Rakija od kajsije

Bravo majstore, tako se to radi. ::svaka cast:: Ne kaže se džaba, prvo pa muško.
Jedino se tako dobiva vrhunski kvalitet, normalno poštujući zahtjeve i ostalih faza prerade voća. Rakija se mora praviti na taj način, i poslije odležavanja spuštati na pitku jačinu destilovanom ili demineraliziranom vodom. Sve ostalo je improvizacija, pogreška i značajan gubitak na kvaliteti. Nije ovo nikakva lična umotvorina zaluđenih pojedinaca, nego apsolutno uvjerenje proizašlo iz iskustava na koje naprosto tjera činjenica da ni u svjetskim ni u lokalnim okvirima ne postoji iole ozbiljno izgovorena ili napisana rečenica koja ne ukazuje na ovaj postupak kao jedini ispravan.
 
Pratim teme duže vreme
@uzunche, napisao sam odgovor i na ono što si ti pitao, u poruci na temi rakija od šljive, ali je forum programiran „samo“ za poruke koje ne prelaze 10.000 slova, pa me nije pustio da je objavim u komadu. :haha:
Ionako si pekao rakiju od kajsije pa ću ti na toj temi i odgovoriti na pitanje.

Drago mi je da smo istomišljenici kada je diskusija u pitanju jer jedino tako se rješavaju određene dileme. Sve dok je ona argumentovana i korektna sigurno ima smisla i koristi, kako za one koji je vode tako i za one koji je samo čitaju. Ovdje pominješ nekoliko dilema od nekih stotinjak koje se javljaju tokom procesa pravljenja rakije. Da bi se bilo koja od njih ozbiljno i nešto detaljnije razmotrila potrebno je fokusirati se isključivo na nju, a ne rasplinjavati priču, povesti raspravu ako je potrebo i suočiti argumente. Ne biti tvrdoglav i sujetan i problem se vrlo lako može zaokružiti da svima koji nisu toliko u toku bude jasno i razumljivo. Sve dileme su odavno poznate pa time i pronađena najbolja rješenja, bar u okvirima postojećih tehnoloških mogućnosti civilizacije. Konkretno, za šećer i vinobran sam neke stvari napisao pa ako hoćeš suoči ih sa svojim dilemama ili postavi dodatno pitanje. Za gubitak aroma ću ti dati smjernicu pa možeš i sam potražiti odgovor na pitanje. Probaj destilat koji ti izlazi na luli prije nego skineš rakiju koja je blaža od ove tvoje i koja se hvata na pitku jačinu. Kada je probaš i namrštiš se, zapitaj se da li to što je nikakvo, bljutavo, najčešće još i gorko i kiselo, treba sipati u rakiju koju si ti hvatao na 70 stepeni kako bi je razblažio, ili je po aromatičnost puno korisnije razblažiti je nečim što je neutralno i što neće pokvariti aromu, niti će osiromašiti rakiju.

P.S. Da smo u priči išli korak po korak ne bi ni onaj prvi dio teksta bio onako dugačak (ne mislim na tebe nego na onu prvu poruku kojoj je ovaj dio teksta i pripadao). Mislim da je kao takav bio zamoran za čitanje, jer i meni je na kraju bilo zamorno dovršiti ga. Sreća pa poruke na forumu imaju ovakva ograničenja. Ubuduće ću se i ja pridržavati priče samo oko jedne ili najviše dvije dileme, pa bih zamolio i sagovornike da to iste rade. Bar u diskusiji sa mnom.
 
Hocu da ispecem kvalitetnu rakiju od sljive za kucu, ako neko ima neko uputstvo bio bih mu zahvalan. Inace, trenutno iznajmljujem kazan od jednog lika koji kada pocne da izbacuje rakiju izlazi nekih 35 gradi i rekao mi je da je pecem sve dok ne dodje do nekih 10 gradi. Pa sad ne znam koliko vam je poznata ova tehnologija pecenja ali svaki save tmi znaci. Unapred hvala.
 
Nakon što je kajsija odležala mesec dana počeo bih da je polako razblažujem destilisanom vodom. Po formuli bi trebao da dodam nekih 10ak litara kako bih spustio rakiju na 19 gradi. Koliko postepeno treba dodavati vodu a da se ne izgubi na aromi, npr 1L u par dana ili kako? Hvala unapred na odgovoru!
 
Ja kada dodajem destilovanu vodu onda jednom mesecno spustam za 1 grad i finisiram polako.U suprotnom moze vrlo lako da se zamuti i nesto ::lose::.Posle kuku lele...
 
Mi takođe ispekosmo rakiju, od nešto manje od 700 kila (računajući i koštice koje smo naravno vadili) i 4% dodatog šećera i ničeg više tipa kvasci, prepeka je ispalo oko 95 litara...nešto mi ovo puno ili grešim? Jačina je za cvrc veća od 21 grad.
 
