Zetor

Razmisljao sam kako zavesica ipak postoji tu fabricki. I termostat ide fabricki. Znaci da je fabrika to namestila da i sa termostatom nekada treba podici zavesicu?
I kada otvorim cep od hladnjaka, voda nikada nije do vrha kao na autu. Tacno padne do jednog dela i tu stoji. Celije nisu gole, ali mislim da ni crno veliko gornje crevo nije puno. Ako napunim do kraja, opet izbaci tu jednu kolicinu vode i stane. Kod auta postoji ono rezervno cance gde se voda regulise a ovde ima ona cev koja izbacuje visak tecnosti, pa se verovatno stvori neki pritisak koji tu vodu izbaci. Jel to ok?

Tako je ako, je motor dobar i ima i termostat kod nizih temperatura ne moze podici radnu temperaturu na 85C , koja je optimalna za motor. Cak i u prolece kod vecih temperatura i laksih poslova zavjesa mora biti malo podiguta. Ako ti je sve ok , zetor radi na malom natpritisku i pocinje voda vriti iznad 100C tamo oko 105C, tako da mozes raditi i na preko 90C bez problema.
 
Ne ugreje se ni kroz leto bez zavesice - ako ne silis, naravno.
Pazi samo na sat (vidim da ces ugraditi drugi), jer napr. na nasem traktoru nije dobro "bazdaren" sat (ni ovaj, ni prethodni, znaci izgleda da nesto nije ok s senzorom), pokazuje malo manje od realne. Mozda je i kod ostalih tako, ne znam da li je to specificno samo za ovaj traktor ili i za ostale modele, proveri.
 
izvolite, samo sam ocistio lepo mesto gde sam lepio sondu

ovo je slicna sonda od drugog unimera nisam hteo da odlepljujem onu namestenu
https://drive.google.com/file/d/19bYbKi_ccImXc36P3pMG5d1Q4WXt4gxvTQ/view?usp=sharing

mesto gde se nalazi, znaci odmah na izlazu tople vode iz glave
https://drive.google.com/file/d/1RAvrYr8f6WP2RQuV3hAxw_GJ42wj1fG-GA/view?usp=sharing

ovo je originalno mesto, kod komsije na zetoru je jako slicno ja sam hteo da kupim sat od zetora zbog toga sto je on elektronski ali mi bilo malo skupo
https://drive.google.com/file/d/1O3YT_gYJMcRI_32_I47js9hKucLPPaCKsg/view?usp=sharing

kablove mozes i da produzis
ako namestas taj sto si kupio moras da vodis racuna da sto veca povrsina sonde lezi na razvodnoj grani kad to uradis moras nekako da ucvrstis. Mozes isto kao ja, ili da izmislis nesto bolje. Ovo radi od jesenas znaci celo oranje i sad preko zime. Cak ti pokaze i minusnu temperaturu ovaj unimer.
Da dodam originalna sonda kod mene nema direktan kontakt sa vodom pa ako je napolju hladnije ti reduciri se dodatno vise hlade i sat pokazuje manju temperaturu a realno nije tako.

Hvala na odgovoru. Ja cu isto ovako uraditi kao i ti tj necu busiti sistem, vec zalepiti sondu. Za sada mi je u glavi da je oblepim izolir trakom. Na taj nacin ce manje reagovati na spoljnu temperaturu (mada to i nije toliko bitno), a bice lepo prilepljena uz metal. Mislim da nema tu neke vece razlike od 2-3 stepena u temperaturi kada nema dodir sa vodom i kada ima, vec je eto mali problem, ako vec ulazimo u detalje, taj sto ako dodje do hladjenja vode u sistemu prestankom rada, cev kojom tece voda ne moze tako brzo da se ohladi. Sve ovo nije bitno mnogo vec mi treba da pokaze temperaturu vode u motoru da imam neki orjentir.
Evo da okacim dve slike jer oglas moze da bude i obrsan.




Ovde mi se ne svidja sto je kabal dosta tanak, pa onda temperatura reaguje i preko kabla a ne preko sonde. A kakva je ovo zica? Koju da kupim i da produzim ovaj moj postojeci kabal? Nadam se da ce i dalje lepo da meri posle produzenja.
Juce je ovaj uredjaj stigao i merio sam sebi temperaturu. Izmerio sam 36,4 :osmeh: sto znaci da ovo cudo dosta precizno meri. Stavljao sam ga i u toplu vodu, i tacno vidis kako se temperatura vode smanjuje za po 0,1 stepen zbog hladjenja vode.
Tako je ako, je motor dobar i ima i termostat kod nizih temperatura ne moze podici radnu temperaturu na 85C , koja je optimalna za motor. Cak i u prolece kod vecih temperatura i laksih poslova zavjesa mora biti malo podiguta. Ako ti je sve ok , zetor radi na malom natpritisku i pocinje voda vriti iznad 100C tamo oko 105C, tako da mozes raditi i na preko 90C bez problema.
Ja druze imam problem jer meni ne reaguje sat temperature uopste tj stoji na nuli sve vreme cak i dok vozim. Tek kada upadnem u teze radove, krene da reaguje ali nikada ne postigne i ne odrzava radnu temperaturu. Ipak cu krenuti sa zavesicom da eksperimentisem.
 
a zasto uopste razmisljate o ovakvim saticima? traktor je to. temperature, zeljezo gdje god okrenes, njegova radna okolina puna siblja klasurki i svega necega. stavite onaj sa bakarnim crijevom ili od cega je vec na kazaljku i miran budes.

foto_362x.jpg
 
Ajd da probam ovako. Jako je jeftino a digitalno prikazuje. Ako mi se iz bilo kog razloga ne bude svidelo, kupicu ovo i gotovo. Tako sam izvukao ulje jer moj stari model zetora nije imao satic.

