[TABLE="width: 100%"]
[TR]
[TD]
Registrovan imago rutave bube - Tropinota hirta u voćnjacima[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Na području delovanja RC Smederevo na lokalitetima sa voćarskom proizvodnjom na korovskim biljkama, prvenstveno maslačku (
Taraxacum officinale) i breskvi koja je u punom cvetu i precvetavanju registrovana je pojava rutave bube (
Tropinota hirta). S obzirom na to da se u narednom periodu očekuje cvetanje najzastupljenije voćne vrste na našem terenu savetujemo voćarima da posebnu pažnju obrate na mere suzbijanja rutave bube jer pričinjava velike štete.
Hemijska zaštita je vrlo teška, jer se insekt javlja u fazi cvetanja voćaka kada je zabranjena primena insekticida zbog mogućeg trovanja korisnih insekata. (jedini preparat koji je registrovan za suzbijanje rutave bube jeste insekticid MAVRIK na bazi a.m. fluvalinata, a primenjuje se u koncentraciji 0,3% i neotrovan je za pčele.
Zbog toga se preporučuju mehaničke mere suzbijanja ovog insekta:
- izlovljavanje odgovarajućim klopkama plave ili bele koje su napunjene vodom do polovine sa dodatkom atraktanata (cimet, anis, pivo, negro bonbone, komad natrule banane). U posude se dodaje i deterdžent za sudje koji povećava vodni potencijal Buba kada dospe na površinu vode vrlo brzo se davi i pada na dno posude. Posude se postavljaju u većem broju po obodu parcele, a manji broj se rasporedi po centralnom delu parcele. Svakodnevno treba prazniti posude i ponovo ih puniti gore navedenim rastvorom dok ne prođe cvetanje.
- smanjenju populacije insekata pomaže i plića obrada zemljišta krajem proleća i tokom leta,
- zakorovljavanje voćnjaka do precvetavanje može da smanji aktivnost insekta, jer je kraća aktivnost rutave bube na cvetovima voćaka tokom dana.
Posted at 15:15 by Žaklina Mladenović
---------------------------------------------------------------------------------
http://vocarskisavetnik.com/content/zastita-rutavabuba/
---------------------------------------------------------------------------------
Uz moju napomenu da maslačak ne smatram korovskom biljkom....