Ćurke i način njihovog držanja

@vebra

Pa nemoj tako, ako je jedna godina omanula ne mora znaciti i da ce druga. Ni ja se u sustini ne mogu pohvaliti, curke su mi bile izuzetno lose. Curani malo vade prosek, ali to nije razlog da ne drzimo iduce godine. Gledaj to sa malo vedrije strane.:ppozdrav:
 
Ova godina nije bila za ćurane.Kad sam neki dan izmerio prva četiri zaklana iznervirao sam se i razočarao i obećao sebi da je ovo zadnja godina u kojoj sam držao ćurane.Kako stoje stvari baš se i ne isplati toviti ćurane.

Komšija ,
do godine biće bolje što rekao Duško.
Jednom sam na ovu temu napisao post o utrošku hrane i prirastu kod ćurana i ćuraka.Pre gajenja se olovka zloupotrebi i vidi se računica.Mnogi samo vide finiš - težinu ćurana i ćurke i to upoređuju -zanemarujući utrošak hrane kod jednih i drugih.:ppozdrav:
wlyy2u.jpg
 
Evo ja sve pisem do sada potroseno za 20 kom. (11 curki i 9 curana) 680 kg hrane za curke u novcima je to 36.710 din i bice oko 150kg. kukuruza u zrnu. i ono sto nisam pisao dok su bili manji 2-3 puta prasak koji ide u vodu i Kostan-vit 2 kg., a sve to nije ni 1000din.
 
E bas lepo da je neko vodio evidenciju o utrosku u tovu curaka. Znaci 36.710+ 1.000,00+ 3.300,0 kukuruz= 41.010,00. Neka curan i curka imaju prosek 30 kg x 430,0 proslogodisnja cenax10= 129.000,00
Pa da li ima racunice? Ima tu jos troskova i ne dao Bog uginuca ili skarta kao kod mene, ali racunica je evidentna.
 
Poslednja izmena:
Primetio sam i ja da fali, ali nisam bez tebe hteo da ubacujem cene posto ne znam koliko si platio. Znaci 53.010,0 din. Zarada je ipak lepa, samo ko ima trziste.
 
Imamo 5 komada kao i svake godine i to nam je neki standard.Ove godine su tri ćurke i dva ćurana.Što se tiče ishrane jedu isključivo i samo granule od prvog dana.Krećemo sa jedinicom a završavamo sa četvorkom dok poslednjih nedelju dana pred klanje jedu čist kukuruz i to u zrnu.Ne dajemo im nikakve kapi ni praškove.Najvažnije je da im ne ozebu noge dok su mali ćurići i da im je hranilica na visini da se ne saginju dole dok jedu i nema zime.
 
Sve ljudi zavisi gde je inkubatorska stanica nabavljala jaja i kada. Tura kod mene od 21.04 samo curke ne valjaju i ne samo kod mene nego kod svih koji su taj dan odneli iz moje radnje. Curani su OK i sa 6 meseci imace preko 20 kg uredjeni. Curke su zeznuli, to je negde u genetici promaseno i to ne bi smelo da se desava.
 
Ma ne mozes biti u minusu, nema teorije. Procitao si post od @komsija. Lepo covek vodio evidenciju i tacno zna matematiku koliko je u plusu.:bravo:
 
Nazad
Vrh