Uzgoj glista - lumbrikultura

Dendrobenu Veneta ili Evropska kako je neki nazivaju kao jos jedna vrsta je pravi svastojed i nije toliko probirljiva kao kalifornijske glista. Humus koji ona izbaci nesto je losijeg lavaliteta. Nije toliko osetljiva kao kalifornijska glista i sporije se razmnozava.
Meedjutim Dendrobenu Veneta ima siru upotrebu.
60 t stajnjaka preradi 60 standardnih legala za godinu dana t.j. 1 leglo 1 t.
 
Jedan ribolovac,inace u penziji je covek,mi rece da su kaliforniske gliste ustvari one iz djubreta,sto se mogu naci i sto koristimo za pecanje....
Zanima me jel on u pravu ili nije?
 
Smatram da nije u pravu .Djubretarka je domaca vrsta glista , tako da je to treca vrsta glista i ona je dobra ya ribolovce.. Razlike su u razmnozavanju i kvalitetu HUMUSA koje daju. Primat u odnosu na ove karakteristike drzi kaliforniska glista.
 
futurefarming je napisao(la):
Cena za leglo tj. 1kg crvene kalifornijske je oko 100 evra, ostale vrste su skuplje.

Ne bi bilo loše da se ove dve teme spoje:

http://poljoinfo.com/index.php?topic=5922.0
vojin je napisao(la):
@futurefarming, to je dosta visoka cena.Imamo udruzenje uzgajivaca u Nisu i cene su duplo manje. Crvene kalifornijske daju nakvalitetniji humus. Ono sto je najbitnije dajemo podrsku svakom onom koji krene da ih uzgaja.
Sve sto Vas interesuje na ovu temu pitajte :ppozdrav:
 
vojin je napisao(la):
Smatram da nije u pravu .Djubretarka je domaca vrsta glista , tako da je to treca vrsta glista i ona je dobra ya ribolovce.. Razlike su u razmnozavanju i kvalitetu HUMUSA koje daju. Primat u odnosu na ove karakteristike drzi kaliforniska glista.
Ja mu isto govorio da to nije to,al ko da se raspravlja s budalom :haha: :haha: :haha:
a posto ja nemam iskustva s tim,reko da pitam vas jesam li se s pravom bunio :ppozdrav:
 
Gačević je napisao(la):
Ako ovčije djubre stoji u štali 6 meseci, u toku jesen-zima ispod ovaca, da li treba i posle čišćenja objekta još da odleži ili mogu gliste odmah da se ubacuju ispod njega.

Šest meseci je dovoljno, relativno svež stajnjak iz gornjih slojeva ne bi trebao da bude problem jer će gliste krenuti od onih delova koji su najduže odstojali.

Kalifornijska crvena ne može da preradi ovčiji niti kozji stajnjak, samo goveđi, zato pazite koju vrstu kupujete! :ppozdrav:
 
@futurefarming

druze koliko treba biti staro junece djubre da bi mogo u njemu razmnozavati gliste?
Razmisljam uzeti bure od 50l staviti na dno junece djubre,karton,pa zemlju i tako 2x...naravno izmedju vlaziti :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh