Proizvodnja peleta od biomase!

Здраво свима,

ја сам својевремено истраживала пелете, чинило се као фантастична идеја, и то гледала сам пре свега линије на дизел погон (мобилне). После доста текстова исчитаних, нисам убеђена да се то исплати овде код нас, поготово што за добар пелет мораш имати и дрво и картон и траву , а не само траву или картон. Или то, или комбиновати кроз некакву трампу па мешањем различитих врста пелета доћи до калоријског оптимума. Да се исправим, ако имаш само дрво није проблем, али ко има дрво од нас?

Такође, трошкови припреме за пелетирање нису занемарљиви. Као и прерада система за експлоатацију... ако понуда није уједначена + још зависи од цене горива (која је код нас.. знате и сами каква) - то је доста неубедљиво. За мене. Можда неко има калкулацију која ово обара, али мени се чини да то може да се исплати само ако је сировина доступна бесплатно (или скоро бесплатно - варијанта, само носи, да не бринем да се не запали!), и ако постоји обезбеђен пласман. Такође, у земљама које извозе струју а домаће становништво користи (релативно) јевтину нуклеарну струју, тамо то има смисла. Исто тако, у земљама које су извознице нафте, то врло има смисла.


Али ево једног линка где нађох доста занимљивих информација о пећи на сламу (енгл.): http://www1.agric.gov.ab.ca/$department/deptdocs.nsf/all/eng3127
 
eropa@


Koliko sam ja upoznat sa zemljama koje koriste nuklearnu energiju u EU svima je skuplja struja barem 5 puta nego u Srbiji.

Pelet je na zapadu vrlo koriscen u predelima gde ima sirovina za pelet , kod nas je to isplativo u Vojvodini zbog ostataka slame.
 
Баш ме занима какву рачуницу имају у ЕУ да користе пелете у том случају, и којом технологијом их праве?

Што се сламе тиче, гледам ове котлове на сламу, јако је интересантно. Некако, бала је бала, то се свугде може набавити чак и да човек нема своје, а пелет... треба да имаш производњу или поузданог добављача.
 
Pozdrav svima na forumu :ppozdrav:
Mogu samo dodati da se proizvodnja peleta isplati i da je vrlo lako rasprodati proizvodnju
Ja npr. trazim na sve strane proizvodjace za uvoz u Dansku, ::novac:: a slabo ide .Zato ako ste u mogucnosti za proizvodnju i imate sirovinu.......
Puno pozdrava iz hladne Danske
p.s.dobro nadam se da si primio moj mail i nadam se odgovoru


Dobar dan i dobrodošli na Poljoinfo.Po kućnom pravilu foruma treba da se predstavite u temi http://poljoinfo.com/caffe/za-nove-clanove-da-se-predstave/.
 
Има ли неки линк да убацимо српске параметре и проверимо исплативост у цифрама?

Видела сам недавно у Политикином додатку да се већ продају шредери, котлови и пелетизерке код нас, али на струју! Било би занимљиво извести калкулацију и за то. Ево ако неко има машину могу ја да направим ту калкулацију па да погледамо заједно, али требају ми улазни параметри!
 
Аха, видела сам хвала користан је сајт!
То су ови из Купинова што продају механизацију за пелетирање на струју. Морам мало да бацим на папир
 
Ja mislim isto toliko! Peleti su ista ta slama samo presovana u male valjčiće. Možda se izgubi nešto malo na rastur.
 
pozdrav moco mene interesuje jel ste radili proveru kaloriske vrednosti za psenicnu,sojinu, i slamu od repice svaku posebno kao i od kukuruzovine?
jesu li za proizvodnju potrebni uredjaji za podizanje vlage tj.orosivaci?
koliko matrice izdrzavaju?
 
tema me veoma interesuje posto pp otpada na gazdinstvu ima mnogo i moglo bi da se iskoristi
MEDJUTIM....u tekstovima se navodi da je cena peleta 140-180eura/toni......ko ce preci na taj energent kad je cena uglja 6000-10000 hiljada a cena drva za lozenje 3500-5000 hiljada ( govorim o okvirnim cenama)
Slazem se da neko ko sada gradi kucu pa treba da ulozi u grejni sistem se odluci za nesto novo ali u ovoj nasoj napacenoj zemlji je jos uvek "smederavac" zakon a i mnogo kuca koje su gradjene u dobra stara vremena 70-80 tih godina kada su TAM STADLER peci bile hit
E sada realnost u Srbiji je takva....kako iskoristiti to sto ljudi imaju sa jedne strane i sa sto manje ulaganja za nas pp. koji imamo otpada da preradimo i ponudimo kao energent
Slamu,cutke nemogu ljudi po gradovima da lageruju u kucama...nemaju dovoljno mesta,zavlace se misevi i pacovi
Kako najbezbolnije resiti taj problem?
 
