Predsetvena priprema zemlje

Kod nas se uglavnom gruberaši žale na manjak vlage.Uglavnom svi imaju i oranja pa mogu da uporede.
Ali ajde i ja nemam gruber samo naglas razmišljam.Možda je i do različitih grubera ,kod nas većina su oni po oglasima ravni bez krilaca ,starije generacije.Nema ni jedan noviji tip u selu,bio je jedan potinger mislim da je prodat.
Koji su ti gruberasi koj se zale ?
 
Obojica su članovi tj trojica.
Ćipu 84 mi kaže da je manje vlage gde je gruberisao.I Peet- i Denija sam sreo u petak imaju 2 njive na dr mare deli ih jedna od mene sejali su obe jedna gruberisana jedna orana kažu da nijansu manje vlage i a gruberisana.
Ti koliko znam ne oreš,po čemu zaključuješ da ima više vlage u gruberisanom?
Ista je oriča bila kod nas i prošle g.
 
Poslednja izmena:
Taman ću ovih dana proveriti kod tebe i kod mene gde smo komšije.Imali smo isti predusev ,isti tip zemljišta i skoro u isto vreme smo radili.
Tu bi trebalo da se vidi da li ima ili nema razlike.
Još jedna stvar je možda kod nas malo neprikladna za poređenje.Uglavnom ti koji kombinovano rade rade uglavnom sojišta,moćda je i zato manjak vlage u tim parcelama.
 
Kod nas je bolja vlaga u gruberisanom.ali da napomenem da uslovi za oranje su bili katastrofa i dosta su bila neravna oranja.
 
Nije lepo da ih imenujem,pisaću ti na viber.

Obojica su članovi tj trojica.
Ćipu 84 mi kaže da je manje vlage gde je gruberisao.I Peet- i Denija sam sreo u petak imaju 2 njive na dr mare deli ih jedna od mene sejali su obe jedna gruberisana jedna orana kažu da nijansu manje vlage i a gruberisana.
Ti koliko znam ne oreš,po čemu zaključuješ da ima više vlage u gruberisanom?
Ista je oriča bila kod nas i prošle g.
Ja ne orem 8 godina, prve 3 godine su mi bile ono dal je dobro ili lose nisam znao sta da kazem al posle 4 godine nema vise povratka na oranje. Ja ne kazem da ima vise vlage ove godine za gruberom niti sam to spominjao al puno bolje se radi za gruberom manje prohoda u spremanju manje vlage se gubi, imao sam parcele posle grubera sam bacio vestacko i samo jedan prohod spremacem i setva.Ja cu isto dvojcu da imenujem sto su radili sa gruberom ne sve parcele al neki deo jesu, Burazer i Foreman, oni se nisu zalili na vlagu posle grubera nego u oranju.
 
Ako imaš 8cm rastresitog sloja zemlje, sejalica će posejati bez problema (i posej na tih 8cm). Ove grudve su iz prvog prohoda. Verovatno si onda trebao iće pliće jer zima je bila blaga. Postaje umetnost sačuvati vlagu a svako zemljište je priča za sebe. Ono što još uvek imaš su kanali tj nije ti ravna njiva. U tim kanalima je pitanje koliko ima vlage i dokle. E sad da li je trebalo još malo igrati se sa daskom ili je traktor težak a nemaš duple točkove.... To ostaje da ti dokučiš.
Prvi prohod sam išao maksimum 12cm, i daska je bila nameštena za mrvljenje.
Dasku sam sada ispravio, na trećoj rupi je i gura zemlju u tragove točkova. Ako bih je još spustio, previše zemlje bi hvatala.
Mislim da je problem do mase traktora, 5800kg i nedostatka duplih točkova.
Brzina je 12km/h ali isto je i na 15km/h.
 
Da, definitivno je masa i nedostatak duplaka problem. Kada radimo pripremu ćale ili ja, obavezno skidam sve tegove sa traktora. Mislim da je yto oko 5600-800kg tegova... dosta znači. Duple takođe nemam.
 
Pošto nemam drljaču sa rotorima, moram da spremam spremačem.
Dasku sam izbacio još malo ka napred, i rotore stavio u najnižu rupu.
Dubina je nekih 8cm, ali i dalje vadi grudve iz zemlje.
b4b0ee6ca2127dd83094f1a16aabe726.jpg
5f8da64c721c09c5742ef34eeadb54f9.jpg
Šta je onda ovo ako su kod tebe grudve?
80ed4bd60ab73ee9b9ba85e65786fb5a.jpg


Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Skoro pa slična situacija je i kod mene kao što je p4vle stavio slike. Možda za nijansu manje grudvi. Ima dosta sitne zemlje i mekano je do 10-12cm. Znam da u ovakvu zemlju sejalica će bez problema da poseje, ali me nešto kopka da ako ne uradim što nisam. A išao bih ili opet spremačem ili možda drljačom.
 
Skoro pa slična situacija je i kod mene kao što je p4vle stavio slike. Možda za nijansu manje grudvi. Ima dosta sitne zemlje i mekano je do 10-12cm. Znam da u ovakvu zemlju sejalica će bez problema da poseje, ali me nešto kopka da ako ne uradim što nisam. A išao bih ili opet spremačem ili možda drljačom.
Bolje to ne diraj više ako je kao kod p4vle.Samo ćeš još više isušiti zemljište.
 
Jedna slika iz drljanja od nocas. U jednom pravcu je vidljivost bila nula na trenutke. Kasnije je cerka preuzela od mene i kaze da je vetar promenio malo pravac pa je bilo dobro. Jedna veca parcela je u pitnju gde postoje 3 dalekovoda i jedna gudura. Oznacio sam joj krajeve i zaokruzio te prepreke da bi mogla na navigaciju da se oslanja i da slucajno ne udari u nesto.

cdcM1Hu.jpeg


Poceli smo prekjuce poslepodne oko 14-15h i od tada traktor nije bio ugasen. 256 KJ je uradjeno od tada :)
 
Moje zapažanje. Njive gde je prvi put prdjeno spremačem krajem januara a drugi put pred setvu sto pliće ima vlage u setvenom sloju bas dosta. Imam par parcela gde nisam mogao od vlage prvi put cele njive da predjem, i taj deo gde je sad predjeno dva puta vlaga je minimalna. Rano zatvaranje vlage je dalo rezultate.
 
Nazad
Vrh