...Koliko postepeno treba dodavati vodu a da se ne izgubi na aromi, npr 1L u par dana ili kako? Hvala unapred na odgovoru!
Nakon početnog dozrijevanja ili stabilizacije, koja traje najmanje dva mjeseca a poželjno je što duže, rakija se spušta postepeno u etapama. To spuštanje ide za nekih orijentacionih 5 vol. % sa razmacima od najmanje dvije sedmice, a poželjno je i nešto manje i duže. U startu to može biti i jače spuštanje sve do alkoholne jačine od 50, a naročito poslije 45 vol. %. Nakon ovih jačina to se mora raditi još sporije i pažljivije jer se zamućenja u stvari i javljaju nakon njih.
 
Oktopod prijatelju,da ti nije pukao dzak sa secerom kada si sipao...:haha:,nesto mi je to puno rakije.Normalno bi bilo oko 70 litara...Bas te briga ,bice bar:veseljak::::suncanje::
 
Nemam pojma i meni zvuči puno, otac je merio kilažu i količinu šećera zna jer je sipao pakovanja od 1 kg a ne diz džaka, problem prvi je što je izmerio jednu kofu samo pa računao koliko je kofa ubacio što znači da je možda bilo i više kila, a drugi problem je što je on procenio da ima 95 litara a meni se čini da ima manje, rakija je u buretu plastičnom od 120 litara pa odokativno on misli da ima 95 ja mislim da ima manje...videćemo sutra kad prespemo u staklene boce, svakako ima puno više nego što smo računali, a kvalitet je odličan, miris i obojenost (po rečima kazandžije i mog oca, ja ne pijem i ne razumem se, znam samo kad je jako loša a koliko je dobra to već ne znam).
 
Nakon početnog dozrijevanja ili stabilizacije, koja traje najmanje dva mjeseca a poželjno je što duže, rakija se spušta postepeno u etapama. To spuštanje ide za nekih orijentacionih 5 vol. % sa razmacima od najmanje dvije sedmice, a poželjno je i nešto manje i duže. U startu to može biti i jače spuštanje sve do alkoholne jačine od 50, a naročito poslije 45 vol. %. Nakon ovih jačina to se mora raditi još sporije i pažljivije jer se zamućenja u stvari i javljaju nakon njih.

Koliko konkretno vode treba dodati na litar rakije, želim da od 50 gradi dobijem 42? Probao bih sa jednom litrom da vidim...znači na litar čiste rakije, ne mislim da na kraju dobijem litar "mešavine", čisto da se preciznije izrazim :) Koliko vode sada pa koliko kasnije itd ako može u par reči?
 
Koliko konkretno vode treba dodati na litar rakije, želim da od 50 gradi dobijem 42? Probao bih sa jednom litrom da vidim...znači na litar čiste rakije, ne mislim da na kraju dobijem litar "mešavine", čisto da se preciznije izrazim :) Koliko vode sada pa koliko kasnije itd ako može u par reči?

Konkretno u tvom slučaju 190 ml

Evo ti formula..........Link:

Formula za razblaživanje alkohola.

H2O = V x (A – B) / B

Gdje su:
H2O – Destilovana voda u rakiji
V - Količina rakije
A - Jačina Rakije (trenutna)
B - Jačina Rakije (željena)
 
Znači malo manje od 2 dL...dal to mogu odmah da uspem sve ili i na tako male količine treba postepeno? Posle koliko dana ležanja mogu da kažem da je to to ili je odmah to to? :) Sačekaću i da odleži prvo 2 meseca, mada meni leži u staklenoj posudi, ne u buretu nekom...
 
Poklekao sam, tj. nisam mogao da izdržim da ne probam pa sam 1L razblažio po formuli naravno i to odjednom. Jeste se malo zamutila ali niko osim mene nije primetio ,ukus je odličan, tako da ako je za tvoju neku degustaciju nemoj da se opterećujes...
 
Pa kako da radim onda tačno? Probao bih sa jednom litrom, nemam šta da izgubim, al bih da ispadne kako treba, ne zbog štete nad jednom litrom, već zbog uspeha :D
 
ok, ali šta je to postepeno u smislu koja količina vode na koliko dana? da idem po 10 mL dnevno ili nedeljno ili po 50 nedeljno, mesečno, kapiraš.. :)
 
Pa ono što ti je za ličnu probu odradi kako hoćes, ko da je bitno da li se malo zamutila a celu količinu spuštaj postepeno...
I ja sam jednu litru razblažio na oko 43% i čim sam je stavio u frižider zamutila se.Lako ću ja sa tom litrom:osmeh:
Ali stoji mi 110 litara na 50% a ne mogu je svu popiti,a ne usuđujem se dalje da diram.
 
Nazad
Vrh