Recepti kulena, kobasice, švargle...

Niko mi nije odgovorio koliko vremenski ložite pod šunke,slanine. Koliko traje ceo proces dimljenja? Koliko puta palite vatru za to vreme? I koliko drva trošite?
Da li neko ima odvojenu komoru za loženje i kako mu se pokazala? Kod meni je problem što se spolja okori a unutra ostane dosta živo. Mislim da je problem vruć dim i što ćale roka previše drva. Nešto mnogo toga on potroši za samo jedno sušenje. Mislim da malo korice mora da se stvori čak i ako se ne dimi uopšte, ali ne sme toliko da posle ne može promaja da izvuče vlagu iznutra.

Jel probao neko bez dimljenja? One fensi španske i talijanske što idu na zrenje, ne dime se uopšte.
 
Poslednja izmena:
Pusnica ko odzak 3 puta 3 m visoka 3 m u garazi ozidana nikad sunce ne bije u nju, dole bure zapalim cepanicu i naspem piljevine bukove i jasenove suve od proizvodnje parketa, samo dodavam piljevine nema vatre ulozio sam tako 7 dana dok sve nije pocrvenilo dobilo boju, bilo je hladno nisam prekidao dimljenje, kad je toplo prekidam nocu lozim danju hladim.
 
2 topla dima uglavnom. Jedno loženje=jedan dim.
Uveče upalim vatru i naložim sa 3-4 cepanice drva, veličine fleše od 2l. I odem da spavam. Ono dimi dok ne izgori, i to je jedan dim...
Ložište je van pušnice i dim ide kroz cev u pušnicu, vatra se reguliše kroz rupu za cug na vratima ložišta.
Nema korice ni milimetar!
Zadnjih godina dimim crvenom vrbom, efekat je isti kao kod trešnje ili višnje recimo. Bukvom, (što mnogi preferiraju) možeš dimiti nedelju dana i meso na kraju bude belo kao smrt, i dobije gorak ne baš prijatan ukus za moja nepca od silnog dima...
Ukratko to je to....
Malo slika odimljenog mesa sa 2 dima:
Slanina
70a73336d72d7b9a9884707b27e7fb34.jpg
87552180c766a1efe8af313b10aadc1e.jpg

Šunka berba decembar 2021...
1b213c6c189dc0b39b02f412c65eb44d.jpg

I kuleni pre dimljenja
150c7a97c23cb82669883935c8f537e9.jpg

I posle 2 topla dima
0109970dd993f95b11185cfc17e98bb7.jpg


Dokle god dimim hladnim dimom ostanu bledi kao na prvoj slici....
Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Niko mi nije odgovorio koliko vremenski ložite pod šunke,slanine. Koliko traje ceo proces dimljenja? Koliko puta palite vatru za to vreme? I koliko drva trošite?
Da li neko ima odvojenu komoru za loženje i kako mu se pokazala? Kod meni je problem što se spolja okori a unutra ostane dosta živo. Mislim da je problem vruć dim i što ćale roka previše drva. Nešto mnogo toga on potroši za samo jedno sušenje. Mislim da malo korice mora da se stvori čak i ako se ne dimi uopšte, ali ne sme toliko da posle ne može promaja da izvuče vlagu iznutra.

Jel probao neko bez dimljenja? One fensi španske i talijanske što idu na zrenje, ne dime se uopšte.
Nemoj da me slušaš jer nisam majstor za te stvari ali imao sam taj problem sa pokoricom.
Može biti od vrućeg dima ako je vrijeme dimljenja dugo.
Kod mene je bilo previše promaje. Šta god da uradim okolo kora a unutra nikako da se osuši.
Sa jedne strane sušnice je okrenut blok a sa druge sitna mreža. Zatvorio sam više od dvije trećine nekim panelima.
Mnogo bolje. Prije je stajalo do maja i opet nije suvo. Sad krajem februara skidam. Nepravim šunke.
 
Začinjeno meso i izmešano stoji u ovim posudama? Koliko drzis ovako pre mlevenja? Da li si na neki način izbacio krv koju to meso otpušta?
 
Stoji tako nedelju dana, pa i duže, uz mešanje ujutro i uveče. Zanimljivo da nikad uopšte nema tečnosti u tom mesu, ali to je neka druga priča. Svinje za sebe hranjene totalno bez koncetrata, i još neke mere preduzete pre klanja. Upravo da meso ne bi bilo puno vode, kobasice se naglo sušile, ostale šuplje i kvarile se.....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Svinje za sebe hranjene totalno bez koncetrata, i još neke mere preduzete pre klanja.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока

Jesu li te mjere tajne ili ih možeš podijeliti s nama? Osim doma hranjenih svinja domaćom hranom (svježa lucerna, buče (tikve), krumpir i drugo povrće, kukuruzni šrot te ostaci od hrane) ne koristim nikakve druge mjere. Svinje kod klanja imaju starost oko godine dana.
Ne radim kulene, samo kobasice. Iz mesa se cijedi prije nego dodam začine, a dodavanjem začinske paprike se vlaga veže na meso. Godinama sam zadovoljan kobasicama.
 
Evo Željko ti je odgovorio, 2 dana pre klanja svinjama ne dajem vodu da piju. Lepo dehidriraju i izbace vodu iz organizma....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
1% je sasvim dovoljno. Probao sam više, čak do 2% nije to to. Puno paprike samo pokvari kulene......

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Paprika od clana ltz sa 0,5 do 0,7% gore gace :)
 
Vidim da su svi ove godine nadigli cene na 3000+ din po kg. I mislim da je previse. Ima Jovanovic iz Donje Lokosnice po 1000 din kg. Nisam primetio razliku u ljutini i boji u odnosu na ove od 3000. Koristimo i za kuvanje itd.
 
Nazad
Vrh