Stočni grašak

iskreno receno neznam (ev. karenca) ali na basagranu (bentazon) piše da ide do pojave prve troliske (8 - 10 cm visine)
 
Ja sam grašak prskao Bentazonom+Pivot i kad je lepo bila razvijena treća troliska, pa nije bilo nikakvih neželjenih efekata.
 
Ja sam oprskao grašak juče... Grašak je 15 - 20 cm visine, pa ćemo videti šta će biti... Zveknuo sam litru Savazona na jutro, i oprskao sa dosta vode.... Išao sam sa 200 litara vode po jutru....
 
jel zna neko kojim insekticidom da se prska grasak protiv zizka? i kada? da li na pocetku cvetanja i 7-10 dana kasnije ili u vreme punog cvetanja?
 
prskaš kada se počnu formirati prve mahune, drugi put nakon 10 do 15 dana, koriste se insekticidi na bazi Alfa cipermetrina (Alfa, direkt, faston , fastac) ili gama i lambda - cihalotrin ( karate, king, lambda, kaiso, karis, lamdex, vantex, icon). a ako hoćeš biti siguran da neki nije preživio tretman u polju onda možeš i zrno zaštiti u skladištu dijatomejskom zemljom ( protect-it) http://agrochem-maks.com/hr/component/content/article/101-protectit.html tako ja radim i na ječmu, nije skupo i nema karencu.
 
ja kolega imam pokuse graška za zrno i ovi sa instituta zahtjevaju da se prska u punoj cvatnji sa nekim od sistemičnih insekticida.
 
Očigledno da pišete o jarim graškovima. Ja sejao ozimi. Izrastao je od 80 cm do metar i počeo da cveta. Masa je velika tako da mu ne treba nikakva zaštita od korova jer ih nema.
 
@mbranko dobar vam ovaj protect za skladistenu robu samo sto ga kod nas nema,posto je kod vas i koje pakovanje?
 
neznam za ovu godinu ali prosle sam ga platio nešto manje od 3€ 200g ali ima pakiranje od 1 kg i ono je bilo cca 12€, moze se upotrijebiti i ako se pojavi žižak ali samo na početku dok ga još nema puno.
 
Овог пролећа сам посејао нашу сорту јуниор задовољан сам порастом и не користим никакву хемију за заштиту,апотекарка ми увалила 10 кг украјинског менхена и уопште нисам задовољан порастом, јуниор је за30 цм већи од украјинца.
 
Grašak je kao more i u punom cvetanju. Ovas koji je u smeši sa graškom je daleko bolji od ovsa koji je sejan bez graška. Verovatno uzima azot koji grašak usvaja kao leguminoza. Samo da ne polegne od kiše.
 
Jedno pitanje za forumase sa cim moze da se seje stocni grasak sem da nije rucno hteo bi da posadim 1 hektar izmedju tresanja.Tresnje su jesenas sadjenje pa bi ga koristio za zeleno djubrivo.To bi potanjirao sa tanjiracom tj nabio u zemlju da li moze tako.
 
Mislim da je sada kasno za bilo kakvu setvu graška. Na jesen sej ozimi grašak. Ja sam gde je bio kukuruz potanjirao posejao sa rasturivačem za veštačko đubrivo posle toga prošao tanjiračom plitko sa ispravljenim tanjirima . Odlično niklo a ima i dobar ravnomeran sklop.
 
Na jesen sam i mislio samo sam hteo da pitam sa cim da posejem.Kod nas je sve voce pa tesko da nadjem neku sejalicu mozda neko ima za kukuruz,rasturac za djubre ima ali ce da baca i po redovima gde je voce ali cu tako u svakom slucaju i saditi em brzo em lako.
 
Nazad
Vrh