Podizanje višegodišnjih zasada

Lepo,lepo svaka cast,domacinski zasad u koje'vreme stize bese Rojal Gem?Kraj jula ili tako nesto?
 
Требао бих да урадим складиште (базу) података узгоја воћа за дипломски рад. Ако неко има неких трошковника заснивања и одржавања засада у рачунарски писаном облику то би ми помогло. Добро би ми дошла и латинска имена воћака, описи врста, углавном све што је везано за узгој воћа. Знам да сам мало погрешио мјесто гдје пишем поруку, али не знам гдје бих је требао ставити.
 
i ti tražio ? :)
Ja nađoh ovo

http://www.agroklub.com/vocarstvo/kalkulacije-vocnih-kultura-2012/7479/#comments_add

Tu ima onaj PDF, lepo obrađeno alisamo za period ekspoloatacije, nema za podizanje.

OVDE

ima i podizanje i eksploatacija ali samo za šljivu

A što se tiče latinskih naziva, opisa, uslova gajenja (zemljišnih, klimatskih) sve je to malo preširoko da bi se na jednom mestu našlo ili d abi se pisalo na forumu
Diplomski ko diplomski, zahteva vremena i uoprnosti, rada.
Srećno

PS
ako imaš neko konkretno pitanje, izvoli, pa da pokušamo
 
Ovako to izgleda kod mene danas, napomena, ostavljao sam tako da je vršni pupoljak na svakoj grani sa iste strane tj da biju svi ulevo ili udesno...

[video=youtube_share;wJlrNdQV7ng]http://youtu.be/wJlrNdQV7ng[/video]
 
planiram podizanje vocnjaka pa sam radio analizu zemlje pa evo rezultata:
0-30cm:
pH u KCI 6,39
pH u vodi 7.48
CaCO3 0.24%
P2O5 11.56
K2O 40.66
humus 2.69

30-60cm:
pH u KCI 6.04
pH u vodi 7.37
CaCO3 0.16
P2O5 2.84
K2O 22.96
humus 2.34

preporuku sam dobio sledecu:eek:snovno djubrenje do 15 decembra NPK 8:16:24 400kg/ha + urea 46% 50 kg/ha i prihrana azotom polovinom februara urea 46% 15kg/ha
tako za sve 4 godine
E sad mene zanima posto nieam dobio u preporuci sta je sa stajnjakom da li njega trebam da bacam i koliko? i da li ima neko jos nesto da preporuci ili doda na ovu analizu
svaki komentar je dobrodosao:osmeh:
 
E sad mene zanima posto nieam dobio u preporuci sta je sa stajnjakom da li njega trebam da bacam i koliko? i da li ima neko jos nesto da preporuci ili doda na ovu analizu
svaki komentar je dobrodosao:osmeh:
Koliko god VIŠE baci vjeruj mi,što više to bolje, i samo ori poslje svakog bacanja.Jer sada unosiš stajnjak u dublje slojeve koje nikada više nećeš moči tako zagnojiti.
Ujedno unesi 2x preporučeno gnojivo prvo s tim stajnjakom, a drugo neposredno kada izrigolaš onda baciš i duboko pretanjuraš.
 
Koliko god VIŠE baci vjeruj mi,

Da, što više to bolje, Humus ti je prilično tanak, stajnjakom bi trebalo to da popravljaš. Preko 30 40 tona po hektaru ako ga imaš dovoljno.
Ako nemaš toliko onda u jamiće prilikom sadnje, a kasnije se trudi da što više zelene mase zaoravaš. Nije, u toj tvojoj situaciji, baš preporućljiv jalovi ugar (stalno obrađena površina)

Ph ti je malo visok, ali za to su ti i preporučili ureu, nju možeš malo i da pojačaš.
 
Evo kako napreduju i kako formiram uzgojni oblik kod mene, detaljno sam objasnio, prva godina je u pitanju, trešnje na magrivi, svaki komentar i savet je dobrodošao:

[video=youtube_share;7-L7vX6xgOQ]http://youtu.be/7-L7vX6xgOQ[/video]
 
Sta reci, nego svaka cast...
Vocnjak za primer kao i video, lepo objasnjeno...
Nebi mozda bilo lose otvoriti novu temu sa tutorijalima, da su na jednom mestu...
E sada me zanima...
Dal vockama smeta cesto frezanje, mislim dali im to isusuje zemlju, posebno sada po ovim vrucinama???
 
Hvala na lepim rečima, voleo bih da čujem i ako neko misli da nešto ne valja, pogotovo oko formiranja krošnje (sem onog što i sam navedoh, nepovijanje ramenih grana, vršni pupoljci bez rovašenja donjih tj mali razmak između ramenih grana..).

Što se freziranja tiče, frezirao sam 3 ili 4 puta za celu sezonu i ne planiram više. Juče sam isfrezirao, podizala se prašina znači suva zemlja, zatim sam okopao praveći čanče, sutra planiram da zalijem u to čanče pa da vratim zemlju da voda ne isparava i da ne ispuca zemlja. Samo freziranje ne isušuje zemlju jer napraviš sloj sitne zemlje koji pokriva donji deo tj prekinuo si kapilarni sistem zemlje pa vode nema "put" nagore...

Primetio sam tada (a prvi put okopavam dublje, do sada sam površinski) da je zemlja već na 10-15 cm dubine tvrda, ne znam da li je to od freze ili od KANa pošto sam ga nalazio u tragovima nerastopljenog (koristio sam Lintzer-ov), u svakom slučaju ne planiram više da freziram već narednih godina da kosim i/ili da prskam herbicidima, bojim se ovako da ću mnogo sabiti zemlju frezom, ove godine sam morao jer sam prošle "posejao" sirak valjda, ono kao divlji kukuruz liči, zarasla njiva, ja tanjirao a seme pada li pada, tanjiram i plačem :D a njega baš i nije lako kositi alatima koje ja imam (trimer i samohodna benzinska, ovako je red postao zaravnjen od freziranja pa će moći i samohodna da se voza).

Što se tiče tutoriala, padalo mi je na pamet, ali ne bih se u to upuštao dok nisam siguran da sam uradio kako treba, imam kod mene na jutjub nalogu dosta videa i sve veći broj pretplatnika, znači da me narod počinje da prati :)
 
Već si sam rekao šta si mogao a nisi uradio, a moje mišljenje je da si ipak trebao da poviješ grane. Inače moj savet ti je da manje freziraš a više radiš razrivačkim organima. I imam jedno piranje: zašto si se baš odlučio za krtolastu krunu?
 
pa nemam druge organe, imam motokultivator, traktor sa tanjiračom i plugom i to je to i nemam para sad drugo da kupim...

Videću da povijem grane, može još uvek solidno da se poviju, malo me plaši očenjivanje grana usled vetra, usecanje veziva i ostalo. Za kotlastu sam se odlučio jer imam neke kod kuće i funkcionalno mi izgleda, plodovi su osunčani, provetrena je, kad prskam uđem u krošnju i dovatim i iznutra i tako...ostalu polovinu njive ću piramidu pa ću uporediti kako ide jer kalemovi koje sad spremam imaju po 3 metra visine trenutno i dosta prevremenih grana dužine metar, da ne veruješ, već sam kalem nameće piramidu ako me razumeš, maltene ni da ne prekraćujem, samo da posadim i ne diram :)
 
Druže gruber možeš i sam da napraviš, samo kupiš radne organe i sam napraviš ram. Mislim da je sad kasno povijati one grane što su prekraćene, jer su već uveliko odrvenile, možda jednino one boćne. Verovatno si video kako sam ja povijao sa paljenom žicom, i nema nikakvih problema, čak ostane i kao mali prsten što će im dogodine smanjiti bujnost.

Što kaže tintoreti, bolje ti njih prektari. Ja sam dobio neke sadnive sa prevremenim granama, i prekratio sam ih na 80 a grane na 20, i to je sad isteralo grane strašno...
 
U novembru sam posadio šljive i dunje na nekih 100 ari, od obrade sam im pružio najviše motiku i tanjiraču. Da li je preporučljivo sad na jesen da se izore bar međuredni prostor ili nije neophodno? Ovo mi je najsvežija slika kako to otprilike izgleda:

Hvala unapred na odgovoru.
 
Ja ću izorati međuredno, dva metra daleko od reda stabala. Oraću "na slog" tj bacaću zemlju dalje od reda ka sredini međurednog prostora, mislim da je tako bolje jer je međuredni prostor sada sabijen taniračom i prolaskom traktora, pa ne bih da napravim razdeljak po sredini i navučem zemlju ka stablima, već da je podignem i vratim ka sredini, šta vi mislite?

Za gruber znam, pratio sam u drugoj temi, znam cenu i gde nabaviti radne elemente, duple S opruge, znam ko bi mi napravio ram, ali sve to ipak košta, razleteo sam se na više strana sa troškovima a nemam prihoda od voća i prosto nemam novaca.

Što se tiče prekraćivanja, naravno da ću prekratiti, dvoumim se samo gde da prekratim, greota mi na 80 jer imam prevremene grane i na metar, 1.2m, 1.5m, 2m tj na raznim visinama, pa ću kako koju, tamo gde imam prevremenu najvišlju koja je dužine 1m i nalazi se na 2 metra visine, prekratio bih na recimo 2.5, ne znam dal sam lepo objasnio, šta mislite o tome?

Za povijanje je polukasno, kad probam onako rukom, vidim da može da se povije dosta, znam da sam trebao i znam zašto je to dobro, ali jednostavno nisam stigao od drugog posla, koliko god hteo vidim da mi voćnjak nikada neće biti po knjizi odrađen i polako odustajem od idealizma i tražim kompromis, nemoguće je živeti i raditi u firmi u gradu i posvetiti se voćnjaku koliko on to traži iako je plac samo 10 kilometra od grada gde živim.
 
ne mogu da nadjem temu gde se malo pricalo o stubovima i zici izmedju vocaka, spalirima.
hocu da sadim jos voca , ali sad planiram da postavim stubove sa zicom iz par razloga, da mi prvi red zice bude za creva za navodnjavanje i povijanje grana, da mlade sadnice imaju neki oslonac zbog vetra i jos dva ili tri reda zice za povijanje grana...
sad ne znam da li je mi je to potrebno i isplativo , nije mala para ...
ako ima tema ili neka literatura saljite da citam malo.

stubove planiram 2,5m , ukopavam 0.5m i da mi ostane visina 2m , mislim da ne treba vise ?
ne znam koji razmak da stavim izmedju stubova , koliko sadnica na razmaku od 1.2m ?
 
Nazad
Vrh