Stočni grašak



---------- Poruka napisana u 22:29 ---------- Prethodna poruka je at 22:29 ----------

Jedne godine sam ga rucno prevrtao nekoliko puta i bio je lagan za tovariti njiva 35 ari pa zgodno a uz kucu.Bilo nas dosta i svi smo se iznenadili koliko je lagan a bala bezbroj. Moje koze ga dobro jedu i poznaje im se.Moli boga da ne padne kisa dok ga ne zavrsis. Ove godine grahorica pa posle nje sirak isto za baliranje. Pozdrav.
 
radili smo kod kolege neki dan grašak +ovas. 150kg graška i 70kg ovsa jesenjeg na 1,3ha baš za senažu za ovce. Znači 2:1 a po hektaru oko 160kg. To mu preporučio neki profesor.
. Pre neki dan je urađena silaža sa ove parcele. Bilo 11 zmajevki na ha. Masa ogromna. 30 ari ostalo da ide u seno. Duplo više nego kukuruza sa iste parcele. Nešto oko 70m3. Koliko bi to bilo tona neznam.
 
Данас сам ишао да су учланим у једно удружење одгаивача оваца и коза и између Врбаса и Бачког Доброг Поља забележио ово. :ppozdrav:







 
Jeftinije je sušiti u seno ali siliranjem se dobije veća količina i druga je hranljiva vrednost...
 
danas vršimo grašak ako stignem prije kombajna onda slikam.inače bio sam sinoć na grašku i nije nimalo polego
 
Sa hektara sam dobio 430 bala prosečne težine 12kg. Kvalitet je mnogo slabiji u poredjenu sa silažom od istog, ali mi je trošak bio samo vezivo, gorivo i rad. Plaćanje uslužnog siliranja, radnika, hrane, pića, folije i ostalog bi odnelo bar 300, a ako ne i više evra.
 
. Pre neki dan je urađena silaža sa ove parcele. Bilo 11 zmajevki na ha. Masa ogromna. 30 ari ostalo da ide u seno. Duplo više nego kukuruza sa iste parcele. Nešto oko 70m3. Koliko bi to bilo tona neznam.

Kažu da je 1m3 silaže oko 700kg, tako da ispadne oko 49t da je bilo, kad se ocedi izgubi oko 20% znači oko 40t silaže sa ha, Zorane nemoj da se ljutiš ali mislim da ti se više isplatilo da si dao onih 300e.
 
i ja ovrsio,sad ga susim u prikolici posto je bilo dosta trave pa povukao vlagu i ima dosta te primese. grasak bio polegao(i dosta ostalo dole) a jos kombajn gusio zato sto je vukao i grasak koji nije u zahvatu hedera pa sam morao ici uz kombajn da odbacujem i odgusujem. prinos mi izgleda katastrofa nisam jos uvrecao ali mislim da je oko 350-400 kg na pola jutra a kombajniranje sam platio 5000,00 sto mi se cini mnogo,danas idem to izbalirati(ima mase dosta) i doneti pa sam do zetve kukuruza miran sa poslovima
 
i ja sam svoj riješio, nisam si uzel mobitel na zemlju tako da imam samo slike kako izgleda u prikolici, po kombajnu 1180 kg s 0,36 ha. sve u svemu za prvi put zadovoljan, jer napravio sam neke greške kod pripreme tla, tako da ga je na nekim dijlelovima dosta ostalo što nije mogao pokupiti. slijedeći puta ide obavezno valjanje nakon sjetve.

a240bf5d.jpg


d940de34.jpg
 
Nazad
Vrh