Šećerna repa 2009

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ja sam cuo da je u Kovacickoj secerani bilo problema sa kvalitetom repe, ima puno bolesne i trule.
Ne znam kako ce se zavrsiti.
 
nije mi jasno zbog cega repa truli kad je sve suvo?repa oce da truli ako je kisna godina ali ako je suva...neznam ni ja ali ovo ce biti jedna od najboljih i najcistijh godina za vadjenje repe ::vadjenje_repe:: jar je zemlja suva tako da ce necistoce u repi biti minimalno ali sta ce na to reci otkupljivaci i secerane?dali ce zbiti cenu ili ce nam naci neku manu tipa "a repa vam truli,nema tu digestiju,prljava je itd,uvek ce pronaci da ti skinu bar 20 posto od roda da bi oni sto vise zaradili a nama paorima neda niko da zaradimo zar ne?
jel se zna koja ce cena repe biti? :bravo: ::novac::
 
E pa Džoni evo ti dva od mogućih uzroka truljenja repe:
1. NIKO, apsolutno NIKO ne pravi razmak od 4-5 godina u plodoredu, nego se ide kombinacija repa-kukuruz.
2. Preterana upotreba hemije. Ove godine sam svaku parcelu repe prskao najmanje 10 puta.

A to skidanje 20% roda, to je minimalno. U donjem Sremu znaju da taj procenat povećaju i na 70%.
 
na zemlju koju uzmem u arendu repu sejem prve i trece godine a posle toga pravim pauzu od dve godine a imao sam na jednoj parceli tri puta repu za pet godina i nista joj nije falilo
 
Ako skinu 20% bice dobro, ja mislim da ce pre biti oko 50% zbog trule repe
 
Pa to ide tako dok ide...
I kukuruz je sejan u monokulturi, ali sada toga više nema.
 
Danas sam kod Crepaje u Banatu video gomilu ljudi koji prebiraju losu repu i odvajaju je od prizme.
Ne znam koja je to kolicina procentualno posto je bilo 400m od glavnog puta. A to ce da kosta dosta sigurno.
 
Crepajci imaju veliki problem sa repom , tamo ima od 40 - 60 % trule repe :udri: :udri: ::lose::
i kod mene u Debeljači ima trule repe ali ne u tolkom procentu . Ne znam tačno kolko ima jer je moja repa još uvek napolju. Nešto pričaju stručnjaci ( agronomi ) da treba da se ostavi repa napolje dok skroz ne istrune i posle takvu trulu repu vadilica ne može da izvadi :sta: :sta:
 
Kod mene dosad trule nikad nije bilo! I nadam se da nece ni biti! A ja repu nikad nesejem cesce od 3 god. Jedino ako je setva propala, onda presejem kukuruzom pa naredne godine opet repa...
 
Juce sam namerno isao da vidim repu zbog te trule, da vidim dal je ima. Proseto i nasao par komada koja je sitna i verovatno se propasti kroz valjke na holmeru, a ida ode u bunker nije strasno jer je ima jedna na hiljadu.
Inace secerane tolerisu do 3%!
 
Juće vadio repu Nečistoća ( prosek ) 13,67 % Digestija ( prosek ) 18,53 % PLATIVA REPA jus kvaliteta 111530 kg sa 3 kj :D :D :D :D :D Danas smo nastavljali vađenje videćemo sutra kakav će da bude izveštaj ::namigivanje::
 
šandor je napisao(la):
Juće vadio repu Nečistoća ( prosek ) 13,67 % Digestija ( prosek ) 18,53 % PLATIVA REPA jus kvaliteta 11153 kg sa 3 kj :D :D :D :D :D Danas smo nastavljali vađenje videćemo sutra kakav će da bude izveštaj ::namigivanje::
Da nefali tu jos koja nula? 11 tona je malo i za jedno jutro a ne za 3
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh