Recepti kulena, kobasice, švargle...

Stoji tako nedelju dana, pa i duže, uz mešanje ujutro i uveče. Zanimljivo da nikad uopšte nema tečnosti u tom mesu, ali to je neka druga priča. Svinje za sebe hranjene totalno bez koncetrata, i još neke mere preduzete pre klanja. Upravo da meso ne bi bilo puno vode, kobasice se naglo sušile, ostale šuplje i kvarile se.....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
Мора да си им певао пред клање🤣🤣🤣
 
Pazi, kupio sam kilogram pre 3 godine, imam još 0.5 kg koje ću potrošiti za tri četiri godine tako da se isplati.Naravno stoji vakumirana tokom godine na suvom mestu.
 
Pazi, kupio sam kilogram pre 3 godine, imam još 0.5 kg koje ću potrošiti za tri četiri godine tako da se isplati.Naravno stoji vakumirana tokom godine na suvom mestu.
Kako se nisam setio da te nazovem da pitam.
Ostalo mi je pola kile od prošle godine od onog lika sto si mi dao broj.
Nikad nisam koristio papriku staru godinu dana pa nisam znao dal je upotrebljiva ili ne,dok sam prodavao dal je ispravna ili ne pojeo sam 100 grama 😀.
Bila je vakupirana i bas bila na suvom pa sam ipak prelomio i koristio sam je i nije joj falilo ništa.
 
Jeste strašno ljuta, ove godine sam drastično smanjio meru.Prošle sam preterao, nije niko hteo da jede jer je ubijala ljutina.Meni lično ne smeta, otvara apetit i ne drži dugo ali ne vredi.U kobasice sam ubacio 0,2% a u kulen 0,4% i za mene to su doze za decu ali šta ću.Prošle godine sam u kulen ubacio 1,5% i bio je otrov za pacove.😱 Pojeo se, nije bačen a neka prava mera je 1% ljute feferone, to su mnogi i potvrdili.
 
Kod mene je 0.6 u kulenu zbog ostalih ukućana.
Taj sa 1.5 verujem da je bio strašan.
Volim da pojedem ljuto al ne preterano,jednom prilikom sam jel kulen sa 2% neke otrov paprike i to je bilo ludacki,bukvalno me je želudac boleo posle.
 
Ljutina uopšte i nije stavka po kojima određujem kvalitet paprike. Ljutina se lako "napravi", što nije slučaj sa dobrom paprikom.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Ima paprika koja mesu daje neku ljutu gorčinu i time kvari meso i sam ukus mesa a ima i paprika koja mesu daje ljutinu i specifičan prijatan ukus.Tako isto je i sa slatkom, ako pali masu ne valja, ako ne pali, lepo farba i daje aromu nema greške.Kao kod dobrih i loših rakija što je slučaj, sve to ima svoje.
 
14b2e55f347c1a9c3b726e677f776630.jpg

Spremno za sutra…


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ma kupio to smece od nazovi kulena u Šakanu. Zali boze bacenih 550 dinara za 200g kulena. Kiseo ukus, zilica i otpadaka ko u kranjskoj kobasici, nezreo, ma katastrofa.
 
Ove godine, tj. prošle, prvi put u životu, napravio sam kobasice i kulen po recepturama ( mix) postavljenih na ovom forumu, i ispalo je fenomenalno.
Kobasica: 8 kg meso od plećke, 2 kg leđne slanine, slatka paprika 0,8 %, ljuta paprika 0,2 %, biber 0,3 % ( 1/3 crnog, 1/3 belog, 1/3 zelenog), beli luk 0,8 %. Biber sam uzeo u zrnu i istucao, a beli luk sam izvadio klicu, izmiksirao u 0,5 lit vode, ostavio da odstoji nekoliko sati i procedio kroz cediljku i u mleveno meso dodao samo vodu od belog luka. Meso i slaninu sa isekao na sitnije kockice, stavio na sto, dodao začine, promešao i ostavio da odstoji do sutra. Sutradan samleo na sajbnu 7mm, dodao vodu od belog luka, izmešao rukama i napunio u prirodna creva.
Kulen: 8 kg meso od buta, 2 kg slanine, slatka paprika 1 %, ljuta paprika 0,4 %, supena kašika meda, i ništa više. Isto sam ostavi da stoji kao za kobasicu, samo što sam med rastopio u vodi i dodao pri mešanju mlevenog mesa. Mleo sam na 7mm, nemam drugu sajbnu.
Odlično su ispale, samo je kulen mogao biti malo ljući, i nisam siguran, možda bi kulen trebao na sitnije da se melje, šta mislite?
 
Onda bi to bila pašteta a ne kulen. Štaviše moglo bi to i krupnije da se melje po meni....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Lepo si to izmiksao… recepti dobri, pojačao bih papriku za kobaju… i ljutinu kulena…

Ja kobasicu sremsku meljem na 6mm a kulen na 8. Probao prošle godine kulen na bubreg sajbnu i nisam zadovoljan i vratih se na 8.

I izvor mesa je bitan za preradu, ne tovljenici nego zrelo meso i nema greske.

U zdravlju pojeo i napravio još…


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nazad
Vrh