Uzgoj glista - lumbrikultura

to staniste treba da ima pad da se voda moze da izlazi a kod vas nevidim da moze,jaste da gliste trebaju imati vlazno staniste ali prilikom vecih padavina voda ce ih potopiti i ako bi duze stojala mogu i poceti bjezati

- - - - - - - - - -

Misevi obicno neprave vece problemi u stanistu jer je hrana vlazna.Oni se obicno naseljavaju u jesen pa ih treba izbaciti kad zazimljavate gliste se obicno hrane svakih 15 dana ako ih imate vani
 
Pozdrav svima,
na proleće planiram da nabavim leglo glista, ako neko ima spomenute Dendrobena veneta molim da mi se javi pa da ugovorimo pazar :osmeh: . Pitanje za iskusne - Neko je spomenuo da je prerađivao podlogu za uzgoj šampinjona (ustvari koristio je izraz pečurke) dakle da li ista treba da se obradi ili šta već .. obzirom da se dosta "prska nažalost ne samo vodom nego raznim insekticidima.." , dobro bi došla iskustva i mišljenja po tom pitanju obzirom da po svoj prilici mogu nabaviti veču količinu iz pečurkane.
Svako dobro ekipi
 
Da li neko ima da se bavi sa kalifornijskim glistama radijusu 50 60 km od Loznice. Sabac, Valjevo ?
 
pozdrav ljudi poceo sam ove godine sa uzgojom kalifornijskih glista kupio sam jegno leglo i sad u pocetku su se po mome misljenju ziveli kao carevi uvek bili blizu povrsine na nekih 10etak cm do 15cm...e sad u poslednje vreme kao da ih nema tolik ali imali su uglavnom vlazni stajnjak ovciji pregoreli, e sad kako sam krenuo da trazim gliste a zabrinuo sam se naiso sam na rovce i bomami poneki poveci komadi....e sad sta da radim dali ima tu nekog leka protiv dali oni predstavljaju problem,i kako ih pripremiti za zimu bio bih veoma zahvalan,a bilo koja vrsta stajnjaka mi je pristupacna,(govedji,ovciji,svinjski,pileci.),pozzdrav hvala unapred
 
Pozdrav Robi, najjednostavnije je da me nađeš na fb, tu sam postavila mnogo albuma o glistama. I sve što ti nije jasno, možeš da me pitaš. Katarina Miksa mi je na fb.
 
Juče sam počeo da pripremam teren za glistenjak. Navukao sam zemlje da bi podloga glistenjaka bila viša od okolne zemlje, zbog ocednosti. Sada ću ciglom isflasterisati pod, a da li preko cigle da stavim mrežicu onu plavu za bavalit pa preko toga karton. I sa strane ću poređati cigle.
valja li ovako?
 
Ja mislim da ti ne treba ta plava mrežica, a pitanje je i taj karton. Mada sam ja koristio drugačiji sistem, iskopao sam rupu dubine nekih 30cm, a dimenzija 1,5m x 3m. Nasuo sam dole peska jedno 15 -20cm, a oko ivice rupe složio sloj od 10cm one žute zemlje sa dosta ilovače. Zatim sam u rupu nabacio đubra i to je to.

Stvar je samo što su meni trebale gliste za pecanje, znači nisam gledao ni količinu glista ni kvalitet humusa, ali je sve to uglavnom bilo dobro.
 
Mene brinu krtice i rovci pa flasterišem.
A čitam u ranijim postovima da se stavlja karton!?
 
za pod ti je dovoljna samo cigla ,obavezno popuni fugne a karton se stavlja kao podloga za ishranu glista i nema nikakvu zastitnu ulogu
 
Pozdrav imali gde trzista za Lumbrikogeni humus na veliko.Drugar ima na lageru kolicinu oko 350 tona,odnosno 450 000 litara
ima sve moguce sertifikate i za izvoz.Ali nezna kome da se obrati za prodaju na veliko....Svaka pomoc dobrodosla.
 
Karton nije obavezan, ali ga gliste vole.

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
da popunim fugne zemljom ili peskom? Kako kao podloga za ishranu, imam dosta stajnjaka treba li i onda karton?
fugne popuni malterom ,karton stavi sa stajnjakom , upijace visak vlage jer ce sigurno ovih dana biti kise i kao takav predstavlja pravu poslasticu za gliste .karton mozes staviti nista nece da skodi -moze a nemora. pozdrav
 
S obzirom da moji ukućani nisu uopšte zainteresovani za ove gliste a ja uporna da želim to da probam. Htela bih u jedan manji sanduk mislim da je otplike oko 30 litara ali je drven da započnem sa uzgojem glista. Kao što sam već rekla pomoći nemam već ću to ja sama pa me zanima dali neko zna koja bi mi količina ja to onako laički bih rekla 2 šake bi mi valjda bile dovoljne za početak. Tako bih pokušala da vidim mogu li ja to. Naime humus bih koristila za moje čili papričice a višak glisti za koke jer sam čula da je to dobro davati kokama. Koja bi cena bila za ove dve šake glista i dali je neko raspoložen od vas koji gajite da mi tako prodate.
 
Odradjeno i to baš tako kod ovih što prodaju te glistose za pecanje. Koje su sad to gliste i dali su to baš one kaliforniske ko će ga znati. Dali su dobre radnice i to ćemo videti ali jedino što je sigurno ako moja zamisao neispadne kako treba koke će ih poklopati.
 
Govorilo se o geotekstilu koji se postavlja na dno uzgajalista. Vidim na netu da ima vise vrsta, pa me zanima koji koristite i gde ga nabavljate.

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Pozdrav. Evo da se i ja ukljucim u temu. Vidim da ima dosta nedoumica i dezinformacija. Ja sam nedavno poceo sa uzgojem glista ali izucavam taj proces vec godinu dana pa cu ovde podeliti ono sto sam naucio.

Prvo, postoji jako dobar razlog zasto se potencira kalifornijska crvena glista. Prvo- njeno razmnozavanje je puno brze neko god drugih vrsta. Dok ona leze kokon svakih 7-10 dana, druge gliste lezu svakih 45-50 dana. Istao tako njen kokon sadrzi 10-20 mladih glisti dok kod drugih obicno bude 1-4 komada.
Drugo- izuzetno je prozdrljiva(sto naravno jako pogoduje kompostiranju). Kalifornijska glista pojede polovinu svoje tezine svakog dana(po nekima cak i punu svoju tezinu svakog dana, ukoliko su uslovi dobri).
Oko naziva se vodi polemika. Na internetu ima svakakvih informacija i cesto se koristi rec hibrid. Navodno su 60tih godina naucnici sa Berkeley Univerziteta (Kalifornija, odatle i naziv) odlucili da istraze kako gliste obradjuju organski otpad, u nadi da ce resiti problem nagomilavanja stajskog djubriva koji je, kao proizvod stocne industrije, pretio da zagadi zemljiste. Naucnici su znali da gliste obradjuju organski otpad i hteli su da vide koja vrsta gliste to najbolje radi. E sad postoje oprecna misljenja (opet, internet) ali izgleda da je to bila Eisenia fetida. Stim sto su oni kod nje potencirali razvoj pojedinih osobina i tako dobili crvenu kalifornijsku glistu- crveni hibrid. E sad, posto ta vrsta nije dobijena ukrstanjem razlicitih vrsta, nego samo potenciranjem pojedinih osobina, neki tvrde da ne treba da se naziva "hibridom". Ali manje vise, nama to nije ni bitno.

Iako kalifornijske gliste nemaju bolesti u klasicnom smislu, imaju i svoje mane. Npr. tzv. "trovanje proteinom" zbog cega treba izbegavati davanje mesa ili mlecnih proizvoda. Trovanje se primeti ako gliste postanu blede i tada treba da im se menja ishrana, dodaje kalcijum karbonat itd. Ukoliko se redovno proverava pH ne bi smelo da dodje do trovanja.
Osim toga, realtivno su male. Teske su oko 1gr. Zato neki radije uzimaju holandsku glistu (cujem da se koristi naziv belgijska ali pretpostavljam da je to ista vrsta). E to su one lepe debele pecaroske gliste. Kome treba za uzgoj pilica ili riba, mozda je ona bolji izbor.

Dakle bitno je da napomenem da kalifornijske gliste jedu svu organsku materiju koja se raspada! Na zapadu ih cak koriste u domacinstvu za reciklazu organskog otpada. Svi otpaci od hrane (opet ne meso i mlecni proizvodi) se ubacuju kod glista i one ih polako obradjuju. Dakle lisce, trava, grancice, sta god... i naravno bolje je ako se usitni jer onda razlaganje pocinje brze. Gliste nemaju zube. Prema tome one jedu samo materiju koju su bakterije vec pocele da razlazu. Neko rece da kalifornijska glista ne jede ovciji stajnjak, a evo moje su vec 6 meseci samo na tome i ubise od jela :D

E sad dolazimo do meni posebno interesantne oblasti i ovome cu posebno dati paznju. A to je-zasto je humus glistenjak tako dobar?
Kao prvo, 1t glistenjaka je ekvivalent 5t stajnjaka. Ali to nije sve. Jer biljka ne moze direktno iz stajnjaka da usvoji hranjive elemente. Prvo stajnjak moraju da razgrade bakterije i tek onda biljka moze da ih usvoji. Ali, ako su ga prethodno pojele gliste, u njihovom probavnom traktu se unistavaju svi patogeni iz stajnjaka, a materija se obogacuje "dobrim" mikroorganizmima. Dakle biljka iz glistenjaka automatski crpi sve hranjive elemente.
"Kuglica" koju glista izbaci, ima sposobnost da primi 8 puta vecu kolicinu vode od svoje zapremine.
I jos jedna veoma bitna stvar, je naelektrisanje. Povrsina te kuglice ima odredjeno naelektrisanje koje privlaci minerale iz zemljista. To znaci da minerali, koji bi se mozda ispirali tokom kise i navodnjavanja i odlazili dublje u zemlju, sada ostaju "nakaceni" na humus glistenjak i ostaju "na izvolte" biljakama da ih usvoje preko korena.
Postoje i tvrdnje da glistenjak stiti biljku od bolesti. Ali o tome cu pisati u posebnoj temi..


Dakle ovo je ukratko ono sto sam smatrao da treba da izdvojim. Ja sam inace tek ove godine zapoceo svoju proizvodnju i trebace mi jos godinu dana da dostignem neki cilj od 200 legala. Medjutim, vrlo mi je bitno da ono sto pricam mogu i da dokazem. Prema tome vec od 2015 cu raditi eksperimente. Sadicu paradajz, krastavac i papriku u 4 grupe.
1. grupa ce biti samo u zemljistu
2. grupa ce biti sa dodatim glistenjakom
3. grupa ce biti sa dodatim glistenjakom i folijarno prihranjivano cajem od glistenjaka
4. grupa ce biti samo folijarno prihranjivano cajem od glistenjaka.

Istovremeno ce moj brat saditi sve na klasican nacin- vestacka djubriva itd. Pa cemo videti razliku. Recimo, radjeno je istrazivanje gde su na 10hektara posadili papriku. Jedan deo je prihranjivan sa NPK, drugi deo glistenjakom a treci stajnjakom. Sad nisam bas 100% siguran za cifre, ali najgori je bio stajnjak- oko 14t/hektaru. GListenjak je dao oko 22t/hektaru a NPK je dao 24t/hektaru. Medjutim kod NPK je bilo vise plodova ali je paprika bila sitna, imala tanju kozu i bila neukusnija. Sa glistenjakom je brojcano bilo manje plodova, ali su plodovi bili veci, deblji i ukusniji.

Eto, voleo bih da slicne podatke dobijem i sam, eksperimentom i onda mogu da promovisem svoj proizvod uz dokaz. Crno na belo... :D
 
ja to ne koristim ,samo obrati paznju ako kupujes da li je UV stabilan jer na suncu zna vrlo brzo da se raspadne
 
Nazad
Vrh