Zetor

Nekad mi i nije zao sto se IMT raspao,skoro nista nisu menjali za pola veka proizvodnje traktora,dok recimo Vladimirec star ko zna koliko imao reverzer.
 
Mozda je bilo ranije ali ne mogu da pronadjem,hoce neko da mi napise originalnu zetorovu farbu za motor iz serije 62 ili 72?
 
Da li je normalno to sto kod mog zetora 5711 temperatura nikada nece da se podigne ako traktor nije u nekom tezem radu?
Imam antifriz i imam od skoro i termostat. Po svakoj logici bi morao zbog termostata da podigne temperaturu. Odem do njive i temp je na nuli. Krenem da orem i odmah reaguje i ode na nekih 60ak stepeni. Ukoliko je napolju dosta toplo, onda ode na oko 80. E sada sto je interesantno, sad na jesen sam orao par sati po toplom vremenu i temperatura je bila oko 80 ali kako je dan prolazio i kako je postalo hladno, opet pade temperatura na tih 60 stepeni.

Razgovarao sam sa lokalnim majstorom i on kaze da budem srecan jer mi je sistem cist i da bi svi voleli da je to kao kod mene. Rekao je da imam zavesicu i da sa njom regulisem hladan vazduh koji prolazi kroz hladnjak. Meni se taj odgovor bas i nije svideo pa da pitam vas sta mislite o cemu se ovde radi tj zasto se traktor ponasa kao da nema termostat?
 
Termostat ti ne radi.Promeni ga .Ja lično radim bez termostata jer nema gde da kupiš zglavan a da traje više od jedne sezone
 
Razmisljao sam kako zavesica ipak postoji tu fabricki. I termostat ide fabricki. Znaci da je fabrika to namestila da i sa termostatom nekada treba podici zavesicu?
I kada otvorim cep od hladnjaka, voda nikada nije do vrha kao na autu. Tacno padne do jednog dela i tu stoji. Celije nisu gole, ali mislim da ni crno veliko gornje crevo nije puno. Ako napunim do kraja, opet izbaci tu jednu kolicinu vode i stane. Kod auta postoji ono rezervno cance gde se voda regulise a ovde ima ona cev koja izbacuje visak tecnosti, pa se verovatno stvori neki pritisak koji tu vodu izbaci. Jel to ok?
 
STo se tice nivoa vode to tako ide posto se fluid siri na temperaturi pa visak izlazi napolje pa kada se ohladi onda se vidi kao da fali . A temperatura se isto kod mene ponasa i menjao sam vise ternistata i isto se desava pa sam prestao da se nerviram i gurnem karton ispred hladnjaka kada je hladno i on hladan a kada pocnem da radim teze presavijem ga napola pa vratim ili skroz izvadim zavisi od temperature i opterecenja posto je zavesica skinuta jer je zapinjala pa se pocepala . Termostat je ok posto sam ga kuvao u loncicu zajedno sa termometrom i uredno otvara i zatvara .
 
Zato ja ovo i pitam. Kako da izvucem posebno neki termometar? Mozda postojeci da zamenim a mozda nije ispravna instrument tabla..ko ce ga znati.
Manometar sam izvukao, pa bih mogao i temperaturu.
 
Ako su vam ispravni termostati,što se temperatura ne podiže.Nije li to malo nelogično.

Nelogicno jeste al moje znanje u ovoj materiji ocigledno nije dovolje posto postoji neki cinilac koji se provlaci u celoj prici .

Jos jednom da ponovim termostata sam menjao par jer sam mislio da nesto nije ok ali se svaki ponasao isto i proverio sam ga na sporetu . On je na hladno zatvoren i otvara na ne secam se tacno koliko stepeni al mislim na 75 . Termostat ima rupicu od par mm na sebi da moze tecnost malo cirkulise da ne dodje do vazdusnog cepa kada se sipa nov fluid i da prilikom zagrevanja do bimetala termostata dodje topla voda . Stavljena diht masa oko pecurke termostata da tu ne dolazi do fals protoka .

Ako zans nesto u vezi ovoga konkretno kazi , kako se ponasa na tvom zetoru . Nemoj samo kazati da je izvadjen i da totako treba ...
 
ja sam stavio elektronski unimer najjeftinije zalepio sam sondu na izlaz vode iz klipa do hladnjaka i pratim dva sata jedan je na originalnom izvodu taj sat je kapilarni a tamo unimer temperatura nije uvek ista na prvom i na cetvrtom klipu i to sa termostatom kako je bez ne smem ni da proverim na drugom ursusu onaj nema termostat i u zadnjih par godina dva puta pregoreo dihtung na tom klipu do hladnjaka poslednji put naprsla i glava ali nismo primetili i vratili to nazat malo curelo i prestalo u tom ursusu se sipa voda, a u ovom sa termostatom antifriz, pre toga je bio delimicno zapusen hladnjak takvog sam ga kupio ceo sistem je opran od kamenca, blata i ulja i namesten termostat mada je bio u njemu ali iskrivljen, u oranju je temperatura bila oko 78 stepeni imate i sliku, ovih dana je koriscenj za praznjenje jama sa cisternom i temperatura je bila oko 60 stepeni zavesicu nemam mada eto izgleda bi trebala ali vrlo mali deo, kada u sistemu ima vode a ima i termostat mislim da bi zaledila voda u hladnjaku naravno u radu bez zavese, na fergusonu nisam otvorio slavinu na hladnjaku tako da se voda smrzla, sipao sam vrucu vodu upalio traktor i primetim dok utovarujem vestacko djubre da temperatura otisla preko 60 a on leti jedva nabije 50 krenem na njivu i posle kilometra ode na 80 ja ga ugasim ono ode na 90 upalim on na 70, stavim dzak naravno prazan ispred hladnjaka i za par minuta odledio donji deo hladnjaka nije mogla da kruzi voda i za malo da otpeva fergi. Ne radi se o zetoru ali nema veze, brisite ako je visak komentar.

https://drive.google.com/file/d/1ZgBz_EzocYvTZyupAceLOvVolsiQRyJdcA/view?usp=sharing

Da dodam posto vidim da ima ljudi koje interesuje, ovaj unimer jeste kineski ali je precizan u stepen, ni jedna sonda od dve koliko imam nije direktno u vodi a merio sam i temperaturu vode kod termostata i jeste vislja za nekoliko stepeni nego sto sat glavni pokazuje, ovo sto vidite na slici je realno i ako vidite da kazaljka nije ni blizu 77 stepeni to je istina kada se oduzme gas i postoji na leru traktor upaljen temperature se izjednace, sad neka vide oni sto nemaju termostat na ursusu a verujem i na zetoru posto je moja pumpa i hladnjak od zetora, kakve su razlike u temperaturi u odnosu na prvi i cetvrti klip i zbog cega dolazi do pregrevanja a to i ne vidite na satu, ja sam samo od par majstora cuo da ursus mora da ima termostat sto ne vazi za neke traktore. Ursus sto je bez termostata je kupljen nov i imao je termostat do 15 godina sledeci 29 godina je bez termostata, generalna uradjena pre desetak godina i to je to.
 
Poslednja izmena:
Nelogicno jeste al moje znanje u ovoj materiji ocigledno nije dovolje posto postoji neki cinilac koji se provlaci u celoj prici .

Jos jednom da ponovim termostata sam menjao par jer sam mislio da nesto nije ok ali se svaki ponasao isto i proverio sam ga na sporetu . On je na hladno zatvoren i otvara na ne secam se tacno koliko stepeni al mislim na 75 . Termostat ima rupicu od par mm na sebi da moze tecnost malo cirkulise da ne dodje do vazdusnog cepa kada se sipa nov fluid i da prilikom zagrevanja do bimetala termostata dodje topla voda . Stavljena diht masa oko pecurke termostata da tu ne dolazi do fals protoka .

Ako zans nesto u vezi ovoga konkretno kazi , kako se ponasa na tvom zetoru . Nemoj samo kazati da je izvadjen i da totako treba ...

Kao na tvom se ponaša-ne diže temperaturu.zato sam i napisao
 
Kod mene na 7045 ista priča. Neće da se zagrije preko 80 čak ni u najtežem poslu. Ljetos sam radio sa rotodrljačom na strništu na +35 cijeli dan i temperatua se opet ne diže. Stavio sam i nov termostat ali opet isto, probao i otvaranje, stavljao i stari i novi u vrelu vodu i mjerio temperaturu, uredno se otvori se na 75. Više i ne obraćam pažnju na to.
 
Markomoj je onaj fabricki koji nema temperaturu upisano nego zeleno i belo polje tako da ne znam tacno kolika je temperatura al odoka posto ga koristim 30 godina na pocetku zelenog pocinje normalna temperatura a na kraj zelenog je pred kuvanjem znam jer je par puta dosao do njega i oseca se mast sa motora . No to je sve odoka i nje nesto merodavno . Najbolje da nadjes neki koji se vec koristi i isproban je , sto stariji to bolje , samo za probu posto novi kad kupujes kupis 5 i odma bacis 3 jer ne valjaju . Jest natezanje al jbiga ne znam drugi nacin sto je car ovih jeftinih delova pa nikada nije covek siguran sta kupi a pogotovo kod pazara novoga . Za progu moz posluzit i ovakav unimer kao kod Milnana jel .

Milan

Naravno nije ista temperatura na dva razlicita mesta merenja pogotovo dok termostat nije otvoren . Ako ga nema motor nema nikada mali tok fluida i voda slabije cirkulise oko cilindara i losije hladi al ko ce ga znat tacno zasto nije dobro bez njega al je sigurno da bez ne valja .
 
ja sam stavio elektronski unimer najjeftinije zalepio sam sondu na izlaz vode iz klipa do hladnjaka.

Ako budes mogao, uslikaj kako si to uradio. Takodje, koliko su dugacki kablovi od unimera i da li oba stapa reaguju na temperaturu ili samo jedan od njih?

- - - - - - - - - -

Sad sam kupio ovo. Jako je jeftino, duzina zice moze da se produzi, kaze prodavac da baterije mogu jako dugo da traju itd. Samo jos da vidim gde ovu sondu da ubodem tj gde je najbolje.
https://www.kupujemprodajem.com/Termometar-sa-sondom-29635055-oglas.htm
 
Kod mene na onom sa zelenim i crvenim i uvijek je na pocetku zelenog a samo kad radi silazu pomakne se malo u stranu al gotov neprimjetno :D

Sent from my HTC Desire 610 using Tapatalk
 
Ako budes mogao, uslikaj kako si to uradio. Takodje, koliko su dugacki kablovi od unimera i da li oba stapa reaguju na temperaturu ili samo jedan od njih?

izvolite, samo sam ocistio lepo mesto gde sam lepio sondu

ovo je slicna sonda od drugog unimera nisam hteo da odlepljujem onu namestenu
https://drive.google.com/file/d/19bYbKi_ccImXc36P3pMG5d1Q4WXt4gxvTQ/view?usp=sharing

mesto gde se nalazi, znaci odmah na izlazu tople vode iz glave
https://drive.google.com/file/d/1RAvrYr8f6WP2RQuV3hAxw_GJ42wj1fG-GA/view?usp=sharing

ovo je originalno mesto, kod komsije na zetoru je jako slicno ja sam hteo da kupim sat od zetora zbog toga sto je on elektronski ali mi bilo malo skupo
https://drive.google.com/file/d/1O3YT_gYJMcRI_32_I47js9hKucLPPaCKsg/view?usp=sharing

nisam imao vremena za estetiku pa sam ovako doveo do kabine
https://drive.google.com/file/d/1xVpHzDmRN4jDkmesydG8TBBpGXYOcXlRZA/view?usp=sharing


kablove mozes i da produzis ja sam u ovaj digitalni ugradio i led sijalice posto na kapilarnom nema medjutim i njemu sam namestio jednu malu led diodu kasnije ali opet nije bas kao sto sam hteo, ostalo je samo zvucnu signalizaciju da mu namestim samo da nadjem negde, oba reaguju vidi se na slici totalno su nezavisni
ako namestas taj sto si kupio moras da vodis racuna da sto veca povrsina sonde lezi na razvodnoj grani kad to uradis moras nekako da ucvrstis mozes isto kao ja ili da izmislis nesto bolje ovo radi od jesenas znaci celo oranje i sad preko zime cak ti pokaze i minusnu temperaturu ovaj unimer


- - - - - - - - - -

Kod mene na 7045 ista priča. Neće da se zagrije preko 80 čak ni u najtežem poslu. Ljetos sam radio sa rotodrljačom na strništu na +35 cijeli dan i temperatua se opet ne diže. Stavio sam i nov termostat ali opet isto, probao i otvaranje, stavljao i stari i novi u vrelu vodu i mjerio temperaturu, uredno se otvori se na 75. Više i ne obraćam pažnju na to.

ja sam merio direktno kod termostata i ta voda ima toliko stepeni koliko i pise na termostatu a to je cini mi se od 75 do 85 a originalna sonda je na drugom kraju motora zbog toga je razlika u parametrima, pa vozac nema tacnu predstavu kolika je temperatura, ta voda na drugom kraju motora je od jednog klipa a ima jos dva ili kao kod mene tri i kad se to sve pomesa i dodje do termostata ona je toplija ja mislim da kad je traktor pod turazom da ove nase masine ne hlade ravnomerno sve glave i da uglavnom zbog toga prvo pukne dihtung na 4 om klipu zbog toga treba termostat da bi to izjednacio, ovo moze neki PAMETNI mehanicar bolje da objasni ako postoji ovde na forumu ali nije njima skoro svima to u interesu

Da dodam originalna sonda kod mene nema direktan kontakt sa vodom pa ako je napolju hladnije ti reduciri se dodatno vise hlade i sat pokazuje manju temperaturu a realno nije tako.
 
Nazad
Vrh