U proizvodnji peleta od slame, ima od 5-10% rastura (uglavnom prasine)...ali to se sve resava dobrom proizvodnom linijom, gde posle prese postoji vibro sito kroz koje prolaze gotovi peleti i odvajaju se od prasine, tako da se prasina moze ponovo sprovesti do peletirke i smanjiti rastur za neki procenat.
Kod masina za licnu proizvodnju ne postoje vibro sita vec samo peletirka, tako da se proizvede pelet pomesan sa prasinom...
Mada u poslednje vreme se usavrsavaju matrice za presovanje tako da se resava polako problem sa rasturom ali ne moze se nikada resiti u potpunosti...

Jedna prava linija za peletiranje sadrzi:

-mlin cekicar (melje kvadratne bale u jednoj fazi, ili ne baliranu slamu, kukuruzovinu...)
-transportni ventilator
-ciklon
-skladisni silos (za iseckanu sirovinu)
-puzni transporter
-kondicioner
-peletirku (najbolje sa prstenastom matricom ako se proizvode vece kolicine)
-trakasti transporter
-liniju za hladjenje peleta
-vibro sito
-pakericu za pelete
-komandni elektro ormar (koji pokrece celu aparaturu)

Cela prica pije vodu ako se proizvodi minimum 500-1000kg/h, barem 5 dana u nedelji.
Potrosnja struje takvih linija je od 80-150 kW/h u zavisnosti od kapaciteta.
Za godisnju proizvodnju od 1000t potrebno je od 300-400ha zemlje sa koje bi se vukla slama ako se peleti proizvode od slame (psenica, soja)...

P.S. Pisuci ovo mislio sam o uspostavljanju masovne proizvodnje peleta.

Pozdrav
Post je spojen: [time]1288105394[/time]
_________________________________________________
Zaboravio sam da pridodam da je za ozbiljan pogon za proizvodnju peleta potreban i trafo (stubni ili zidani). Takav trafo kosta oko 20.000e, plus kablaza visokog napona do buduceg trafoa sto kosta oko 4.000 dinara po metru (ako se ukopava), a ako ide na stubove onda je znatno vise jer zahtevaju betonske stubove (na drvene nece da postavljaju).
Mesecna zaduzenja za struju se obracunavaju po kWh za industrijsku struju + odobrena jacina (izmedju 60.000-100.000 dinara bez obzira dal je pogon radio ili ne citavog meseca).
Znaci na iznos za odobrenu jacinu dodajte cenu utrosene energije i dobicete troskove struje.
Takvu liniju opsluzuju 2-3 radnika, znaci 2-3 plate... Pa onda, troskovi nafte za zeljenu obradu i prevoz sirovina do pogona, amortizacija masina i vozila...i jako bitna stavka "cena sirovine za proizvodnju"

Ovim nisam zeleo da kazem da nije isplativo proizvoditi pelet, naprotiv lepa je zarada u pitanju...
Ali kao sto svi znamo kako funkcionisu stvari u Srbiji, dolazimo do onog "cena sirovine", "cena struje".
Slama ce biti sve skuplja i skuplja jer ljudi kupuju kotlove u kojima se sagorevaju cele bale...tako da pelet moze biti zanimljiv dok cena slame ne ode u nebesa, kao sto je bilo i sa gasom...gas je bio uzasno jeftin, svi su ugradjivali kotlove na gas...pa je pre neku godinu poceo sa nenormalnim skokovima cena, pa su ljudi poceli da cupaju kotlove na gas i vracaju kotlove na cvrst ogrev...

Treba dooobro razmisliti o tome da li ulagati u neku vecu proizvodnju peleta...
Ja znam da je minimalna cena uspostavljanja takve proizvodnje peleta (100t/mesecno) oko 100.000e.
Jako dobro poznajem materiju obnovljivih izvora iz bio mase.
 
Poydrav svima

Peletiranje slame ili svih ratarskih ostaka je veoma interesantna tema za regio Vojvodine .
mi se bavimo peletiranjem piljevine i veoma smo zainteresovani za peletiranje ratarskih ostataka.
Najveci problem je primena agro peleta u manjim gorionicima ybog veceg procenta pepela i stvaranja sljake.
Snimak linije instalirane u Zrenjaninu mozete pogledati na http://www.youtube.com/watch?v=DmFd45DOSaY.
 
neznam dali ce ovo nekog da zainteresuje. Ja se ne bavim proizvodnjom peleta ali sam napravio pec na soju to jest sojinu slamu,i dosta jeftino se grejem,zagrevam celu kucu oko 120mk. u proseku sa 8 bala dnevno nalazim se u Erdeviku.ako mozete ljudi grej te se na odpad, isplati se.
 
