Uzgoj glista - lumbrikultura

Gačević gledaj da od kerova ne jer je dosta kiselo i hrane se mesom znaci to ne :nono: . Kao aditiv za kombinaciju ovcje i kravlje soli kalcijum karbonatom ono prija glistama i podize pH .
Sto se tice kunica ono slobodno ide direktno na leglo nemora odstajati i polako dok prodje godina.
Pozdrav :ppozdrav:
 
Mogu da napravim da bude hladovina preko celog dana i mogu da podignem 1 metar sa betonskim blokovima, a imam prostor 2x2 metra, može li tu dva legla ili da stavim jedno, da ne pregradjujem, pa neka se šire. Koliko bi im vremena trebalo da to " odrade ", 2 x 2 x 1 u vis. Inače planiram gliste negde oko 20 maja.
Post je spojen: [time]1299361797[/time]
_________________________________________________
vojin je napisao(la):
Gačević gledaj da od kerova ne jer je dosta kiselo i hrane se mesom znaci to ne :nono: . Kao aditiv za kombinaciju ovcje i kravlje soli kalcijum karbonatom ono prija glistama i podize pH .
Sto se tice kunica ono slobodno ide direktno na leglo nemora odstajati i polako dok prodje godina.
Pozdrav :ppozdrav:
Kako se soli, prilikom izbacivanja iz objekta na mesto na kome će da odleži ili kada se stavlja na gliste.Pozdrav.
 
OBAVEZNO ZALIVAJ nikako suvo sto rece kolega.Naravno ne trba ni da plivaju,samo da bude vlazno.
Opet se vracam na pesak.Meni rekose da krtica nece ako se zaranja.Znaci peska 20tak cm.Ipak jeftinije od betona,a jos zica idi begaj mogu samo da ih omirisu.
 
Ama brate uzmi knjigu i procitaj ne stavlja se odma metar dubreta nego u slojevima od 5-6sm i tako dok ne stignes do vrha. Mojia su legla bila duzine 6m sa 1,2m i visine oko 90sm. Od tri legla sam na kraju imao 5 boksova od 6 m. Ne za godinu dana negomalo duze. 3-4 god.
 
peto1 je napisao(la):
Ama brate uzmi knjigu i procitaj ne stavlja se odma metar dubreta nego u slojevima od 5-6sm i tako dok ne stignes do vrha. Mojia su legla bila duzine 6m sa 1,2m i visine oko 90sm. Od tri legla sam na kraju imao 5 boksova od 6 m. Ne za godinu dana negomalo duze. 3-4 god.
Jasno mi je to brate moj, nego pitam da li da uzmem jedno leglo ili dva pošto imam prostor 2x2 metra. Da ne pregradjujem na metar.
 
Da li treba humus "obraditi" pre stavljanja u plastenik? Zbog mogucnosti unosa raznih gljivica, insekata itd :sta: mozda krec ili tako nesto?
 
Ako je prodavac posten sto je danas redak slucaj dosta ti je jedno leglo za tu povrsinu. Ispod stavis 15-20santimetra dubreta naravno mokrok i izmesanog ne nabijenog i ako na to bacis jedno leglo sa jajima i sitnim kokonima koji su bele boje dok su mali do par mm duzine imaces do kraja godine jedno solidmo leglo i humusa do oko pola metra plus gornji sloj koji se predhodno skida u dva puta. Zato ti nebi bilo lose da imas jos jedan objekat gde ces prebaciti gujise. Prebacujes iz dva puta tako sto prvo skidas gornji sloj i ponovo stavljas dubre jedno 5 sm i za 10-15 dana skidas i taj sloj kojim pokupis gujice i kokone koji su ostali u humusu. Jel ce dosta glisti da ti se povuce u dubino kad pocnes da carakas sa vilama da ih vadis. Zato ti kazem da procitas knjigu da imas neku osnovnu predstavu u sta se upustas pa onda pitaj sta ti nije jasno.

@ Mrgud

Netreba nista samo se proseje kroz sito i pazis da ne zapatis kojeg ronca.
 
@Gačević , najbolje kroz prste kad ga dodajes glistama .
@Mrgude , HUMUS ne napadaju nikakve gljivice , insekti , muve ili bilo sta jer je to tako priroda odredila, kakav krec .Slobodno stavljaj u plastenik i videces cuda :ppozdrav:
 
@ Gačević

Ma neces ti tu imati vagon glisti da to sve naranis. Sa pocetkom hladnijeg vremena u jesen videces da se gujice povlace dublje nisu na povrsinskom sloju onda se stavi dubre jedno 20-tak santimetara i sve to okolo i od gore ususkas sa balama slame da se ne smrznu preko zime. na prolece kada otopli i nema vise mrazeva se otkrijes i polako pocinjes sve jovo nanovo.
 
@ futurefarming

Gde ostaju kokoni. Pa zato se skida u dva puta gornji sloj, pa cak i u triput, da bi i njih pokupio i prebacio u novo gnezdo. To su ti isto gliste koje ce vrlo brzo da pocnu da preraduju dubre.
 
Kada vidis da su ti gliste skoro na povrsini skidaj taj slos, pa stavljas novi sloj dubreta u koji ce se gliste vrlo brzo preselitiza nekoliko dana. Onda skidas taj sloj i prebacujes u vec pripremljenu leju, a na staru stavljas novi sloj dubreta da se i ono sto je ostalo u humusu ili nisi pokupio prvi put to uradis drugim skidanjem. Ako skines i drugi put dubre gornji sloj moze malo da se zakaci i humusa na vilama pregledaj malo po humusu dali je ostalo jaja od predhodnog skidanja nabaci jos jednu turu dubreta i ostavi jedno 15-tak dana pa pregledaj ponovo, razgrni rukama dure na nekoliko mesta pa ces videti. Nije to samo tako sad cu da pravim humus i gotovo, treba i malo da odes kod nekog ko se stim bavi pa pomalo da krades zanat. Jedno je ovde sto pisemo a drugo kad ti to radis uzivo.
 
Hvala,slazem se da treba videti s nekim ko to vec radi,ali u mojoj okolini ne pznajem,a nisam ni cuo za nekog da to radi :ppozdrav:
 
peto1 je napisao(la):
@ futurefarming

Gde ostaju kokoni. Pa zato se skida u dva puta gornji sloj, pa cak i u triput, da bi i njih pokupio i prebacio u novo gnezdo. To su ti isto gliste koje ce vrlo brzo da pocnu da preraduju dubre.

Naravno, htedoh reći da ako neki i pretekne to nije razlog za bilo kakvu intervenciju na humusu, prerada ili slično; nisam bio dovoljno precizan. ::sramota::

Petar 90, ima i fazon sa mokrim kartonom ispod kojeg se preostale gliste grupišu, to naravno ne važi za kokone, tu samo dobar pogled radi posao. :D
 
Nazad
Vrh