodjace. matijevic ugovorio sa sunokom isporuku repe po 40 evra/t, jus kvalitet.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh