Uzgoj glista - lumbrikultura

Pozdrav narode.
Kod mene se u kokosijem izmetu pojavio neki beli crvic. Moze li mi neko malo nesto vise objasniti sta i kako da ga zadrzim sobzirom da vidim da on to lepo preradjuje i pravi nako lep samo neznam koliko kvalitetan humus.

2jd43zt.jpg
 
@tar
3-mislim da djubre treba, s vremena na vreme, po slojevima, posipati sa malo gasenog kreca da bi se smanjila kiselost. Ovo se preporucuje za svako kompostiranje ali nisam 100% siguran da je obavezno i za gliste.

to je tacno ali se gaseni krec mora dodavati OPREZNO, jer u direktnom dodiru sa glistama ubija ih!
(malo sam zakasnio, post je daaaavno postavljen a ja se tek nedavno pridruzio forumu ali sam morao to da dodam, tu cinjenicu jer ko zna koliko ce ljudi jos da procita ......)
ja licno koristim stocnu kredu, ali ne uvek, zavisi

---------- Poruka napisana u 22:03 ---------- Prethodna poruka je at 21:46 ----------

Da li je potrebno nesto posebno praviti ili moze direktno na mestu odlaganja da se to uradi? Mislim kao za gliste praviti neke boksove ili nesto. Gde mogu da se nabave korisnii mikroorganizmi i koja je cena toga? :sta:
:ppozdrav:

..... moja preporuka ti je da pravis te "boksove" kako si ih nazvao, od starih cigala recimo i miran si od krtica prvenstveno, lepo ih sloziti na poravnati teren, sa strane i tu mogu cigle naravno ali moze i od dasaka ili nekog drugog materijala sve zavisi sta imas........moze se dole postaviti i agrotekstil koji se koristi za izgradnju puteva, itd itd (ali to kosta naravno), ...ako zelis kontaktiraj me pa cu ti pomoci...

pozdrav

---------- Poruka napisana u 22:20 ---------- Prethodna poruka je at 22:03 ----------

@ivanhoec citiram:ph se regilise izpirajnem,djubre bi trebalo biti pregorelo usitnjeno izprano.kreda ih stiti od proteina(za njih otrovan)

....prijatelju izvini, sve je tacno sto si napisao ali ono u zagradi nevalja, ako mislis na stocnu kredu, ona nije otrovna za njih, ja licno kao sto sam vec spomenuo malopre, dodajem, ali ne uvek prilikom dodavanja hrane glistama, u MALIM kolicinama (povecava se ph sa dodavanjem)
pozdrav

Evo jedno pitanje za drugare koji se bave uzgojem glista bilo koje vrste prvenstveno, a i za ostale koji znaju nesto o tome, dali na teritoriji Vojvodine postoji neko Udruzenje Lumbrikulture??...poznato mi je za Udruzenje u Nisu (Zaplanje), cini mi se da postoji i u Zemunu (Beohumus, ako se nevaram) ali nisam uspeo da nadjem njihov sajt na internetu,..... znaci neke informacije u vezi toga ako neko zna.

---------- Poruka napisana 17-11-11 u 08:38 ---------- Prethodna poruka je 15-11-11 at 22:20 ----------

.....zar nema bas nikog na ovu temu? ...... eh da
 
Poslednja izmena:
1985god.izlagao sam kunice na Novosadskom sajmu,stand do mene,jedan mladic je izlagao Kaliforniske gliste.Do tada nisam ni znao da neko gaji gliste,zainteresovalo me je pa sam se upoznao sa njim i sazno da je uvezao sleper glista iz italije inace je poljoprivredni ING.Mladic je bio iz Novog Sada a veliku farmu ima u Begecu kod N.S.Eto od tada i ja gajim gliste ali samo za svoje potrebe.

---------- Poruka napisana u 09:50 ---------- Prethodna poruka je at 09:42 ----------

1985god.izlagao sam kunice na Novosadskom sajmu,stand do mene,jedan mladic je izlagao Kaliforniske gliste.Do tada nisam ni znao da neko gaji gliste,zainteresovalo me je pa sam se upoznao sa njim i sazno da je uvezao sleper glista iz italije inace je poljoprivredni ING.Mladic je bio iz Novog Sada a veliku farmu ima u Begecu kod N.S.Eto od tada i ja gajim gliste ali samo za svoje potrebe.
 
Malo se ljudi ovim bavi, ja bih volio ali nemam nikakvu predstavu o obradi humusa posle glista!

Jeste. Apsolutno se slazem sa Tobom drugar, mislio sam i nas malo koliko nas ima bas zbog toga da se udruzimo .... i tako dalje i tako dalje....
Govorim naravno koliko ja znam, i pokusavam da razmenim iskustva sa ostalima koji se time bave, i ja sam poceo kao ono iz hobija pa kada posle godinu dana prihranis biljke pa ovo pa ono tek onda vidis sta imas u posedu, ali puno covek nauci (to je jedan drugar vec ranije spomenuo) u hodu, praksa, ako nisi siguran, pocni sa malo pa posle kada vidis da mozes time da se bavis (sto zavisi naravno od puno faktora, kao i svaki posao), kupis vise, siris se......i tako pomalo, e a imas i onu pricu, imam vecu sumu novaca, e sad cu da ....pa kupi 20-30 legala, a ima recimo pored sebe nekog koji ima iskustva sa tim, da nekazem nekog savetnika ili partnera....itd itd
Jeste, ima obrada posle glista, tada u akciju stupaju (bi trebalo,:osmeh:) razne masine, ali to bolje znaju od mene ljudi i vlasnici vecih farmi koji pakuju proizvode, mesaju sa ostalim tresetima itd itd (ja sam jos pocetnik u svemu tome) ....a moze se naravno i odmah tako prehraniti biljka, bez obrade. (zavisi za koje potrebe), e tu vec nisam pocetnik.:osmeh: Lepeza primene proizvoda glista (humus) je sirok!

Nikola, pogledaj ovaj video:
http://www.youtube.com/watch?v=kOthC5gVEPo&NR=1
.....kazem Ti, vlasnici vecih farmi bi znali tacno da Ti odgovore, ali koliko sam ja uspeo da saznam za ovo kratko vreme koliko se bavim uzgojem ckg., ovakva masina (mlin cekicar) sigurno nebi "smetala" u tom proizvodnom lancu obrade, ...mislim.......:haha:
.....sto cak i na pocetku lanca, mislim na sitnjenje biomaterijala......u svakom slucaju nije lose imati (misli moja malenkost)
:osmeh:



---------- Poruka napisana u 11:51 ---------- Prethodna poruka je at 11:46 ----------

1985god.izlagao sam kunice na Novosadskom sajmu,stand do mene,jedan mladic je izlagao Kaliforniske gliste.Do tada nisam ni znao da neko gaji gliste,zainteresovalo me je pa sam se upoznao sa njim i sazno da je uvezao sleper glista iz italije inace je poljoprivredni ING.Mladic je bio iz Novog Sada a veliku farmu ima u Begecu kod N.S.Eto od tada i ja gajim gliste ali samo za svoje potrebe.
....
---------- Poruka napisana u 09:50 ---------- Prethodna poruka je at 09:42 ----------

1985god.izlagao sam kunice na Novosadskom sajmu,stand do mene,jedan mladic je izlagao Kaliforniske gliste.Do tada nisam ni znao da neko gaji gliste,zainteresovalo me je pa sam se upoznao sa njim i sazno da je uvezao sleper glista iz italije inace je poljoprivredni ING.Mladic je bio iz Novog Sada a veliku farmu ima u Begecu kod N.S.Eto od tada i ja gajim gliste ali samo za svoje potrebe.

.....ufff, sleper glista(mislim da mislis na to da je covek puno kupio, puno legala TADA 1985), mislim verujem Ti sigurno i ako se time bavi i dana danas......ufff, sto ja to nemam :haha::osmeh:
....hvala sto si mi rekao, pokusat cu da ga nadjem na internetu... (ili mi Ti prosledi neki podatak, kontakt tel., kako god)
sve najbolje
 
Poslednja izmena:
Siki, gde si ti sa glistama, koliko imaš i kako to što radiš funkcioniše?

Bas u Somboru sam, ma znas kako je to bilo, prosle godine sam zapatio 2 legla samo (ajde ja to da probam), ufff, kako da Ti odgovorim sto realnije na ono sledece pitanje, kao i svako zivo bice, ako ispostujes neke stvari kod uzgoja glista onda to ide, hocu reci, razmnozavaju se turbo (ali samo tada sa tim isp. uslovima), ima puno faktora ali jedan od najvaznijih je i temperatura.... recimo, prosle godine su bili dooooobro zasuskani (za zimu), a ove godine nedavno dobile su "krov nad glavom"...:osmeh:, sta da Ti kazem, zavolis ih......sustina kod mene je da se trudim da ispostujem skoro sve idealne (bolje receno potrebne) uslove za preradu pa i za razmnozavanje.....e sad, koliko u tome uspevam, videce se, .......imam ih dosta (za moj pojam), a rade non-stop ko dragstor,:haha::haha:
 
Citat.....ufff, sleper glista(mislim da mislis na to da je covek puno kupio, puno legala TADA 1985), mislim verujem Ti sigurno i ako se time bavi i dana danas......ufff, sto ja to nemam

Mslim bukvalno pun sleper.Kupio je pre a ja video 1985god.tada je imau ugovorenu proizvodnju za neku firmu iz Splita(kako mi je on rekao).Tada je farma zauzimala vise od hektara,imao je velika cilindricna sita,pakerice i nekoliko radnika.Trenutno nemogu da nadjem njegove podatke,ali bez obzira ako jos uxek radi toliki proizvodjac nemoze biti nezapazen.Farma je sigurno bila u BEGECU kod N.S.Meni je prilicno daleko a voleo bih da saznam dali jos uvek radi,ako ista saznas javni.Pozdrav!

 
Citat.....ufff, sleper glista(mislim da mislis na to da je covek puno kupio, puno legala TADA 1985), mislim verujem Ti sigurno i ako se time bavi i dana danas......ufff, sto ja to nemam

Mslim bukvalno pun sleper.Kupio je pre a ja video 1985god.tada je imau ugovorenu proizvodnju za neku firmu iz Splita(kako mi je on rekao).Tada je farma zauzimala vise od hektara,imao je velika cilindricna sita,pakerice i nekoliko radnika.Trenutno nemogu da nadjem njegove podatke,ali bez obzira ako jos uxek radi toliki proizvodjac nemoze biti nezapazen.Farma je sigurno bila u BEGECU kod N.S.Meni je prilicno daleko a voleo bih da saznam dali jos uvek radi,ako ista saznas javni.Pozdrav!


Verujem Ti. Juce sam poceo da trazim o toj farmi ali bezuspesno. Ako saznam javit cu Ti.
pozz
 
Mislio sam pileće djubre kao osnovna hrana za gliste i da se od njega odmah pravi kompost.
NE. Kao osnovna hrana ni slucajno (djubre kokosje, pilece, pataka, curaka....), znaci ni u podlozi ni kao osnovna hrana za gliste se NESME davati glistama, cak i malo vece kolicine mogu prouzrokovati "trovanje proteinom".
U prethodnom postu sam rekao da se moze davati glistama kao dodatna hrana, ali posto par godina je potrebno da se isto djubre fermentira, proces je jako dug (po nekoliko godina), moze se uz mali postotak mesati sa ostalim hranjivim sastojcima ali pre toga kazem, uslov je da je dovoljno dugo odlezao.
Ako se mesa sa dovoljno kolicina biomaterijala (slama, seno, piljevina, trava) i doda kalcijev karbonat, i da se posle toga ostavi opet dovoljno dugo da fermentira uz dovoljno vlazenje mase, naravno povremeno mesanje, kao takva moze se dati kao dodatak hrane glistama. Ne predlazem da se eksperimentise sa ovim ko nije dovoljno iskusan u tome, ja licno izbegavam djubre od peradi, .....u sirokom luku.
Moze se naneti jako velika steta leglu !
Ni u ludilu ja necu da rizikujem. Nema potrebe za tim. (u mom slucaju)
pozdrav
 
Moze li neko ponovo da postavi onu literaturu posto linkovi ne rade? Bio bih veoma zahvalan, zelim da pocnem sa uzgojom kalifornijskih glista a znam samo ono sto sam procitao po forumima, mislim da bi mi ova literatura jako puno pomogla.
 
@ siki7

Komšija poslao sam ti poruku pa kad budeš imao vremena kucni koje slovo :ppozdrav:
 
Zašto je stala ova tema????

---------- Poruka napisana u 21:24 ---------- Prethodna poruka je at 21:21 ----------

Pokušaću da je nastavim i pokrenem u pomen i sećanje na mog Siki-ja 7, koji je na ovu temu mnogo, mnogo pisao i odgovarao na ovu temu. Nadam se da je mnogima pomogao. Probudite se, treba da radimo. Nebojša - piši na ovu temu, pisaću i ja. Imam veliko iskustvo i znanje oko glista i glistenjaka.

---------- Poruka napisana u 21:25 ---------- Prethodna poruka je at 21:24 ----------

Nebojša, molim te pokrenimo ovu temu ponovo.
 
Ja sam pre dve nedelje počeo sa glistama . Napravili smo tri leje . Na dno smo stavili kartona i dobro ga zalili vodom , zatim red stajnjaka oko 7-10 cm , pa leglo glista , pa opet sloj stajnjak 7-10 cm . Sve smo to opet zalili vodom .Pokriveno je slojem slame zbog ptica .Na slikama se vide leje u izgradnji ,gde smo još daskama podigli stranice na 70 cm visine .
Planiram da ih pokrijem nekim lesonit ili ondulin pločama . Pitanja za iskusne :
Koliki sloj slame bi trebao staviti kad počne zima ? Glista ima sad posle 2 nedelje u svim slojevima i to dosta ,kako da znam kad treba dodati sledeći loj stajnjak tj. kada su dosbro preradile ovaj u leji ? Juče sam primetio u 2 leje da imam goste (poljski miš ) pa sam ga izbacio .Kako se boriti protiv njih i da li su oni štetočine za gliste ?


Uploaded with ImageShack.us
 
Nazad
Vrh