Suncokret 2013

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Meni ove godine bolje rodio Barolo od Neome.Barolo od 2350 do 2550kg po kj. a Neoma 2000kg po kj.
 
Ćiro, to ti je lep prinos, sve pohvale. Naročito što ti je prvi put da seješ ovu kulturu. Sad taman da probaš novu tanjiraču, da isprovociraš one male semenke koje ne nose rod, ali stvaraju problem sledeće godine, da iznikne bar jedan deo do oranja. Koji je hibrid i koja je vlaga bila?
Inače, post 735 i 934- skinuo u nedelju i tu sam oborio sopstveni rekord sa 11660 kg neto, vlaga 7,3%, nečistoća 5,0%, odnosno 11310kg JUS kvaliteta. Na ostale dve parcele prinos je bio 2000kg/k.j. JUS-a. Hibridi Kondi 2/3 i Dolbi 1/3.

Da dodam još ovo, sa prinosom sam jako zadovoljan, iskreno, nadao sam se da ću uspeti da preguram famoznih 2000kg/k.j., s tim da je mogla još koja kila tu da padne, npr na 2 od 3 parcele sam imao problem sa komšijama koji su mi isprskali suncokret, jedan mi je sjebao negde i do 7 vrsti, u proseku 4 je bilo zahvaćeno baš gadno, druga parcela- 2 vrste isprskane, ali su se izvukle nekako.

Znaci odmah da istanjiram parcelu???? :sta: Suncokret je bio neki Pionir nesecam se vise tacne oznake....
 
Danas skinuta zadnja parcela suncokreta na 2kj i ujedno oboren rekord prvog dana vrsidbe... vlaga 10 primese 2,5 plativog suncokreta 5940kg ili 2940kg/kg naravno KONDI.

Parcela je bila zahvacena gradom u maju mesecu i bilo je u planu da se preseje....
 
Cini mi se mala greska u racunu 2970 kg/kj i svaka cast na prinosu :ppozdrav:

Kakva je bila agrotehnika? Koliko djubriva i kojeg? Razmak u setvi i njen datum?
 
Pardon 2970kg...100 AN-a predsetveno bez osnovnog djubriva u jesen...Razmak greskom na 27,7cm i naravno plus proredjen gradom. Na parceli suncokret nije sejan zadnjih 20 godina...setva 16 aprila.
 
Vi bačvani bolje da se okrenete suncokretu. Danas sam pričao sa jednim većim proizvođačem iz susednog mesta kaže prošao na suncokretu ko bos po trnju,sve urađeno ali ga udavila kiša sa kraja meseca maja. Prinos oko 800 kg po kj. Evo i ja bi da sumiram rezultate, ove godine smanjena površina za skoro 2/3 od prošle godine tj sa cc 30 na cc 10,5 +1,5 kj. Tih cc 10,5 jutara posejano na parceli od 3 kj (kondi) , 2,5 kj (Barolo+ neoma), 2kj (Barolo )kj ostale sve male maje ili malo vise od kj ukupno 3 parcele jedna kondi dve neoma( ja ih računam kao jutro) i parcela koju mi čovek greškom posejao od 1,5 kj u (fusija). Tri parcele u žitu četri u kukuruzu. Ukupno naplativog suncokreta 22300 kg tj 1858 po kj. Nisam merio po parceli jel smo išli redom pa kako zalomi. Jedino znam da je zadnja ( fusija) imala 3060 kg na 1,5 kj. I tu sam najviše zaradio jel sam samo dao čoveku seme i veštak 100 kg/kj mešanca u proleće bačeno,isprskao pulsarom i to je sv do kombajna.Mešano nije bacano ujesen nigde na ove planirane je razbacano 100 kg SAN pred setvu na sve osim na ovu najveću od 3 kj koja nije ni prskana ni sa čim jel jednostavno nije bilo potrebe,tako da mogu da zaključim da sam i na njoj prošao solidno s obzirom da je posejana i požnjevena.Ostale su prskane sa onim što smo dobili sa semenom i pulsarom (neoma i fusia). Ni na jednoj nije merena vlaga jel je nije bilo nečistoća se kretala od 5-7% (tako je pisano iako nije merena).Fusija je jedina merena i imala vlagu 13,8 i nečistoću merena 4 što me je iznenadilo jel sam namerno otvorio malo sita na toj zadnjoj parceli i smanjio malo vetar. Da ne bude zabune nošena je na 3 otkupna mesta za 4 trgovca. Ako cena bude 25din a prošle obračunato sa PDV 56,57 ja sam kalirao 31,57 din po kg ili 704000 din u odnosu na prošlu godinu tj 520 eura mesečno manje.:zli: Jedino mi je drago što sam se vodio da nije bitno koliko rodi nego koliko ostane,tako da sam na uljaricama redukovao sva ulaganja osim hemije .Zato sam žitu i pevao i tepao ,džabe rodio kada me ulaganja pojela.
 
