Podizanje višegodišnjih zasada

Kod mene list sa trešanja nikako da spadne, sa kajsija je spao oko pola, a vreme ko izmišljeno za sadnju i imam par dana slobodno...pa me zanima dal mogu i da li je bezbedno da rukama pažljivo poskidam svo lišće sa kalemova i nosim da sadim?

Ne mogu da vam objasnim koliko sam srećan što sam lepo poskidao list i pre par dana završio sadnju, ostalo mi doduše još 10 komada stele koju čekam da mi stigne u utorak sredu, ali 10 komada mogu i na rame da odnesem i rukama posadim :D

Lepo su evo zalivene, sad će još i sneg najavljuju, niske su temperature a ja posla bez :) A ne ko prošle godine po blatu, magli i mrazu da se majem...

Konačan raspored sadnje je sledeći, ispalo je šareno ali neka, par komada što su slabo napredovale sam povadio pa stavio drugu sortu, pa tako sad ispade...sveje trešnja na magrivi.

Kako se vama čini što se tiče rasporeda i sorti za oprašivanje, biće malo oko prskanja cimanja zbog različitog vremena berbe a možda i cvetanja al ne marim...


B - burlat
G - germezdorfska
K - karmen
R - regina
St - Stela
Su - sunberst
x - prazno zbog zaokretanja traktorom

x----B----B----R----Sn----x
B----B----B----R----K-----B
B----B----B----B----K-----B
St---G----G----R----K-----B
B----B----B----St---K-----B
Sn---B----B---St----K----B
Sn---B----B---Sn---K-----B
B----B----B----St---K----B
G---Sn----G---St---K-----B
B----B----B----R----K-----B
B----B----B----R----K-----B
B----B----B----R----K-----B
G----G----G----R----K-----B
B----B----B----St----K----B
B----B----B----St----K----B
B----B----B----Sn----K----B
B----B----B----St----K----B
G----G----G----St----K----B
St---B----B----R-----Sn---B
B----B----B----R----Sn----B
B----B----Sn---R----Sn----B
 
Ozbiljan zasad nema šale,:sreca:.
Biće tu posla kolk'o o'š :) aj' prskanje više manje al' berba kad krene.......trebaće ti ceo tim berača više od mesec dana.Pa dok nađeš dobrog,pouzdanog vođu berača pa smeštaj pa kasnije njemu ugađanja,pozajmice preko zime kad mu zaškripi a svima zaškripi.........
Ima tu posla i za nekog menadžera njive :haha: kad bi' hteo sve "gotovo na tanjiru" :) Samo polako,trud,znoj i muka mora da se vrati.
 
Šta se smata previše dubokom sadnjom, neke sadnice sada kad sam sadio sam sadio malo dublje sa željom da na proleće oko njih malo razvučem zemlju pa me zanima da ih nisam preduboko posadio? Vrh korena je na otprilike ne više od 25 cm dubine pa se rasprostire na dole naravno...uglavnom je na 10-15 cm ali sam neke ovako duboko posadio ne znam ni što da me pitate, ludilo prilikom sadnje :D
Da li će ovaj gornji deo magrive da se ožili? Mesto kalema mi je iznad zemlje 5 do 10 cm, malo su višlje kalemljene bile...

- - - - - - - - - -

Danas završen poso :svinja: Stele su stigle pre neki dan ali sam čekao malo lepog vremena, na starima sam poskidao list i oprskao ih cuprozinom. Žao mi ne stigoh i da okrečim, mada realno i nema neke potrebe ovako mlade...

Blata ubi bože, srećom gomilice zemlje od kopanja rupe su bile mrvičaste pa se mogla lepo zatrpati sadnica.




 
bitno je da ti kalem iznad zemlje da se sorta ne ozili, ja sam sadio bas plitko, mozda 10-15 cm i zagrtao, kad stignem pusticu ti slike.
redovi lice za bankove.
kalemnjeno je na 30 cm. (tresnja)
 
To se podrazumeva, mesto kalemljenja mi viri oko 10 cm, nego kad sam kalemio prvo sam radio pupoljkom u avgustu pa šta se nije primilo grančicom a to grančicom nisam ja nego neki kalemari pa kalemili gde su stigli, uglavnom visoko pa sam sad hteo da ispravim to da mi mesto kalemljenja bude 10ak cm iznad zemlje i da se ostatak magrive ožili samo se bojim da sad nije preduboko, videću već...to je onaj strah posle sadnje da nisi nešto zeznuo, bilo je toga i prošle jeseni pa evo rezultati odlični :)
 
te sto si dublje posadio bice ti samo dosta bujnije kad se i ostatak podloge ukoreni, ali ti radis na velika rastojanja pa i nije mnogo bitno
 
Potreban savet,
sadim voce na 3.5 x 2.5m,
da li ima potrebe da sadnice budu u trougao, svaka u sledecem redu da bude smaknuta na polovinu rastojanja
-----x-----x-----x-----x
--x-----x-----x-----x---
-----x-----x-----x-----x
I sta se dobija sa ovakvom sadnjom u odnosu i kad se koristi ?
 
Takvom sadnjom se dobija bolja osunčanost i provetrenost voćnjaka, bar su meni rekli, i pofotovo na međuredni razmak veći od 2 metra se preporučuje takva sadnja... Šta sadiš, kruške?
 
