Stočni grašak

Za zeleno ne znam.Ali znam da mozes napravit ekstra sjenazu i posijat kukuruz na istu parcelu i imas dvije zetve za godinu.
Ja sam to radio ove godine.I pored toga sto nije pala ni jedna kap kise na kukuruz koji je posejan na grasak.Bio je odlican.:osmeh:
 
ja sam prosle god u martu sejao a u maju i junu kosio za zeleno i ostatak je otislo za seno(kad su se mahune pocele nalivati) i bilo je solidno zelene mase(a i sena) a koliko tacno ne mogu reci, znam samo da sam namenski sejao grasak posto sam znao da necu imati dovoljno hrane za stoku i bio sam zadovoljan. posejao sam 50kg semena na oko 30 ari i nesto malo islo za zeleno i bilo 100 bala sena od oko 15-16 kg
 
Pozdrav. Ja svake godine sejem iskljucivo ozimi grasak za ishranu stoke i jedan deo za vrsidbu.Krave ga jedu rado i kao zelenu masu i kao seno ,senazu od graska nisam radio iz razloga sto nemam senazer i sto kod mene u kraju niko jas ne radi senazu, jedan kolega je probao prosle godine da radi sa samoutovarnom prikolicom i nije se bas nesto pokazalo jer kada je otvorio senazu svo vreme njenog hranjenja je bila vruca cak je jedan deo bacio da bi na tom mestu radio silazu.
 
Nista losiji od lucerke ima samo jedan problem ako se pokosi kada je zaceo mahunu i zrno ima problema sa misevima koji se usele u bale i sve pregrizu manilu.Naj idealnije je kosenje pocetkom maja ali u tom periodu padaju kise a njemu treba bas sunca jer ja velika masa.
 
Evo jedna zalosna vest grasak Ns instituta uopste nije stigao do distributativnog centra prodan je pre toga vecim firmama,niko nije ni ponudio manjim gazdinstvima
 
Poslednja izmena:
Meni sada mlekara nudi ali naravno 25 dinara je veca cena nego sto je bila u ns...Do cetvrtka se moze poruciti..
 
100 dinara je kg Junior,75 din po kg je Javor,Jezero i Partner jer ga ide vise po ha pa su mu cenu malo spustili .Nema nista za prodaju sve su rasprodali pre nego sto je doslo u distributativni centar. Igordulic tebe ce onda grasak skupo izaci,znaci Junior po 125din a ostali po 100 din po kg to je ne skupo nego neisplativo po toj ceni
 
Meni su rekli u institutu 80 dinara a sada mi mlekara trazi 104 dinara.Pa sad moram platiti sta cu,planiram tri jutra pa da ga siliram uzecu 200kg juniora i uzecu zobi,samo ne znam sta da radim neki kazu da stavim 60kg graska i 50kg zobi po jutru da ce biti bolje da je gusca zob a ova studija sto sam stavio link kaze da je odnos 70:30 idealan i da se daju maximalne vrednosti e sad nemam pojma,po tom treba 60kg graska i 30kg zobi.
 
Rekli au ti za Javor,i Jezero cenu,to bas nisu graskovi za taj posao sto ti hoces da radis ,za to je JUNIOR zakon za siliranje,vrsidbu i ima dobre otkose ,nemoj da ti uvale ove druge sorte ,cene sto sam napisao su sa Instituta
 
Meni su rekli da je u distributivnom centru grašak planuo za dva dana.
Inače je za tim graškovima grabež jer ga seju ovi što se bave prženjem i pakovanjem kafe. U kafu zamešaju određeni procenat graška i tako dodatno zarade.
Ja sam Junior platio 125 din. Ostaviću lepo seme ove godine za sebe i ćao, nema više ubuduće kupovine.
 
Ako nekom treba nek se javi na pp ima jos nesto malo,to je cena jer su mlekare uzele 25 din po kg na cenu od instituta od 100 din
 
Ako netko kombajnira grašak, dali išta mijenja na kombajnu ili sto podesni za zetvu graska za razliku od zetve psenice?
 
Ovo pitanje i mene jako zanima,jer ovdašnji kombajneri nisu nikada vrli grašak i komentari su jako različiti , voleo bih čuti neki savet od iskusnih ljudi kako to odraditi.
 
Ako netko kombajnira grašak, dali išta mijenja na kombajnu ili sto podesni za zetvu graska za razliku od zetve psenice?

Kad sam ja prvi put sijao isto je bio problem s kombajniranjem ali mi je kolega koji ga već duže vrijeme sije objasnio ja sam tako prenio kombajnisti i nije bilo problema. Uglavnom postavke idu iste kao i za soju (okretaji bubnja 500 do 600 ) i poželjno da ako se radi o čistoj kulturi graška da ima podizače ili produži vitlo skroz do kraja pa ga ono koliko toliko podiže s tla. Bitno je kod pripreme tla da se napavi što ravnije bez uvala, ima jedan koji ga sije po desetak hektara ali konzumnog za sjeme i on je kupio neki mali stari JD 2,20 heder jer ga puno bolje ubire od ovih sa večim hederima tj. ne smeta mu toliko neravno tlo.
 
Nazad
Vrh