Evo malo slika iz žetve suncokreta:

Neoma:
sdkyna.jpg


Kondi:
24weudi.jpg

cqa0j.jpg


A evo i slika zmajevke u kojoj je bilo natovareno 5340 kg:
24oy5qv.jpg

2wfuxdz.jpg


Evo i jedan video:
 
Prekjuče smo skinuli suncokret na parceli od 4 jutra u komadu i iscurilo je iz kombajna bez malo pa vagon suncokreta. Prinos je dakle bio 23 q/kj, prevedeno u metričke jedinice to izađe tačno 4 t/ha. Vlaga 9,5%, a nečistoća 3,5%. Hibridi LG 56.63cl i NS H111. Tip zemljišta livadska crnica, njiva druge klase. Osnovna obrada - duboko oranje. Đubrenje u skladu sa preporukom dobijenom prilikom kontrole plodnosti. Nega useva samo TERBIS od setve do nicanja(na crno) i jedno špartanje. Nije bilo potrebe za radikalnijim hemijskim tretmanom folijarno jer je i prethodni usev bio čist.
 
Poslednja izmena:
Prosle godine imao sam posejano 7 kj sa prosekom od 2200 kg/kj. Ove godine 16 kj sa prosekom od 1840 kg/kj. Sorte Neoma i Adagio a prinosi su se kretali od 1700 kg/kj do 2400 kg/kj. Prosle godine koristio sam 100 kg/kj Mapa + 100 kg/kj An-a a ove god. samo predsetveno 150 kg/ureje. Ako ce suncokret biti 27 din. ove godine cu podici oko 52.000 din manje sa 16 kj nego prosle sa 7 kj. Toliko o ovoj j...j agrarnoj politici. Oo, da! Mislim da je Paorpaor dao jedan jako mudar komentar u temi Protesna v. tr. gde je rekao da " Nisu oni svesni koliko malo mogu da nam plate nase proizvode ", odnosno suncokret, jer smo mi svi teske SELJACINE koje nikad niko ne moze da ujedinji da bi ostvarili neke dobre ciljeve! Covek je u pravu! A ja da sam na mestu tih monopolista, tajkuna ili otkupljivaca nakon ovih propalih protesta snizio bih jos 2 din. cenu od one prve ponudjene, pa nek se onda zapitamo zasto???!!!
 
Ja da sam na njihovom mestu ovim seljacinama nebi platio ni paru jednu, al razmisljaju oni i za sledecu godinu i onu posle nje pa zato su resili da nam plate bar malo :))
kod mene zetva zavrsena, sa 38,5kj nakrpio sam 101t ova godina je rekordna za mene i po jedinici povrsine i po proseku, kondi je tukao po 27-28mc/kj, dolbi i neoma 25mc, LG da ne pominjem!
sto kaze kolega Djorde da je bolje cene-50-55din zdravo bi se prokurcili, ovako smo kao zaliveni :kisa:
 
moj LG 5665 jako slican ovom tvom Kondiju u ponedejak smo poceli kombajniranje sa oko 10% vlage i 5% primese, ali smo odustali i kisa nam je smetalo, dosta su skinuli ( na JUS) ali i cena sramna....
 
Ja sam danas uspeo jedno juto pokositi, posle stigla kisa pa prestali.Sto je najgore bilo zaboravio radnik ponjavu pa nam pokiso suncokret.Ovi na otkupnom mestu izmerili 11vlagu i 2,2 primese LG5665 2470kg dobro napredujemo jos samo 37kj od 40::jako_besan::
 
kod nas u cikeriji 2300kg po kj,prosek sa svih njiva vlaga bila 6 a primese 3.5
ovo su slike od nedelje,samo sam ovo slikao
ovry.jpg

38a9.jpg
 
25f2edt.jpg


Danasnji prosek 2575kj LG5665 JUS.Ne sejem svake godine, al ove sam ga potrefio bas ko prstom u **greška, od sutra pocinjem u ritu Kondi jos je bolji od ovog na slici.
 
Prosle godine imao sam posejano 7 kj sa prosekom od 2200 kg/kj. Ove godine 16 kj sa prosekom od 1840 kg/kj. Sorte Neoma i Adagio a prinosi su se kretali od 1700 kg/kj do 2400 kg/kj. Prosle godine koristio sam 100 kg/kj Mapa + 100 kg/kj An-a a ove god. samo predsetveno 150 kg/ureje. Ako ce suncokret biti 27 din. ove godine cu podici oko 52.000 din manje sa 16 kj nego prosle sa 7 kj. Toliko o ovoj j...j agrarnoj politici. Oo, da! Mislim da je Paorpaor dao jedan jako mudar komentar u temi Protesna v. tr. gde je rekao da " Nisu oni svesni koliko malo mogu da nam plate nase proizvode ", odnosno suncokret, jer smo mi svi teske SELJACINE koje nikad niko ne moze da ujedinji da bi ostvarili neke dobre ciljeve! Covek je u pravu! A ja da sam na mestu tih monopolista, tajkuna ili otkupljivaca nakon ovih propalih protesta snizio bih jos 2 din. cenu od one prve ponudjene, pa nek se onda zapitamo zasto???!!!

Bas sa calom danas pricam, ja bi da sam na mestu otkupljivaca izasao sa cenom dzaba, i opet bi doteravale dzudze.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh