Rakija od kajsije

Meni su Geber i Pele pisali par postova unazad, baci pogled. Otprilike ovako: Geber kaže nakon 2 meseca odležavanja možeš na 15ak dana da spuštaš po 5 stepeni (s tim da kad dodješ do 50 stepeni onda ideš sporije), dok je Pele još rigoroziniji 1 grad mesečno.
 
Ja obar po 1-2 stepena sedmično i nekad se ne zamuti. Takođe vodite računa da Vam Destilovana voda i jaka rakija budu u istoj prostoriji bar neko vrijeme dok se njihove temperature ne izjednače, pa tek onda pristupite razblazivanju. Takođe kad sipate vodu sipajte je u što tanjem mlazu i po ivicama suda, tako da što manje ajde da kažem voda "bućka".

Meni su Geber i Pele pisali par postova unazad, baci pogled. Otprilike ovako: Geber kaže nakon 2 meseca odležavanja možeš na 15ak dana da spuštaš po 5 stepeni (s tim da kad dodješ do 50 stepeni onda ideš sporije), dok je Pele još rigoroziniji 1 grad mesečno.

Narvno što sporije to bolje.
 
ok, ali šta je to postepeno u smislu koja količina vode na koliko dana? da idem po 10 mL dnevno ili nedeljno ili po 50 nedeljno, mesečno, kapiraš.. :)

pa prvo je skidaš sa recimo 50 na 47, znači sipaš 0,63 decilitra.
Onda ćeš imati 1, 063 litar rakije od 47 stepeni.
Nju skidaš npr na 44, i primenjuješ isti obrazac

ukupnu količinu rakije željene jačine ćeš dobiti ovako
količna "koncentrovane" rakije (broj litara) x koncentarcija aklohola (broj stepeni, ili gradi) : željena koncentarcija (željeni broj stepeni gradi)

Naravno da će broj litara željene koncentarcije biti veći od početne, razlika između ta dva broja je potrebna količina vode.
Primer:
Imaš 60 litara rakije jačine 50 stepeni a hoćeš da je spustiš na 42

dakle

60x50= 3000
3000: 42= 71,4
71,4-60= 11,4
Dakle treba ti ukupno 11,4 litara vode.

Za međufaze (od 50 do 45 recimo) računaš na isti način

edot
Dok ja otkucah greber već napisao :)
 
Ma pazim ja i na to da temperatura vode i rakije bude ista.A video sam i savete Peleta i Gebera o terminima razblaživanja.
Ali se sećam (ako se dobro sećam) da je Geber na temi o rakiji od šljiva rekao da se može razblaživati i u kraćem periodu.Možda to važi samo za šljivu.
Ne znam, zbunjen sam, čekaću da neko od vas dovrši na pravi način :osmeh:
 
Ma pazim ja i na to da temperatura vode i rakije bude ista.A video sam i savete Peleta i Gebera o terminima razblaživanja.

Sve je fino napisano, samo se drži toga i budi bez brige.

Možda to važi samo za šljivu.

Za sve rakije važi isto pravilo prilikom razblaživanja.

Ne znam, zbunjen sam, čekaću da neko od vas dovrši na pravi način

Šta te konkretno buni?
 
Da bi rakiju sa 50 stepeni tačno spustio na 43 stepena treba na 1 litar rakije dodati ukupno 1,67 decilitara vode. Podijeli to u tri približna obroka ( 0,67 + 0,5 + 0,5) i dodaji, uz lagano sipanje i miješanje tečnosti svaki sa razmakom od po nekih 15 dana. Ovo bi u suštini bio neki ispravan postupak, poštujući minimalne vremenske intervale. Bolje je kod svođenja rakije da ona što duže odležava sa punom snagom (onakva kakva je uhvaćena sa kazana) i da su i ovi intervali između dva razblaživanja nešto malo i veći. Kod degustacije to možeš slobodno uraditi ili odmah ili na još kraće periode. Znat ćeš po aromi gdje si, jedino zanemari zamućenje (a možeš ga i ukloniti filterpapirom) neki manji efekat bockanja sličan izraženijoj mineralnosti kod vina i blagoj gorčini na zadnjem dijelu jezika. To je posljedica ovako prebrzog razblaživanja koja će nakon nekog vremena nestati. Ovo ti preporučujem samo za degustaciju a ne i za pravo i konačno svođenje rakije na pitku jačinu, jer se tako gubi dio aroma.

Kompaj, zamućenje se najčešće ne može izbjeći ni ispravnim postupkom, naročito kod spuštanja rakije ispod 45 stepeni. Svako zamućenje ne znači da će ono rezultirati gubitkom aroma. Nakon nekog vremena rakija se stabilizuje i zamućenje nestaje bez posljedica.
 
na koliko stepeni bi je vi spustili, ja sam shvatio da je preko 42 prženje receptora na jeziku pa se ne osete lepo arome i da je 42 idealno?
 
Sve preko 45 je ovo o čemu pričaš. Možeš to uraditi u rasponu od 40-45. Biraš u konkretnoj situaciji koja zavisi od karakteristika pa i od kvaliteta rakije. Ako si dodavao šećer onda ostani na gornjoj granici od 45 stepeni.
 
Ako moze jedno pitanje u vezi spremanje komine za rakiju.
Imam 10 buradi sa kruskama. U dva bureta vec pre par dana se gore izdigao bistar sok, bez onog gustisa (kruske su inace mlevene i rendane). Nista ne kipi vise u njima, kazu da je kom preradio. Uzeo sam neki termometar i izmerio 12 stepeni u oba bureta. Sada imam jos tri bureta, koja su blizu te forme, da se izdvoji gore sok, ali ne kao u prva dva bureta. Merim u njima, 18 stepeni.
Ono sto me zanima, kako se precizno i skolski koristi ta metoda sa merenjem temperature? Ako neko moze da opise. I kako se sa njom tacno utvrdjuje da je kom spreman za pecenje?
Prva bureta sam dobro zatvorio, da sacekaju i ostala, pa cu sad za vikend peci. Da se oprobam i u tome :)


Edit: Jos jedno pitanje. Kruska koju sam stavljao u burad, je neka starinska, tvrda je dosta, iako je lezala u gajbama 2 nedelje, cak i oni plodovi koji su sami padali sa drveta. Zanima me da li se razlikuje kolicina i kvalitet dobijene rakije, ako se kruske odmah pasiraju i stavljaju u burad, ili ako se ceka da odstoje u gajbama 2-4 nedelje? Da li se koncetracija secera povecava u njima, ako odstoje i koliko je to u procentima, odnosno da li se isplati maltretiranje sa cekanjem, branjem i redjanjem u gajbice?
 
ljudi koliko je rakija od kajisije kod vas u srbiji.kod nas u boosni je malo slabije ima i sto ima hoce zlata za nju. koliko kosta 100 litara u eurima pa da vidimo da napravimo biznis jer ide u kafanama ko luda i ima li neko od dunja jel pekao i koliko je 100 lit te rakije u eurima il ako nekozna da kaze u km-u men bolje
 
Ја ћу исто отићи за који дан да видим има ли измрзавања. Ја имам мало кајсија, а и младе су па нећу имати велику штету новчано гледано. Једино што још не знам каквог су укуса :)

- - - - - - - - - -

Кајсијевача је увијек била скупља од јабуковаче или шљивовице. А и како не би била кад кајсија роди сваке друге године, а јабука сваке године. Ја да је имам не бих је продавао испод 15 марака и то ону са дијелом додатог шећера.
 
Poslednja izmena:
Ја ћу исто отићи за који дан да видим има ли измрзавања. Ја имам мало кајсија, а и младе су па нећу имати велику штету новчано гледано. Једино што још не знам каквог су укуса :)

- - - - - - - - - -

Кајсијевача је увијек била скупља од јабуковаче или шљивовице. А и како не би била кад кајсија роди сваке друге године, а јабука сваке године. Ја да је имам не бих је продавао испод 15 марака и то ону са дијелом додатог шећера.
 
продајем по 1000 дин од кајсије и од нектарине
 
I ja isto po 1000. Viša cena nije direktno zbog retkog rađanja, već zbog prodajne cene određenog voća na kilogram, kao i količine potrebne da se proizvede litar rakije. Ako vam treba okvirno 10 kila da proizvedete litar, a kilogram se prodavao za 60 do 80 dinara, onda je i 1000 dinara malo. Računica se nađe u tome što se u rakiju stavljaju one koje ne zadovoljavaju uslove za otkup. Šljiva je s druge strane bila 4 puta jeftinija na otkupu.
 
. Računica se nađe u tome što se u rakiju stavljaju one koje ne zadovoljavaju uslove za otkup.
Ма и те су ишле у џемове, компоте, сокове. Гледам у кући како се троше код спремања колача, крофни, палачинки... 10:1 у односу на друге џемове.
 
Kajsije su magično voće...kao i koštice koje su dobre za lečenje kancera u ranim fazama..šteta što kod nas slabo uspevaju, mada ova moja domaća sorta se pokazala odlično, moram jednu njivu samo nju da posadim :) Od nje sam i pravio rakiju, tačnije otac je pravio, otprilike 7 kilograma da se dobije litar rakije prepečenice jačine 20-21 grad, sa 4% dodatog šećera u kominu.
 
Na nju a i na Vinčanku, pošto ustanovismo da su to dve sorte ipak :)) Svakako obe uspevaju odlično...Neki iz kraja su pekli rakiju od kečkemetske, kažu treba duplo više kajsija za litar rakije, čak i do 15 kila, ne znam koliko je to tačno a koliko narodno preterivanje.
 
Nazad
Vrh