Evo kako sam to izveo. Jako jednostavno i prosto da lakse ne moze da bude.









 
Tako je. Povuci crevo odozdo, imzedju "trube" i kabine, jer ovde gde je sad od vibracije moze da ti cvikne crevo (rezervoar-okvir kabine). Naravno, ako je crevo dovoljno dugacko, ako nije, onda metni izolir traku da izgrize :haha:
 
Bice i to sredjeno. Ovo sam pre par meseci uradio. A gledam malopre na buvljaku, komplet sat, sajla, termometar i dve vrste buzira tj ako ne valja jedna, odgovara druga...sve za temperaturu bolt on kosta svega 1000 din al ajd ovu digitalnu varijantu mogu tek onako usput da probam, pa ako uspe, super. Ako ne, onda kupujem ovu kompletnu varijantu i gotovo.
 
Postavio bih dodatni sat za pritisak ulja , zetor 5718.
Da li bih mogao da postavim crevo na isto mesto kao kod kolege markokg1982, u postu 5544? Isto tako je kod mene tu savijena cevka i imam tu neki davac sa zabicom, ali vec dugo vremena tu ne stoji ni jedna zica ?

Evo slikao sam i postavio strelicu, sta mislite?
 
Pa trebala bi ti da bude tu kablo sa stopicom koje ide do instrument table i kad traktor nije upalejn tj kad nema pritiska onda sija, cim zavegla ili se upali traktor ona ne gori vise. Ja sam tu ampulu ako se moze nazvat tako slomio otiso u autodijelove kupio drugu usteko radi bez problema. Znaci teb bi tu trebala sijalica i malo kablova da ti to proradi naravno ako je ispravna ta ampula
 
Taj davac sa zabicom ispitas da uzmes malu zaruljicu od 12V od 2W , one najmanje kao za pobudu alternatora, jednu zicu spojis na + akumulatora pa na zaruljicu i drugi kraj na tu stopicu od davaca. Ako zaruljica svijetli a kad se zaruljica ugasi kad motor radi onda ti je davac ok i spoji ga na komandnu tablu. Vecina traktora i auta ima taj sistem i to radi.

Postoji mislim bolji sistem ali malo skuplji za mjerenje tlaka ulja na motorima preko elektro davaca , imas na belarusu , onim starijim vecim ursusima i zetorima , ulje ne razvodis do sata vec samo jednu zicu. Ovi na belarusu mjenjaju otpor od 0 oma do 180 oma za 6 bara , oko 30oma po baru. A postoje i na ebayu kineski satovi sa tim davacima nisu skupi. Vecina koriste navoj kao kod vodovodnih cijevi sa konusom pa provjeri da li ti treba adapter ili moze direktno.
 
Ja sam mislio da skinem taj davac/ampulu i da tu dodje suplji sraf za crevo za sat u kabini, ako je to izvodljivo?
 
naravno da je izvodivo i po meni najbolje rjesenje jer sa satom tacno znas koliki ti je pritisak na kojem ulju i pri kojoj temperaturi. jer ovaj standradni/fabricki davac samo pokazuje dal je pritisak zadovoljavajuci ili nije. ti ne znas koliki je.
 
Na digitalnom termometru mozes nastaviti kabal na primer sa 2x0,75 licnastim kablom koji se prodaje u svakoj elektro radnji imas i u kuci na nekom starom aparatu mikseru, busilici, radiu, usisivacu.. samo lepo spojis kablove, do dva metra sigurno nece nista da smeta da produzis, temperaturu ne diktira direktno kabl vec ta sonda koja je na kraju ona menja otpor a kabl to samo prenosi do termometra koji to ocita i pokaze, sto se tice sata za pritisak ulja ja sam na jednom ugradio razdelnik i bakarnu cev do sata a na drugi kraj razdelnika stavio automat za ulje elektricni kakav je i fabricki od prilike se gasi lampica kad pritisak predje 1 bar, na drugom traktoru samo lampica po meni mnogo bolje, zbog toga u autima samo postoji lampica uglavnom, samo da je na preglednom mestu i nema bolje, vise puta mi se desilo da creva popucaju onda stavim cev, dva put se i cev probusila zbog trenja onda izlazi ulje i td.
 

Danas probao kako dize i drzi kembridz, posto mu je majstor zamenio gumice na hidraulicnom klipu ( cupkao je hidraulik). Zadovaoljan sam, kempridz je tezak 930-940kg. Sredjen je i prednji trap, sada je sto se kaze potpuno ispravan. Jos cu samo da malo proverim potrosnju, ako trosi, poslacu dizne i pumpu na proveru...
 
Poslednja izmena:
I koliko te koštao majstor što ti sredio hidraulik? Meni bi trebalo još i ugraditi dodatni hidraulični razvodnik sa dve ručice, pa mi trebaju ideje. Inače imam dva izvoda.
 
Ne svidjaju mi se krila, ovo moras da pazis kad vozis da ne zakacis negde, mnogo strce.Da je kraci klip, pa da stoje uspravno, ako ne moze drugacije.
 
Nazad
Vrh