Mislim da smo malo otišli sa teme jer verujem da ovde više ljudi zanima kućna proizvodnja peleta od industriske pa bi mogli malo tome više pažnje posvetiti u smislu malih mini peletirki u tipu cena 2000-3000 e jer mislim da je zanimljivije pa ako neko ima iskustva sa takvim peletirkama molim za iskustva a pogotovo ako neko ima iskustva u samogradnji tih spravica
 
TRATER je napisao(la):
Poydrav svima

Peletiranje slame ili svih ratarskih ostaka je veoma interesantna tema za regio Vojvodine .
mi se bavimo peletiranjem piljevine i veoma smo zainteresovani za peletiranje ratarskih ostataka.
Najveci problem je primena agro peleta u manjim gorionicima ybog veceg procenta pepela i stvaranja sljake.
Snimak linije instalirane u Zrenjaninu mozete pogledati na http://www.youtube.com/watch?v=DmFd45DOSaY.
pozdrav mogao si napisati koji je kapacitet?jacine motora za svaku masinu posebno? i cenu takve linije
 
Molim da mi neko razjasni u cemu je stos :sta:
Ovi iz Kupinova tonu peleta u kalkulaciji racunaju 140 eura po toni.
Za te pare mogu da kupim skoro 3 - 4 kubna metra drva.
Da li je tona paleta kaloricnija od tih drva?U cemu je stos?
 
ganoderma je napisao(la):
Molim da mi neko razjasni u cemu je stos :sta:
Ovi iz Kupinova tonu peleta u kalkulaciji racunaju 140 eura po toni.
Za te pare mogu da kupim skoro 3 - 4 kubna metra drva.
Da li je tona paleta kaloricnija od tih drva?U cemu je stos?

U komforu koji nudi grejanje sa automatizovanim kotlom na pelete. Napuniš rezervoar, isprogramiraš koliko i kad hoćeš da se greješ i posle samo dopunjuješ rezervoar za pelete (zavisno od rezervoara to može biti i više dana).

Da li su pelete kaloričnije od drveta - ne znam, obzirom da se prave od istog ne mogu biti ne znam koliko kaloričnije i to samo zahvaljujući što su one suve a drvo može biti i vlažno. Mislim da na cenu velikim delom utiče i to što je mali broj proizvođača peleta pa nema neke zdrave konkurencije, (a i da ih ima - dogovorili bi se oni, kao i svi u Srbiji što rade, kao npr. otkupljivači poljoprivrednih proizvoda :zli: ).
 
mislim da cela priča sa peletema ima pravog smisla ako se pelete (agro pelete) naprave u svojoj režiji
(mini peletirka i mlin i teraj)
e sad što se cene tiče, za kuću od 80-100 m2 treba orjentaciono oko 3-4 tone pelete ( naravno ta cifra zavisi od mnogo faktora) u letnjem periodu pelete su oko 100 e po toni tj to bi bilo 300-400 e, e sad za te pare imate (kako je već rečeno) pun konfor i udobnost, postavlja se pitanje da li se za te iste pare može drugim energetima dobiti isto ili bolje grejanje, konfor i sl
 
urban je napisao(la):
mislim da cela priča sa peletema ima pravog smisla ako se pelete (agro pelete) naprave u svojoj režiji
(mini peletirka i mlin i teraj)

Uh, sa tom idejom sam opsednut poslednjih godinu dana. Najveći trošak kod biomase je kako je dopremiti u dvorište. Baliranje, utovar i istovar, uz moj prevoz je ove godine bilo 35 din po jednoj bali. Pošto za pelete treba tu masu prvo usitniti, palo mi je na pamet da se napravi neka mašina koja bi bila simbioza prese i silokombajna, odnosno sa otkosa bi se direktno uzimala slama onako kako je uzima balirka i onda bi se umesto presovanja mlela i ubacivala u prikolicu kao kod silokombajna. Neka se i napravi više tura u prevozu u odnosu na voz sa balama, opet bi jeftinije bilo a i dalje usitnjavanje slame bi bilo lakše i jednostavnije (ukoliko se već ne usitni dovoljno u toj prvoj fazi).
 
Nazad
Vrh