Recepti kulena, kobasice, švargle...

Zasto ne valja bubreg sajbna? Ja uzeo ovr god ali nisam koristio.
 
Ne odgovara mi ni izgled ni ukus. Bolje mi je na 8mm

Lična preferenca, mrsomudim, nemoj da me slušaš….

:)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Bubreg šajbni(predrezača) ima više modela, sa dva i tri otvora(nisam video sa više, možda i postoji) pa je tu krupnoća više i manje izražena.Čvarke meljemo na bubreg, ne sečemo noževima, samo ne ide nož sa 4 već sa 2 kraka(odseku se dva i prilagodi).Meso za kobasice i kulen takođe prvo prođu kroz predrezač, dobiju začine, izmeša se i onda melje na željenu rešetku.Kranjska ide na 4 mm, Sremska na 6 mm, kulen jedna polovina smese na 8 a druga na 10 mm i onda se meša.Za sledeću sezonu uzeću bubreg sa 2 otvora da čvarci budu malo krupniji.
 
Možda sam već pisao. Te bubreg pločice koristim za kobasice. Volimo da je u kobasici komadić mesa. Kombinacija tri rupe i nož s dva kraka se pokazala bolja nego pločica s dvije rupe i nož s 4 kraka. Mislim da je preveliki razmak oslonaca za rezanje (pločic-nož) pa se meso malo nagnječi prije nego se odreže. Teško je uvijek imati idealno oštre noževa i pločice. Dajemo ih na brušenje (planska brusilica) ih svakih 7-8 godina.

@Matić,​

ja slaninu ne bih ni pokušavao na pločicu s dvije rupe. Slaninu uvijek režemo ručno i ide dovoljno brzo. Samo treba paziti na prste. :)
 
Bubreg šajbni(predrezača) ima više modela, sa dva i tri otvora(nisam video sa više, možda i postoji) pa je tu krupnoća više i manje izražena.Čvarke meljemo na bubreg, ne sečemo noževima, samo ne ide nož sa 4 već sa 2 kraka(odseku se dva i prilagodi).Meso za kobasice i kulen takođe prvo prođu kroz predrezač, dobiju začine, izmeša se i onda melje na željenu rešetku.Kranjska ide na 4 mm, Sremska na 6 mm, kulen jedna polovina smese na 8 a druga na 10 mm i onda se meša.Za sledeću sezonu uzeću bubreg sa 2 otvora da čvarci budu malo krupniji.

Uzeo sam sajbnu bubreg s 3 otvora. Noz imam s 4 kraka. Da li moze da kombinacija, ako ne, zasto ne? Ne kupune mi se sad i noz s dva kraka.
 
Može naravno.Nisam kupovao nož sa dva kraka, samo su odsečena dva od klasičnog četvorokrakog i to funkcioniše bez problema.
 
Koliko treba kulenu da sazri, ja sam moj napunio 7. decembra, creva fi 50, počinje polako s krajeva da dobija beličastu boju, ili kako se to već zove, probao sam jedan i treba još da se suši, pa me zanima koliko će to još da traje, pošto kobasica već ozbiljno izmiče :osmeh:
 
Ranije je bilo price o novijoj genetici da su svinje bez masti, ja mislim da je ovo sasvim pristojno
c4ebcc613eed5cff58e87c638e9fa0f4.jpg
d81eed5d1d5586938fd0fc3ce5fcbf3f.jpg


Poslato sa RKY-LX1 pomoću Tapatoka
 
S godinama se svakako menjaju ukusi...
Ja sam ženi rekao da kad se obradujem buraniji,i od pune pradle mesa se prvo uvatim za trticu da me slobodno odvede na vr bašte u bagrenjak i ponese malj i pogaču...
E sad,vidi,buraniju sam počeo da jedem...
Tik tak,tik tak...ističe mi vreme...
 
Tražio momak devojku, da se ženi. Pa ga pitaju kakvu devojku traži, šta mu je bitno kod devojke, koje osobine.....
Odgovori on: najbitnije mi je da ne zna kuvati boraniju!

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh