Recepti kulena, kobasice, švargle...

@zeljko_srb Kako pripremaš prirodna creva za punjenje, tj.kako ih pereš da se kulen ne oseća i ne kvari kasnije?
Ja sam imao veoma loša iskustva sa katama, creva prana krečom, držana u sodi, sirćetu, crnom luku i opet se kulen osećao pa sam se prebacio na kolagen.Jeo sam x puta kulen u kati koji je bio fenomenalan a isto tako sam dosta puta naišao i na onaj koji se baš osećao.
 
Kod domaćeg nema puno problema kada se dobro opere, a kod kupovnog sam imao problema da se oseća na neku hemikaliju bez obzira na naknadno pranje sa svime i svačime. Ne samo kate, već i debela svinjska creva pa i goveđa.....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Ja sam isto prestao da punim. Samo kolagena koristim zadnjih nekoliko godina. 99% slučajeva fi 55 i poneko 60......

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
@zeljko_srb Kako pripremaš prirodna creva za punjenje, tj.kako ih pereš da se kulen ne oseća i ne kvari kasnije?
Ja sam imao veoma loša iskustva sa katama, creva prana krečom, držana u sodi, sirćetu, crnom luku i opet se kulen osećao pa sam se prebacio na kolagen.Jeo sam x puta kulen u kati koji je bio fenomenalan a isto tako sam dosta puta naišao i na onaj koji se baš osećao.
Nikako. Samo operem i u mlaku vodu pre punjenja. Pre sam ih drzo u sirce belo vino luk beli crni. I nisam primetio razliku, tako da se ne cimam vise. Samo operem i punim. Ja ne osetim taj smek, i meni je bolji, ukusniji kulen iz kate nego iz kolagena
 
Najnovije izdanje, novembarski.......
26a4599d8bfeee108ba79575d4e91257.jpg


Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Drugaru pomogao da napravi turu kobasica. Zaklao jarca 2,5 god star. Ustrojen pre 2 meseca. I uzeo je oko 13kg konjetine. Ukupno mase 26kg. Pola pola jarac konj. Zacin i mere su na slici na papiru ako nekog zanima.
Probali smo odmah koji par na tiganju da proprzimo. Par ekselans! Ovo i svinjske kobaje, **greška i oko razlika.
Jedino sta jos nikad nisam video da neko stavlja u kobasice, to je crni luk u prahu. Ukus fantazija. Nece ih dimiti vec samo na promaju na susenje. Jako me zanima kakve ce biti kad prodje zrenje itd...

 
Nece se uplesnaviti ako ima promaje. Jedne godine sam ostavio koji par kobasica od kranjske smese i 1 pecenicu na balkonu kuce, osusio ih je vetar mnogo brze. Nego one u spajzu sto se lagano suse. Ukus i pecenice i tih kobasica je bio lep, cudan na neki nacin jer nema dima, ali skroz dobar. Treba probati, pa po svom ukusu gustirati po volji.
 
@zeljko_srb Ja sam jedno godine ubacio 5kg ovcetine na 20kg svinjsko i na kraju nismo mogli da ga jedemo. Mogu da zamislim jarac i konj i to bez dima 😀
LOJ ubijaa!! 🫨
Samo kuvano,przeno.. itd
 
Drugaru pomogao da napravi turu kobasica. Zaklao jarca 2,5 god star. Ustrojen pre 2 meseca. I uzeo je oko 13kg konjetine. Ukupno mase 26kg. Pola pola jarac konj. Zacin i mere su na slici na papiru ako nekog zanima.
Probali smo odmah koji par na tiganju da proprzimo. Par ekselans! Ovo i svinjske kobaje, **greška i oko razlika.
Jedino sta jos nikad nisam video da neko stavlja u kobasice, to je crni luk u prahu. Ukus fantazija. Nece ih dimiti vec samo na promaju na susenje. Jako me zanima kakve ce biti kad prodje zrenje itd...

Je l tu pise kulture 3,75g?
 
@zeljko_srb Ja sam jedno godine ubacio 5kg ovcetine na 20kg svinjsko i na kraju nismo mogli da ga jedemo. Mogu da zamislim jarac i konj i to bez dima 😀
LOJ ubijaa!! 🫨
Samo kuvano,przeno.. itd
I ja napravio gresku slicnu ove godine. 8kg ovcetine i 5kg svinjetine da probam mesavinu. S pocetka odlicne kobasice al kad se loj posle dvadesetak dana stegao. Lebe mekani! Kad stavim u usta odmah nagon za pegliranje. Volim jagnjetinu, ovcetinu i tako to al frisko peceno/kuvamo a ovo davi kako je tesko
 
Nazad
Vrh