To zavisi od orijentacije placa, ovako može da se dobije manja osunčanost ako je istočna strana tačno u pravcu ovih "dijagonala" odnosno kolona...ali ovako ti je možda lakša obrada na tako malom rastojanju sadnje, praktično sadnice nisu 3.5 metra jedna od druge, nego Pitagorina teorema ili jednokostranični trougao formula :D
 
Da , kruske , 420 kom , sejanac , viljamovka 335 , oprasivaci konferans i karmen ukupno 85 kom , 4 reda viljamovka i 1 red oprasivac, mada me u rasadniku savetuju da u svaki red ubacim po koju butiru..
Dugo sam se dvoumio za razmake i resio sam da ovu parcelu sadim ovako , hteo sam redove na 4m pa 2m izmedju sadnica, ali zbog sirine parcele, bih imao jedan red manje i dosta sirok deo od krajnjih redova do komsija ..
Resio sam da bude 3.5x2.5 , vec imam posadjeno na tom razmaku i za sad nemam problema sa prolaskom traktora,a za kasnije cu videti..

Sutra busenje rupa za stubove , prekosutra za sadnice i za vikend ako sve bude ok , sadnja ..

- - - - - - - - - -

To zavisi od orijentacije placa, ovako može da se dobije manja osunčanost ako je istočna strana tačno u pravcu ovih "dijagonala" odnosno kolona...ali ovako ti je možda lakša obrada na tako malom rastojanju sadnje, praktično sadnice nisu 3.5 metra jedna od druge, nego Pitagorina teorema ili jednokostranični trougao formula :D

U bre oktopode pojasni malo :D ako je 3.5 onda je 3.5 , ne mogu traktor da vozim u dijagonalu :D

- - - - - - - - - -

Takvom sadnjom se dobija bolja osunčanost i provetrenost voćnjaka, bar su meni rekli, i pofotovo na međuredni razmak veći od 2 metra se preporučuje takva sadnja... Šta sadiš, kruške?

Shale ti ces saditi na slicnim rastojanjima, da li ces `smaknuti` red od reda ?
 
3.5 ti je razmak između redova a ne sadnica ako sam te dobro razumeo...ako ti sadnice nisu paralelne onda imaš malo više prostora ako me razumeš...zamisli krošnju koju ocrtavaju kad su paralelne, pa onda jednu pomeri malo nagore u redu :) mada ovo su kruške, nema tu sad ne znam koja krošnja...

A ovo za orijentaciju sam mislio npr zamisli staneš iza jedne i gledaš tu kolonu ukoso i shvatiš da gledaš na istok gde sunce izlazi...to znači da će ujutru jedna da ima sunce i baca senku na ostale (opet u blažem smislu) pa se tako i ne dobija na osunčanosti, ali se uvek dobija na provetrenosti.

Mislim čisto logika neka, nema veze sa poznavanjem voćarstva...
 
@kanački

Takoje druže, slično je, meni će red od reda biti 3,7 a između voćaka 2,3 m. Za vikend sam video kruškar, koji je posađen 4x3 m, i tu ima poprilično prostora, tako da sam rešio ovaj sistem sadnje. 3,7 jer nam se tako uklapaju redovi, a 2,3 će ićio da bi u redu imali 220 komada (pošto je duž 505 metara), i da ići ću svaki drugi red samaknut, jer su redovi u pravcu sever - jug.
 
Drugari , stigle su mi sadnice juce ,ali ova kisa mi opasno kvari planove. Sadnice sam spustio u podrum ,koren je u najlonu. Koliko mogu ovako da stoje?
I da li mi je pametnije da koren zatrpam zemljom ?
 
Tintoreti ,nisam najbolje razumeo , mogu da stoje par dana ovako u podrumu , bez zatrpavanja u zemlju pesak ? Sinoc sam malo naprskao koren i vratio najlon.Temperatura je ispod 10stepeni , danas mozda i malo niza upodrumu ,sad cu pogledati.
 
Bitno je da ti se ne osuši koren i da ne krenu sa vegetacijom. Znači da ne budu na toplom a koren bi morao načim zatrpati ako će da ti stoje duže od dan dva, zašto razmišljati, ne znam koliko komada imaš...i napolju je hladno pa nije loša opcija ni da ih utrapiš napolju ako je dva tri dana u pitanju.
 
Upravo tako, mozes i negde na otvorenom da ih smestis tj pod neki trem ili slicno gde nema mnogo vetra da isusuje koren, redovno pokvasis zile i za par dana ih posadi jer od utorka ide suncano vreme i neces dugo cekati za sadjenje. Bez brige par dana je kratak period da bi se bilo sta dogodilo. Drzao sam ih i po 10dana tako bez problema, samo sto je sad rizicnije jer one sad krecu sa vegetacijom jedino zbog toga. Potrudi se da im obezbedis sto manju temperaturu kao sto kaze Oktopod, najbolje je da ih izneses iz podruma.:ppozdrav:
Najveca ostecenja moze doci ako su zile na suncu jos ako su bez vlage to je kraj u roku od par sati a ovako uspavane i vlazne mogu stajati dosta.
 
Nemam pesak , jos mozgam da li da ih ostavim u podrumu ili da ih iznesem napolje pa da zatrpam u zemlju.. mada je vlazan koren ,kako sam ga sinoc isprskao ..
 
Po mom misljenju bolja ti je varijanta da ih izneses napolje i zatrpas zile u zemlju, nego da stoje u podrumu.

Ja sam utrapio sadnice pre 20dana, jedva skupio ekipu ljudi za sadnju planiranu za danas, i ova kisa mi pokvari posao ::jako_besan::

Sadnice stoje napolju utrapljene, javljaju od utorka lepse vreme taman da ih posadim, ako ekipa bude do tad raspolozena :osmeh:
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh