Predsetvena priprema zemlje

Imao sam nekad zakačenu branu za setvospremač, ali onaj manji IMT-ov 2,2m. Zna i ona da uhvati džombu u karike pa kad vuče pravi kanalčić, ali je i pored toga bilo lepše površinski nego sada. Nešto se mislim da bi umesto brane i obična štangla radila posao...
 
Što više se pametuje veći trošak se pravi. A sve jedno je, dok ne padne valjana kiša leba neće biti.....
Gledam ovde kod nas što je posejano, gde su ljudi pre 5-6 dana "hvatali" vlagu seme zvrlji u suvom. Gde god je zemlja pomerana, sve se to lepo osušilo....
Ali da se razumemo, nije svugde zemlja ista a negde su dobili i lepu kišu...
Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
d069a5f75afed3471e741e10abf246e6.jpg
a5379f935219175082a16273808ea987.jpg
e535d29bb193dcf9f545cece9d262b32.jpg
a0774ee8371108757c480fcf982ef2b7.jpg
 
Što više se pametuje veći trošak se pravi. A sve jedno je, dok ne padne valjana kiša leba neće biti.....
Gledam ovde kod nas što je posejano, gde su ljudi pre 5-6 dana "hvatali" vlagu seme zvrlji u suvom. Gde god je zemlja pomerana, sve se to lepo osušilo....
Ali da se razumemo, nije svugde zemlja ista a negde su dobili i lepu kišu...
Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
A kako ti to vidis gde zvrji njihovo seme,nisi valjda prekopao sve njive da vidis


Послато са RMX3263 помоћу Тапатока
 
Na prilicno peskovitoj zemlji vlaga je na 3 cm dubine. Radjeno gruberom jesenas i pre mesec dana predjeno jednom setvospremacem.
Radićeš još jednu pripremu ili setva u takvo? Pretpostavljam da je krenula trava.
Juče i danas sam sejao u isto takvo, jednom pređeno spremačem (oranje), i vlaga je na nekih 3-4cm ali posejao sam na 7cm. Posejao bih pliće al sam 2011 godine nahebo (posejao jako plitko) pa sad uvek sejem tako da je zrno pokriveno vlažnom zemljom 1,5cm-2cm minimum.
 
Najviše vlage iza grubera trenutno.
Да ли из разлога што није орано тј јер је било равно (мања површина изложена ваздуху па је мање исушивање)? Немам грубер већ само наглас размишљам.
 
Radićeš još jednu pripremu ili setva u takvo? Pretpostavljam da je krenula trava.
Juče i danas sam sejao u isto takvo, jednom pređeno spremačem (oranje), i vlaga je na nekih 3-4cm ali posejao sam na 7cm. Posejao bih pliće al sam 2011 godine nahebo (posejao jako plitko) pa sad uvek sejem tako da je zrno pokriveno vlažnom zemljom 1,5cm-2cm minimum.

Uradio sam ipak jos jednu pripremu danas.Razlog je velika greska sto jesenas posle kukuruza nisam istarupirao to mase sto je bilo, nisam ni tanjirao, vec samo gruber. Ostalo je dosta cokanja na povrsini i tesko bi Nodetka sejala u to. Da sam ove dve operacije uradio jesenas sada bi bila dovoljna samo jedna priprema.Ubedise me lokalni tajfuni da nema potrebe da ista radim sem grubera, a moj gruber sa njihovima nema veze s vezom.
Interesantno je da trave ima vrlo malo, e sad mozda je to zbog toga sto sam prosle godine koristio Hirosimu u kukuruzu.
I ove godine ce biti kukuruz ponovo.
 
Možda nisi trebao. Čutke-čokanji nisu problem, mislim da bi to nodetka sklonila. Neusitnjena stabljika, ako je bilo, jeste....
U kakav brlog sam ja sadio-sejao kukuruz 2018-te i 2019-te, ju ju. Vukle se stabljike za mašinom ko creva (prolećno jedno gruberisanje, jedan spremač i setva) doduše nije nodetka nego maja. Sad znaš šta ti je činiti na jesen. Kakva takva tanjirača, al provučeš je da usitni masu pa onda gruber.
 
Možda nisi trebao. Čutke-čokanji nisu problem, mislim da bi to nodetka sklonila. Neusitnjena stabljika, ako je bilo, jeste....
U kakav brlog sam ja sadio-sejao kukuruz 2018-te i 2019-te, ju ju. Vukle se stabljike za mašinom ko creva (prolećno jedno gruberisanje, jedan spremač i setva) doduše nije nodetka nego maja. Sad znaš šta ti je činiti na jesen. Kakva takva tanjirača, al provučeš je da usitni masu pa onda gruber.

Permutovao sam nesto, nisam mislio na cutke, vec na deo stabljike koji tarup na adapteru ne dohvati i sam koren.
Toga je ostalo dosta sto gruber nije mogao da pokrije.Jos veci problem je bio zatrpati i koliko toliko rasporediti masu iza samog kombajna, jer je radio sestoredni adapter. Bar da sam samo te prohode iza kombajna tarupirao bilo bi dosta bolje.
Ma da je bilo koja kadrija (teza) sejacica ne bih sad radio nista, ali ovako ne bi ispalo dobro.
Iz nekog licnog zapazanja nekako se veca masa uvek provuce ( ne gusi) gde zemlja nije u velikoj meri peskovita, ali gde jeste pesak se cesto gomila zajedno sa zetvenim ostacima i muka ziva bude.
 
E tako da. Stabljika je problem. Ako imaš nošenu tanjiraču, samo je ukrsti do kraja i nabaci neki teg na nju (mi smo imali neku komadinu betona) i pređi makar jedared. Biće to fajin bolje. Mislim da nema potrebe za tarupom.
A jeste, i zemljište nam je ipak značajno drugačije iako smo manje više blizu.
 
Najviše vlage iza grubera trenutno.
Kod nas se uglavnom gruberaši žale na manjak vlage.Uglavnom svi imaju i oranja pa mogu da uporede.
Ali ajde i ja nemam gruber samo naglas razmišljam.Možda je i do različitih grubera ,kod nas većina su oni po oglasima ravni bez krilaca ,starije generacije.Nema ni jedan noviji tip u selu,bio je jedan potinger mislim da je prodat.
 
Poslednja izmena:
Najvise vlage trenutno ima strnjiste koje je tanjirano,pa podriveno.slama koja je ostala od gore cuva vodu.
 
Nešto se mislim da bi umesto brane i obična štangla radila posao...
Пролазим трактором ових дана поред комшије који бетонира нешто и поред пута лежи десетак арматурних мрежа и паде ми нешто на памет...
 
Zanimljiva ideja. Samo, brana se prilagođava zemljištu a mreža je kruta? Mislim na onaj deo sa kačenjem lancima koji odignu prednji deo brane sa zemlje...
 
Мислим да би свеједно и за арматурну мрежу требало на предњем крају нешто попут онога што има на брани.
 
Свакако би ти требала некаква конструкција, некакав рам, који подиже све то због маневрисања и транспорта.
 
Nazad
Vrh