Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Napomena: This feature currently requires accessing the site using the built-in Safari browser.
ja vec godinama vadim u septembru i nikad nisam lose prosao, digestija prosle godine je bila oko 16% polovinom septembrašandor je napisao(la):Nešto razmišljam do počnem da vadim repu ćim počne kampanja , jer ako potraje ovo sušno vreme za par nedelja će da se osuši repa skroz. Već je počeo da se klima u svojoj rupi .
Bogami ce se od ovog ovajditi samo secerane jer su nama u ugovor stavili cenu koju cemo dobiti, tako da je nama(proizvodjacima repe) sasvim svejedno kolika je cena secera u americi...šandor je napisao(la):Šećera će biti i za izvoz?
29. avgust 2009. | 11:09 | Izvor: Tanjug
U Srbiji se ove godine očekuje proizvodnja od oko 400.000 tona šećera, što će biti dovoljno za domaće potrebe i ispunjenje izvozne kvote za EU od 200.000 tona.
Rukovodilac Odeljenja za šecernu repu pri novosadskom Instututu za ratarstvo i povrtarstvo dr Milorad Rajić kaže da bi vađenje slatkog korena, na ukupno zasejanih oko 63.000 hektara, trebalo da počne iduće sedmice, a očekjivani prosečan prinos dostići će 50 tona po jedinici površine, uz vrlo dobar sadržaj šećera od 16 odsto.
Rajić je, međutim, napomenuo da bi, zbog korova na njivama i nedovoljne primene zaštitnih sredstava na gotovo polovini ukupnih površina, prinosi mogli da budu nešto manji od očekivanih ali svakako dovoljni za dobru ovogodišnju proizvodnju.
Najvažnije je to što su predstavnici šećerana ovih dana obećali da će ispoštovati ugovorene cene od 2,77 do 3,20 dinara po kilogramu, tako da će šećerna repa biti "jedina poljoprivredna roba koja će proizvodjačima u celosti biti isplaćena pre ili neposredno posle Nove godine", rekao je Rajić.
Opredeljenje za proizvodnju te kulture pokazalo se i ove godine isplativim jer će oni dobri proizvodjači, koji ostvare prinose veće od 50 tona po hektaru, imati solidnu zaradu i tako obezbediti dobre uslove za novu proizvodnju.
Stanje na svetskom tržištu ide na ruku proizvodjačima repe jer je ovog leta podbacio rod šećerne trske pa je cena šećera na njujorškoj berzi sa nedavnih 300 dolara po toni skočila na 500 dolara, istakao je Rajić.
I kad je isplate...branko je napisao(la):Ovi što voze Holmere kažu da ima puno trule repe.
Neće valjati...
@mims
Kalkulacija tek kada se izvadi repa.