Stočni grašak

E sad recite, jel se on moze davati ovako stoci ili je potrebna neka obrada termicka ili tako nesto kao kod soje?
 
@mbranko pa to je fantastican prinos, ovde koliko sam pre citao toliko imaju sa 1kj(0.57ha). zbog njegove isprepletenosti bilo bi dobro da na hederu postoje kose sa strane kao za uljanu repicu i onda nema problema u zetvi, danas izbalirao i doneo 75 bala graskovine
 
erby mislim da je austrijska sorta a kod nas je reproducira bc institut radi se o dosta niskoj sorti jer u maksimalnoj vegetaciji nije bio viši od 60 cm tako da sam ga bez problema prskao s 533 pritiv žiška. kolega je imao jos bolje prinose na nekim njivama cak blizu tri tone po jutru (sije ga cca 5 jutara) ali on je iskusniji pa je dobro pripremio tj poravnao zemlju a to je moja greška. najbolje bi je bilo proci valjkom da je sto idealnije ravno tako da moze sa hederom "lizati" po zemlji ali je kod mene bilo malo prevlažno pa je postojala opasnost od pretjeranog sabijanja tla. a koliko sam vidio nije imao problema s vučenjem ovo sa strane jer je stabljika skroz osušena i bez problema se kidala. kombajnirano je s claas dominatorom maxi 98 sl ali sa manjim hederom tj. 4,20. ugodno me iznenadio kako je bilo vrlo malo loma jer je prošle godine komšiji vršio sa zmajem i bilo je dosta loma

6a42ca17.jpg


ovdje imas sliku kako je izgledao u petom mjesecu http://poljoinfo.com/showthread.php?192-Stočni-grašak&p=511169&viewfull=1#post511169 malo je na mjestima bio rijeđi sklop jer su mi ga vrane povadile ,
 
Poslednja izmena od urednika:
Људи им ли код вас да се купи семе сточног грашка? Треба ми за зеленишно ђубрење а код мене у крају га нема?
 
Biće ovih dana! Verovatno sutra kombajn ulazi u njivu.

---------- Poruka napisana 09-07-12 u 20:46 ---------- Prethodna poruka je 08-07-12 at 23:11 ----------

Ovršeno. 63Dzaka na 0,7h. Ostavo u pologu najmanje 10. Ustvari ovo je mešavina graška i zobi. 30%grašak 70% zob a tako je i sejano. Ima nešto više od 2 tone. Svi troškovi seme zakup nafta i kombajn 20000 dinara. Veštak nije korišćen. Iskoristiću ga za ishranu jagnjadi.
 
ljudi jel imate zizka u grasku? moj stojao jos od vrsidbe u prikolici i danas hteo da ga potovarim u vrece, medjutim dok sam lopatao grasak na jednu stranu prikolice poceo zizak da izlece(a velik ko roda) pa sam isprskao actelicom i jos malo prelopatao pa cu sutra-prekosutra tovariti u vrece
 
kad se skida ozimi stocni grasak u kombinaciji sa nekom zitaricom i da li moze da se seje silazni kukuruz posle njega kao postrni usev?
 
Moze se poceti skidanje kada se formiraje prve mahune na grasku,kazu da je bolje dzambo sirak sejati,vece su mu sanse,samo je problem ove godine jer nema semena graska..
 
@suboticanin ako si mislio kad se vrsi onda je to malo posle zita a ove god je moglo kad i zito, ako je sadjeno sa zobi onda zob bude malo zelenija ali se mora skidati da maune u grasku ne popucaju i raditi po rosi bas zbog rastura
@igordulic pa ako nema jesenjeg valjda ima prolecnog
 
koliko bi se isplatilo na prolece posejati stocni grasak u kombinaciji sa nekom zitaricom za davanje na zeleno,koliko mase ima?
 
Nazad
Vrh