Tanjirače

@sinisa1979 Sad me Milovan podsetio a mozda ima veze sa kezecenjem, i moja i Darkova su v28 sa tezim ramom... Ne znam kako ali mozda i to utice da se manje zanosi za traktorom..
I moja je sa težim ramom. Nema to veze. Mada sam prevideo jednu stvar. Poskidao sam tegove (800 kg) sa traktora zbog setve. To mu sigurno fali....

Zektore ako si mislio na mene, neću da orem (možda nisi pročitao radim sa gruberom posle tanjirače) ali neću ni da trošim naftu tj da mi tanjirača radi kao da mačora za rep vučem po njivi.
Za moj pojam, u teškim uslovima rada tanjirača mora ići u zemlju bar 7-8cm i isto tako mora urnisati kukuruzovinu posle zmaja u jednom prohodu u godini kao što je ova ili prošla. Ako to ne radi, za mene je to gubljenje vremena i goriva a da ne kažem i promašena investicija. A ako slučajno ide preduboko, ne vidim zašto je to problem, lako se namesti da ide pliće.
Kosa vuča je ta koja me nervira jer sam navikao na X, kad je podesiš to je to! A ova V se na 500m čas kezeči čas ne. Čak i gušenje zna biti problem. Čini mi se da su ostavili iste nosače ležajeva za tanjire 510 kao i za 560. Odnosno klirens je premali kod čistača, poprečne grede i nosača ležaja. Prve godine dok se nisu malo očistili tanjiri lepila je ko blesava. Sad je već ok. Ali i to ide pod nož kada se ugrabi vremena.
 
Da li disk 510 kod kratke moze uraditi kukuruzovinu (radila secka)iz 2 prohoda za setvu psenice, ili da ni ne gledam takve modele?
Ovo je kljucno pitanje za mene, jer ako treba vise od 2 prohoda, nije mi isplativa ta operacija.
 
Skoro sam primetio na mojoj becejki da ruda nije postavljena na sredini vec malo u desno, dali je greska pri montiranju ili je neka caka ne znam, ali kosu vucu nikad nisam imao. Od stelovanja sto sam uradio su rotori malo dole i produzio spinglu. Bterije nisam nikad dirao jer lepo mesa zetvene ostatke i pravi sitan setveni sloj.
 
Nije greška. Da je na sredini postavljena onda bi se tanjirača kezečila u desno kao moja i kao sve ostale kojima je ugao baterija kao na konzumki. Da je skroz levo onda bi izgledalo kao da driftuješ sa tanjiračom. 🙂
 
Ranije pre nego sto sam kupio kratku Ilgi Texas od 3 m s V ringom, radio sam sa drugarovom vucnom bez rotora i mogu reci da je ova moja zakon u odnosu na vucnu!
Imam je vec nekoliko godina i nisam apsolutno nista imao sa njom, ni jedan problem.
Probao sam ove godine pospremiti i u kukruzistu ali cak i posle 3 prohoda meni se ne svidja jer ne zatrpava ostatke i ako posle drugog prohoda zemlja je izuzetno odradjena ali ne volim posejati posle kukuruza kad nisu ostaci potpuno zatrpani!
Treba imati u vidu da je mase mnogo bilo jer je i kukuruz bio dobar.
Nakon suncokreta na parcelama gde se tanjiralo posle zetve kad se sad ulazi u drugom prohodu sjajno ispadne.
 
Da li bi bila bolja situacija da je masa lepo pokisla i zalepila se za zemlju?
Suncokretište svaka tanjirača lepo spremi, pogotovo kada je suva jesen kao sada.
 
Posle kiše, kada se slegne masa, i zalepi za zemlju lepo izmesa kratka, ali kada ima puno mase gde je prinos kukuruza preko 6,5t treba u težim zemljištima minimum 3 puta treba da se predje da bi teren bio lepo pripremljen.
Po meni treba da se ubaci žičana zavesa izmedju baterija, kao kod lemkena, da odmah spušta masu, i da ih drugi red tanjira opet zamesa.
 
To je napravljeno da što pre zariba!
Gde mast da prodje kroz one male rupice na košuljici??
Cista glupost
Al nema alternativu
 
Nazad
Vrh