Uzgoj glista - lumbrikultura

Petar 90 je napisao(la):
@futurefarming

druze koliko treba biti staro junece djubre da bi mogo u njemu razmnozavati gliste?
Razmisljam uzeti bure od 50l staviti na dno junece djubre,karton,pa zemlju i tako 2x...naravno izmedju vlaziti :ppozdrav:

Rodbino, 6 meseci je neki minimum. Na prethodnoj strani imaš yt snimak sa vertikalnim posudama, to ti je daleko lakše za održavanje nego bure. :ppozdrav:

peto1, hvala za linkove, skinuo sam obe.
 
@Petar 90 , druze na dno ide dobar pregoreli stajnjak do god. dana. Dalje ide samo sloj do 20 cm hrane ne vise i dobro je prekriti slojem slame . Nema potrebe trpati mnogo hrane. Obavezna je na dnu drenaza. Kaligorniska g. je dosta osetljiva na ambijentalne uslove ali zato daje najkvalitetniji humus .
Sto se tice ovčijeg djubriva i kozijeg i to mogu preraditi zasto ne ,malo nevoljnije ga napadaju.
Konjsko napadaju sveze kao i kunica koje se pokazalo u analizi odlicno.
Kolega koji koristi odabrano stajsko djubrivo i moje od kunica imalo je znacajano veci nivo FOSFORA a vi znate sta to znaci.
 
Neki dan sam pričao sa čovekom koji se 20 godina bavi ovim poslom. Deluje mi ozbiljno i da zna šta priča a njegova priča se u nekim stvarima razlikuje od svega što sam za ovo kratko vreme pročitao o lumbrikulturi.
Par stvari mi je bilo zanimljivo pa vas molim za komentar.

1. Čovek kaže da leglo koje on prodaje (usput rečeno za 100e) predstavlja 2m x 1m x 0,25m sa sve humusom i glistama u njemu. Od prilike težine 250 kg. Čovek se nasmejao kad sam mu spomenuo priču o 1 kg glista svih uzrasta. Kaže još da mu treba dve nedelje za pripremu legla za prodaju (da bi mogao da podeli leglo kako treba)

2. Kaže da se za godinu dana od ovakvog legla dobiju dva jaka legla. Kaže čovek da se može deliti i ranije i na više "delova" ali da to sve slabi legla koja su manje produktivna. U takvim leglima ima malo polno zrelih glista i da legla sporo "napreduju" i slabije prerađuju ono čime ih hranimo u humus.
 
Iz price bih rekao da se dugo bavi glisrenjacima . :D
Tacna je ijedna i druga informavija.
Mala korekcija je da je tezina legla 250 l. sto je oko 125 kg.
Ranije su u liteteraturi navodili da ih dele na svaka tri meseca .
I meni iskustvo govori da je najbolje jedna deoba godisnje.
Odgovori su korektni , dobro ostaje cena ali to je to ... :ppozdrav:
 
Jos jedna bitna stavka kod gujica je i ta kakda se kupuju. Najbolje je uzimati leti kad su temperature oko 20-ak stepeni jer su onda gujice najaktivnije i nalaze se u gornjim slojevima glistenjaka. Tu su i polozena jaja i vec izlegnute gujice, takozvani kokoni iz kojih se razvijaju nove gujice. I jos jedna vazna stavka je da se vlaznost pokrivke dubreta stalno dryi na jednakom nivou. Treba ga zalivati da se ne isusi. Pored toga ima i opasnosti da se u glistenjak usele ronci koji nemilice unistavaju i gliste i jaja pa se desi da desetkuju legla. Isto je i sa krticama koje znaju napraviti pravi dar mar u glistenjaku. Nije sve bas kao na papiru. Ima tu jos dosta stvari koje se uce uz glistenjak i gujice. Najinteresantnija stvar je kada prislonite uvo skoro na pokrivku glistenjaka lepo se moze cuti kako gujice jedu pokrivku. Malo smesno ali istinito.
 
@peto1, sve je stvar iskustva i prakse i jos dosta toga trebamo uciti o ovim tako bitnim stvorenjima.
U svemu najbitnije je sigurno odrzavati vlagu konstantnom. Sto se tice stetnika krtica je u tome najjaci predator i imam utisak da mogu da osete njena kretanja kilometrima daleko. A sto se tice njihovog usisavanja hrane pravi orkestar je Dendrobena veneta koja je i pravi svastojed. I ona je ta koja preradjuje kanalizacioni mulj a ne kaliforniska koja je probirljivija. :ppozdrav:
 
Gajio sam ih dok sam radio sampinjone, samo zbog toga da ne bacam kompost koji je izbacivan nego da ga gujice prerade u hunus. Tako da sam upoznat sa svim nedacama koje idu sa njima.
 
Pa zna li neko gde kod nas može da se nabavi ta Dendrobena veneta?
Kakva je razlika u kvalitetu dobijenog humusa, u brzini razmnožavanja... u odnosu na kalifornijsku glistu? Ako manje osetljiva i manje izbirljiva po pitanju ishrane od kalifornijske nije mi logično da ipak svi gaje kalifornijsku. Mora da ima neko "ali"
 
@nebojsa , kaliforniska je bila hit svojevremeno upravo da bi se prodavala legla zbog brze reprodukcije
Sva koncetracija se daje na opise njihovih zivotnih navika ali ponavljam ono sto je kod njih bitno je bez obzira o kojoj vrsti se radi je HUMUS kao najbolje poznato organsko djubrivo koje nijedna laboratorija u svetu nece nikada uspeti da napravi.
U ovom slucaju bio je izgleda u pitanju marketing i kaliforniska je bila bolje reklamirana.
Dendrobenu vole ribari i iodlicna je proteinska hrana za zivotinje . Ali oni koji o tome treba da pricaju nepricaju :ppozdrav:
 
@ vojin

Misliš da je caka samo u boljem marketingu? Imaš li ti nekog iskustva sa Dendrobena veneta, neposrednog ili posrednog?
 
@francuz , skolovani poljoprivrednici izadju iz skole a da i neznaju koje vrste ovih marljivih radnika postoje. Da su one besplatni oraci zemljista ali kad im bacis vestak eto jada nema ih vise u zemljistu i to je onda spirala bez povratka.
@nebojsa sa Dendrobenom sam se upoznao od skoro i traze mozda malo vise vlage .
Zasada smatram da je marketing u pitanju vreme ce pokazati.
 
Gačević , idi sa kaliforniskom i ne cekaj , nema nedoumice. Imas dosta materijala i nek ti pomogne onaj od koga uzimas legla to je to nema filozofije ucis u hodu. :ppozdrav:
 
Sad ces tesko naci pravo leglo za kupovinu jer se gujice na ovu hladnocu povlace u dublje slojeve da prezime. I ako uzimas leglo neka ti odvadi gornji sloj od 25 sm. Prvo rukom malo razgrni dali ima dovoljno gujica i dali se vide jaja mali zuckasti klikercici precnika do 3 mm to su ti jaja iz kojih treba da se izlegu nove gujice. inace leglo se prodaje po povrsini 1 x 2 m i dubine od 25 sm. treba da bude pola kubika dureta sa glistama. Moj ti je savet da sacekas do kraja Maja ili poceta Juna pa onda pazari.
 
Dva reda betonskih blokova, 40 centimetara u vis, 1 metar u širinu i 2 u dužinu. Je li tako? Interesuje me pošto ja ispod svega stavljam slamu i otpadno seno i ovce i krave i kerovi, može li sve to sa jedne gomile, tako izmešano i odstajalo pravo pred gliste i još nešto, pošto uskoro ubacujem kuniće, oni će biti u kavezima, znači njihovo djubre će biti bez slame, koliko treba ono da odleži da bih ga mogao staviti kao prvi sloj na gliste. Koliko vremena ova smeša da stoji, pa da delim gliste i da vadim humus.Pozdrav.
 
Ne znam mnogo o ovoj temi.Imao sam jedno leglo pre nekoliko godina cisto amaterski za pecanje.
Savetovali su mi da ispod stavljam sloj peska posto ima krtica.Ako one provale bice gozbe.Ja sam se obezbedio od njih,al ne lezi vraze provalile kokoske.
To je bio kraj mog bavljenj glistama.
 
To ti je najbolja varijanta. Samo na blokovima napravi zljebove gde moze da ode voda. Gujice nece pobeci. Kako je reko moj drugar ko je jos pobegao od punog stola A visinu posle mozes dici i do 1 m. I jos da dodam ako mozes napraviti to sve gde je preko celog dana ladovina to bi ti puno pomoglo.
 
Nazad
Vrh