Elektro instalacija

Imam problem sa instalacijom na prikolici, žmigavci rade, stop svetlo radi, kad upalim poziciju sijaju žmigavci. Traktor je imt 539.
 
Imam problem sa instalacijom na prikolici, žmigavci rade, stop svetlo radi, kad upalim poziciju sijaju žmigavci. Traktor je imt 539.
Kao što kaže @BARBULA problem je masa.
 
Imam problem sa instalacijom na prikolici, žmigavci rade, stop svetlo radi, kad upalim poziciju sijaju žmigavci. Traktor je imt 539.
Prvo pokušaj da popraviš kontakt između utikača sa prikolice i utičnice na traktoru. Npr. malom modelarskom turpijom ili malim šrafcigerom izgrebi (očisti) prljavštinu sa pinova na utikaču i utičnici, dalje malim šrafcigerom pokušaj da malo raširiš muške pinove (iglice, kontakte, kako to već ko zove) koji su obično prosečeni pa ih možeš malo šrafcigerom raskrečiti da bi onda taj muški pin tesno ušao u ženski pin i tako ostvario bolji kontakt. Najčešće je tu problem, u kontaktu muškog i ženskog pina od mase na utikaču/utičnici. Pošto verovatno ne znaš koji je pin za masu onda očisti sve pinove...
 
Nažalost znam jer sa morao sve peške da tražim gde koji kontakt i za šta je koja žica na prikolici. Probaću prvo da očistim i raširim pinove.

Kad sam već kod instalcije, da li je na Belarusu i IMT isti raspored pinova?
 
Poslednja izmena:
Nažalost znam jer sa morao sve peške da tražim gde koji kontakt i za šta je koja žica na prikolici. Probaću prvo da očistim i raširim pinove.

Kad sam već kod instalcije, da li je na Belarusu i IMT isti raspored pinova?
Ako je univerzalno povezivanje 7-polne utičnice onda je isto.

(Uzmite probnu lampu i svaki pin proverite pa napišite na papiru).
 
Hocu neka svetla drugacije da povezem na vozilu pa nisam siguran da je ista izolacija na provodnicima koje prodaju u elektro radnjama i na onima koji se koriste u vozilima? Da li su drugaciji provodnici i izolacija?
 
Hocu neka svetla drugacije da povezem na vozilu pa nisam siguran da je ista izolacija na provodnicima koje prodaju u elektro radnjama i na onima koji se koriste u vozilima? Da li su drugaciji provodnici i izolacija?
Da, postoji razlika između provodnika za kućne/elektro instalacije i onih namenjenih za vozila.

Automobilski kablovi imaju:

  • Mnogo više tankih licni (veća fleksibilnost).
  • Izolaciju otpornu na ulje, gorivo, vibracije i više temperature.
  • Manju spoljašnju dimenziju za isti presek provodnika.
  • Predviđeni su za stalno savijanje i vibracije.
Kablovi iz elektro radnje (npr. PP-Y, H05V-K i slično):

  • Često imaju deblju izolaciju.
  • Nisu uvek otporni na ulje i gorivo.
  • Mogu da očvrsnu ili popucaju posle dužeg vremena u motornom prostoru.
  • Neki tipovi nisu predviđeni za jake vibracije.
💬 Ako povezujete svetla na vozilu, najbolje je koristiti automobilske provodnike (auto-kablove) odgovarajućeg preseka:

  • Do ~5 A → 0,75 mm²
  • Do ~10 A → 1,5 mm²
  • Do ~15 A → 2,5 mm²
 
Glavni osigurač od 25 A ne bi smelo da ima protok struje ukoliko ništa nije uključeno tj. nema ni kontakta?
Kod mene malo zavarniči kad ga postavljam u ležište. Dakle ima neka struja i to ne mala koroz njega. Sumnjivo mi kako je povezana ta kontakt brava kod mene, a i umesto tog 25 A osigurača bile su licne. I to pozamašan broj.
 
Glavni osigurač od 25 A ne bi smelo da ima protok struje ukoliko ništa nije uključeno tj. nema ni kontakta?
Kod mene malo zavarniči kad ga postavljam u ležište. Dakle ima neka struja i to ne mala koroz njega. Sumnjivo mi kako je povezana ta kontakt brava kod mene, a i umesto tog 25 A osigurača bile su licne. I to pozamašan broj.

Ako osigurač varniči bez kontakta​

Mogući uzroci:
  • pogrešno povezana nova kontakt brava;
  • spojene kleme 30 i 15;
  • alternator ili regler vraćaju struju;
  • negde postoji kratak spoj;
  • neki potrošač je direktno vezan na stalni plus.

Provera multimetrom​

Isključite sve i skinite minus klemu sa akumulatora.
Stavite multimetar na merenje struje (10 A) i povežite ga između minus kleme i akumulatora.

Sa ugašenim kontaktom struja bi trebalo da bude:
  • 0 A (idealno),
  • nekoliko mA ako postoji sat ili neki dodatni uređaj.
Ako vidite:
  • 0,5 A,
  • 1 A,
  • 2 A ili više,
onda negde postoji ozbiljan potrošač ili greška

Ima još jedan način sa sijalicom od 5w ili 21w

Postupak:
  1. Isključite kontakt i sve potrošače.
  2. Skinite jednu klemu sa akumulatora (obično minus).
  3. Uzmite običnu sijalicu 12 V (5 W ili 21 W su pogodne).
  4. Jedan kraj sijalice spojite na skinutu klemu, a drugi na pol akumulatora.

Tumačenje rezultata:​

  • Sijalica ne svetli → nema značajne potrošnje, sve je u redu.
  • Sijalica jedva svetli → postoji mala potrošnja (sat, radio memorija i slično).
  • Sijalica svetli jasno → postoji ozbiljnija potrošnja ili kratak spoj.
  • Sijalica svetli jako (punim sjajem) → negde postoji veliki potrošač ili greška u instalaciji.
Za IMT 560 koji nema dodatnu elektroniku, sa isključenim kontaktom sijalica ne bi trebalo uopšte da svetli.

Ako je kod vas glavni osigurač od 25 A varničio, ovaj test sa sijalicom će vrlo brzo pokazati da li zaista postoji stalna potrošnja. Nakon toga možete jednu po jednu skidati žice sa kontakt brave, alternatora i ostalih potrošača dok ne vidite kada se sijalica ugasi. Tako se prilično lako pronađe gde "curi" struja.
 
Ovo je univerzalna šema i tako treba da ide
128540075_61b72dcf517ba9-6484847461b72d9ab980c7-.jpg

Onda ona sa Yutube ne valja? Novu kontakt bravu sam povezao potpuno isto kao i saturu. Koja je radila kako valja.
Povezana je po toj šemi gore sa tim što na jednom 30 kontaktu ima jedna tanja crvena žica. (proveriću od čega je)
Da li struja (+) sa akumulatora ide direktno na tablu sa osiguračima ili ne? Po ovoj šemi sa youtube ide prvo na kontakt bravu.
 
Onda ona sa Yutube ne valja? Novu kontakt bravu sam povezao potpuno isto kao i saturu. Koja je radila kako valja.
Povezana je po toj šemi gore sa tim što na jednom 30 kontaktu ima jedna tanja crvena žica. (proveriću od čega je)
Da li struja (+) sa akumulatora ide direktno na tablu sa osiguračima ili ne? Po ovoj šemi sa youtube ide prvo na kontakt bravu.
Svako povezuje na svoj način (Ja lično koristim tu što sam objavio pošto sam tu bio našao negde u originalnom uputstvu za IMT 539 a i vidim da je svi koriste).

Plus sa akumulatora najpre dolazi na kontakt bravu (klemu 30), a sa kontakt brave se dalje napaja tabla sa osiguračima i ostali potrošači.


Tanka crvena žica na jednom od priključaka najverovatnije služi kao izvod stalnog plusa (+12 V) za nešto što treba da ima napajanje nezavisno od položaja ključa ili da dobije napajanje preko brave.

  • tabli sa osiguračima (najčešći slučaj)
  • prekidaču svetala
  • instrument tabli
  • alternatoru (kontrolna lampica punjenja)
  • nekom dodatnom potrošaču koji je naknadno ugrađen
Ispratite gde ide ta crvena žica i znaćete od čega je 🤠.
 
Svako povezuje na svoj način (Ja lično koristim tu što sam objavio pošto sam tu bio našao negde u originalnom uputstvu za IMT 539 a i vidim da je svi koriste).

Plus sa akumulatora najpre dolazi na kontakt bravu (klemu 30), a sa kontakt brave se dalje napaja tabla sa osiguračima i ostali potrošači.


Tanka crvena žica na jednom od priključaka najverovatnije služi kao izvod stalnog plusa (+12 V) za nešto što treba da ima napajanje nezavisno od položaja ključa ili da dobije napajanje preko brave.

  • tabli sa osiguračima (najčešći slučaj)
  • prekidaču svetala
  • instrument tabli
  • alternatoru (kontrolna lampica punjenja)
  • nekom dodatnom potrošaču koji je naknadno ugrađen
Ispratite gde ide ta crvena žica i znaćete od čega je .
Мисли да си погрешио, по оригинално шеми за ИМТ плус са акумулатора (у већини случајева са анласера) иде прво на осигурач од 25 А (кратки осигурач) па на браву контакт 30. Тако да нема неосигураних водова у инструмент табли. Остало је уреду.

Poslato sa ABR-LX1 pomoću Tapatoka
 
Мисли да си погрешио, по оригинално шеми за ИМТ плус са акумулатора (у већини случајева са анласера) иде прво на осигурач од 25 А (кратки осигурач) па на браву контакт 30. Тако да нема неосигураних водова у инструмент табли. Остало је уреду.
Kod mene je tako povezano. Tabla sa osiguračima ima struju nevezano za kontakt bravu. Onda preko tog glavnoh 25A osigirača ide na kontakt 30 na bravi.

Jedino što negde vuče struju gde ne bi trebalo... Imam amper klešta tako da ću redom.
Mada sad kad razmislim nema potrebe. Brava bez ubačenog ključa ne spaja ni jedan kontak sem ta dva 30? Na drugom je ta sumnjiva tanja crvena žica tako da je ona trenutno jedini osumljičeni
 
Ако ти остане кључ у положају 1 или 2 и 3 светла ће да остану укључена и ако си извадио кључ.

Poslato sa ABR-LX1 pomoću Tapatoka
 
Мисли да си погрешио, по оригинално шеми за ИМТ плус са акумулатора (у већини случајева са анласера) иде прво на осигурач од 25 А (кратки осигурач) па на браву контакт 30. Тако да нема неосигураних водова у инструмент табли. Остало је уреду.

Poslato sa ABR-LX1 pomoću Tapatoka
Kod mene je tako povezano. Tabla sa osiguračima ima struju nevezano za kontakt bravu. Onda preko tog glavnoh 25A osigirača ide na kontakt 30 na bravi.

Jedino što negde vuče struju gde ne bi trebalo... Imam amper klešta tako da ću redom.
Mada sad kad razmislim nema potrebe. Brava bez ubačenog ključa ne spaja ni jedan kontak sem ta dva 30? Na drugom je ta sumnjiva tanja crvena žica tako da je ona trenutno jedini osumljičeni
Svako vezuje na svoj način, ja vezujem na taj način i to je to 🙂.
128540075_61b72dcf517ba9-6484847461b72d9ab980c7-.jpg
 
Збуњујеш нас, дајеш шему да осигураче испред контакта 30, а кажеш да идеш директно са аку.
Са браве за стартовање јел за грејач и анласер идеш преко осигурача?
Ја користим кутију са 8 осигурача, тако да није све по старом, и инструменте осветљавам преко осигурача а не директно са браве јер знају сијалице да изпадну и праве проблем.
Значи:
-главни ос
-сирена
-мигавци
-брисач
-стоп светла или нешто друго
-позиција
-кратка
-дуга светла.

Poslato sa ABR-LX1 pomoću Tapatoka
 
Nazad
Vrh