Ćurke i način njihovog držanja

Valjevac jel ih stalno pustas napolje? Da li si imao uginuca zbog toga jer su bile na ispasi? Bio mi je veterinar zbog psa nesto i kaze da ne bih trebao da pustam napolje curke jer je trava puna parazita koje kad unesu stvore se larbe u plucima i uginu.
 
Mislim da je tvoj veterinar u pravu.Gajim ćurke 14 godina.Od 30-40 komada godišnje.Uvek sam ih pustao na ispašu - jer se baš raduju tome.Usput pronađu u prirodi sve ono što im je potreb no_Ove godine sam imao problem koji mi liči na veterinarovu priču.Negde su pokupili parazite - lečio sam ih "Orvažilom" (možda baš nisam dobroa napisao).Jedino objašnjenje je da su to popupili na ispaši.
Redukovao sam im ispust - ali mi žao."Orvagil"
 
Ja sam uvek uzimao 5-6 komada od 3-4 nedelje starosti svake godine. I uvek je bilo da se poruči mešavina pa šta se dobije. Ali uvek bude više ćurana od ćurki. E onda kad one budu starije ćurani počinju da se biju i to ne možeš da razdvojiš. Prošle godine nagovorim majku da uzmemo samo ćurane. Mislio sam da se neće tući kad nema ćuraka. Međutim i tu je bilo bitke da se nije znalo ko koga bije. A ne možeš da ih razdvojiš. Inače budu pušteni po dvorištu da šetaju i imaju baš mnogo prostora i travki i svega ostalog da nađu baš sve šta žele. Da li neko može da mi objasni zbog čega se biju ćurani kad su sami i nema ćurki? A ovo što je Valjevac napisao da odmah od prvog dana kad ih smesti u objekat sitno isecka i stavi u koncentrat koprivu a posle je samo obesi je jako interesantno i moram probati ove godine. Ako ih bude uopšte nabavljao. Moguće je da nabavim umesto ovih tovnih one domaće. Pa neka porastu koliko hoće. Uz davanje koncentrata (po malo) i paše kolika im volja. Hvala na odgovorima i savetima. Pozdrav,
 
Ekipa, ako nekog zanima bice tovne curke kod mene 3;4 i 5 nedelja starosti… materijal treba da je dobar jer je uvoz…
 
Kao prvo pozdrav i dobro zdravlje svima!
Obzirom da sam juce tj 05.06 dobio 10 curica i tako se po prvi put upustio u tu avanturu,zamolio bih za odgovor na pitanje dali je dovoljno i
pametno da se curke nakon zavrsetka sa CUR2 hrane iskljucivo sa kukuruzom,psenicom(tritikalom)ovsom,koprivom,zelenisom itd
Unapred zahvalan za odgovor.
 
Za "organsku curku" je odlican nacin ishrane.
Tu imas jedno 10-11 % proteina.
Cur-3 ima 20 %.
Cur 4-16...

Kao da jedes proju i ocekujes da ides na bodibilding takmicenje.

Porasce do Bozica,taman za trpezu na 15 kg.
Vidi dal cur-3 ima kokcidiostatik,moze biti problema,ako prerarano skines sa kokcidiostatika.
Pazi letos na toplotu,hoce lako da se "sokiraju" ,ne podnose najbolje.
I sretan tov...
 
Za "organsku curku" je odlican nacin ishrane.
Tu imas jedno 10-11 % proteina.
Cur-3 ima 20 %.
Cur 4-16...

Kao da jedes proju i ocekujes da ides na bodibilding takmicenje.

Porasce do Bozica,taman za trpezu na 15 kg.
Vidi dal cur-3 ima kokcidiostatik,moze biti problema,ako prerarano skines sa kokcidiostatika.
Pazi letos na toplotu,hoce lako da se "sokiraju" ,ne podnose najbolje.
I sretan tov...

A recimo posle CUR-3,jer ima kokcidiostatika,a i nije mi bitno da li ce tov trajati desetak dana duze ili manje.Svaki odgovor,savet mi mnogo znaci.
 
Juce ujutru imao sam sta da vidim kada sam otisao da proverim curke,jedna bezivotna lezi pored vrata ukocena i hladna.Sta sam drugo mogao
sem da je turim u dzak i zbogom.Odprilike je kilaza bila oko 8-9 kilograma.Steta!!
Medjutim druga koju sam izolovao jer je celo jato odjenom pocelo da kljuca po glavi i dalje je zivo,ali ne moze na noge da ustane,a jede i pije
normalno.Neki savet??
 
Prvo joj namaži mast gentamicin na glavu nekoliko puta dnevno, najbolje 3-4 puta, stavi joj svežu vodu na dohvat kljuna i hranu da nemora da ustaje, počni da je čistiš od koncentrata i nakon čišćenja.......
Ostalim ćurkama ubaci u hranu kanistop ili neki preparat protiv kanibalizma, oće to kad nemaju dovoljno prostora da najslabiju kljucaju u glavu.
 
Prvo joj namaži mast gentamicin na glavu nekoliko puta dnevno, najbolje 3-4 puta, stavi joj svežu vodu na dohvat kljuna i hranu da nemora da ustaje, počni da je čistiš od koncentrata i nakon čišćenja.......
Ostalim ćurkama ubaci u hranu kanistop ili neki preparat protiv kanibalizma, oće to kad nemaju dovoljno prostora da najslabiju kljucaju u glavu.
Zahvaljujem na odgovoru,da napisem i ovo jer nisam pomenuo(i izvinjavam se na tome)da je pre izolacije cure imalo neki jako cudan
sa sukrvicom da izvinete proliv i da je po recima veterinara verovatno fasovala neku infekciju dok je kljucanje po glavi nastalo zbog,kako bih
napisao,prirodne selekcije i zastite jata.Isto tako rekao je isto sto i vi,hranu i vodu blizu sebe,AD3E kapi direktno u kljun(pomalo naravno)i da
pratim razvoj situacije.
 
Naravno da treba pratiti situaciju, ali ova ćurka nakon ovog "tretmana" u glavu neće više napredovati intenzivno i još će kalirati dok se oporavi te se ne isplati ulagati trud i energiju na spasavanje već je treba očistiti od koncentrata i završtiti njen tov. Svakako i ako se digne na noge a hoće sigurno ako je na vreme izdvojena, bataci neće napradovati uopšte već će se samo povećavati mast.
 
Ispraticu jos par dana,jer apetit joj ne manjka,pa videcemo.
Svakako hvala na odgovoru.
 
Pišem iz mog iskustva, apetit joj ne manjka to je super i znači da se oporavlja, gentamicin mast obavezno mazati dok rana ne zaraste to jes tok ne prestane da ide krv ili sukrvica, gnoj iz rane. Ona će sada prestati da se kreće i neće razvijati mišićnu masu (čitaj batake i meso) već će maltene sve što pojede da se pretvara u mast. Iz tog razloga ja sam kada dođe do ovog problema odmah odvaja, čistio od koncentrata i nakon 15-20 dana klanje jer nema svrhe gubiti vreme i energiju. Da napomenem da redovno čišćenje od koncentrata kod mene traje 30 dana, ali u izuzetnim situacijama skraćeno.
 
Nazad
Vrh