Predsetvena priprema zemlje

Канда остао комшија без арматуре.
 
Да ли из разлога што није орано тј јер је било равно (мања површина изложена ваздуху па је мање исушивање)? Немам грубер већ само наглас размишљам.
Da nije orano i zemlja ravna (složena) i jako bitno (po mom mišljenju i zapažanju) da je rađeno na vreme, ne po mokrom gruberisanje.Ja sam početkom februara (kad je moglo) razbacio ureu i zadrljao (laka drljača sa rotorom) i sad pred setvu još jednom podrljao radi klijanaca.
Talianu ja imam vogelov gruber sa krutim telima (9 kom na 1,8m širine) i srcastim kopljima i paker valjak poput flahastog od setvospremača samo veći i masivniji i normalno ravnjače pre rotora da poravna iza koplja i mogu ti reći da sam zadovoljan sa njim.Radim strnjike u 2-3 prohoda u zavisnosti od datih uslova i sojišta a i suncukretišta za pšenicu.Zadnji prohod u jesen se ide obavezno 25-30cm dubine (jako bitno) i pošto tu ide kukuruz sproleći u jesen orem te parcele i nema razlike između stalno oranog i svake druge godine.
 
Pre par godina sam izvodio neki eksperiment pa sam neke parce delio i deo gruberisao, drugi deo orao. Godinama orem na nekih 27cm, gruber sam pustio na maksimalnu dubinu što je nekih 30cm. Interesantno je da sam sledeće godine lakše orao to gruberisano pošto sam verovatno zagrebao plužni đon. Kod nas u selu ko god je probao gruberisanje, vratio se na plug. Inače, ove godine baš ima kamenoloma od spremanja, nije odavno bilo ovako suvo.
 
Kod mene nije izmrzlo oranje dobro.Lepo se uzoralo po vlaznom krajem decembra nije bila velika potrosnja goriva i sad problem.Kada hocu malo dublje da spremim vadi grudve pa sam sam smanjivao dubinu spremaca da to lici na nesto.Cak i teska drljaca vadi grudve pogotovo u ritu.
 
Sejao sam juče u zemlju koja je pripremljena kako i drugi pišu...puno grudvi tvrdih kao kamen,ali kao da ih je sve spremač povadio pa ispod i oko njih ima i fine zemlje...tako da sam u traktoru skakao kao jarac na nekim mestima,al su raonici na sejalici razgurivali te grudve i baterije na sejalici u opste nisu poskakivale,seme je u vlagi,ispod tvrdo a zatrpano sitnom zemljom...
Hoću reći gore izgleda nego što jeste,al da je skroz čudna godina to stoji...pa miša mu bilo je jesenas i zimus fino kiše a bilo je i nekih mrazeva,izgleda slabih...
 
Pre par godina sam izvodio neki eksperiment pa sam neke parce delio i deo gruberisao, drugi deo orao. Godinama orem na nekih 27cm, gruber sam pustio na maksimalnu dubinu što je nekih 30cm. Interesantno je da sam sledeće godine lakše orao to gruberisano pošto sam verovatno zagrebao plužni đon. Kod nas u selu ko god je probao gruberisanje, vratio se na plug. Inače, ove godine baš ima kamenoloma od spremanja, nije odavno bilo ovako suvo.
Baš tako, ja koristim i jedno i drugo i tako mi se pokazalo dobro.
 
Kod mene em kasno oranje em nije bilo mraza. Krajem februara sam presao jednom tanjiracom po suvom. Mozda sam trebao sutradan jos jednom. Ovako sam posle skoro mesec dana presao jednom spremacem. Kao da je malo vadio vlagu odozdo pa ostale sad neke malo vece grudve. E sad kad pogledam njivu ona je ravna ima sitne zemlje i tih grudvi. Imam dilemu da li idem jos jednom spremacem i da razvucem topling da vise ide zadnji deo sa dva reda rotora ili da idem lakom drljacom (moze i dva puta). Pitanje je koliko ce drljaca uspeti da razbije te krupne grudve koje su bas bas zapekle i tvrde kao kamen.
 
Pošto nemam drljaču sa rotorima, moram da spremam spremačem.
Dasku sam izbacio još malo ka napred, i rotore stavio u najnižu rupu.
Dubina je nekih 8cm, ali i dalje vadi grudve iz zemlje.
b4b0ee6ca2127dd83094f1a16aabe726.jpg
5f8da64c721c09c5742ef34eeadb54f9.jpg
 
Bilo je grudvi dok nisam rotore spustio za jednu rupu dole, sad bolje mrve grudve koje opruge izvade.
Drljaču sam pomenuo jer navodno manje vlage vadi.
 
Evo grudvi. Neće smetati sejalici, ali zemlja je tvrda kada hodam gde je prošao setvospremač. To ćemo videti da li će moći da poseje bez problema.
552a5bc7d976d6af346ce8192c65bd9d.jpg
4bff579c91d9c514eb4b6bdac293ba70.jpg
 
Ako imaš 8cm rastresitog sloja zemlje, sejalica će posejati bez problema (i posej na tih 8cm). Ove grudve su iz prvog prohoda. Verovatno si onda trebao iće pliće jer zima je bila blaga. Postaje umetnost sačuvati vlagu a svako zemljište je priča za sebe. Ono što još uvek imaš su kanali tj nije ti ravna njiva. U tim kanalima je pitanje koliko ima vlage i dokle. E sad da li je trebalo još malo igrati se sa daskom ili je traktor težak a nemaš duple točkove.... To ostaje da ti dokučiš.
 
Poslali mi slike,moja je ova zelena.
Prošle g strašan polog suncokreta,namerno nije poorana.Tanjirana u jesen i tanjirana ore mesec dana.
Mislim jip jednom zžsa RD pred setvu i da eliminišem sav suncokret.


 
Nazad
Vrh