Podizanje višegodišnjih zasada

Za početak, koje voće na kojoj podlozi kalemljeno i koji oblik krošnje planiraš?
 
najverovatnije kruska na dunji , gust zasad , 1,2m , oblik korsnje vitko vreteno ili nesto prilagodjeno gustom zasadu... jos uvek nisam sve osmislio do detalja, u fazi sam kalkulacija i priprema..
 
Nisam baš iskusan sa kruškama na dunji, pa nek još neko prokomentariše, ali mislim da ti žica zbog naslona ne treba, mogu one da stoje same. Što se tiče povijanja grana to je takođe izvodljivo bez žice, malo je više posla ali nije problem.

Ostaje ti navodnjavanje, za to ti je dobro da imaš stubiće, pa možeš da ubiješ dve muve jednim udarcem tako što ćeš uz svako stablo pobosti stubić pa da ti navodnjavanje visi na njima a onda imaš i za šta da vežeš kad povezuješ grane plus će voćke imati naslon. Time si se rešio pitanja žica. Sami stubići nisu tako skupi, naručio je drug iz Srbija šuma valjda bagremove impregnirane tj potopljene u bakar i zašiljene, kubik je valjda oko 2.000 dinara, dužina je metar i po valjda, debljina skoro 10 cm, pričam ti okvirno, ako te zanima pitaću ga tačno sve detalje.

- - - - - - - - - -

Evo šta sadim na jesen, nameće se piramida kao logičan izbor, kako bi vi prekratili na proleće?

[video=youtube_share;SxmTH-8g84Y]http://youtu.be/SxmTH-8g84Y[/video]
 
kod mene je na 10 metara i to ne valja, morao sam da podupirem jabuke i da ubacujem jos po jedan stub.
na 6-7 jabuka moze, u gustoj sadnji to je isto toliko metara.
 
hvala drugari ,
pricao sam sa prijateljem koji odrzava jedan vocnjak i rece mi da su stubovi na mnogo vecem razmaku, 10 stabala na 1,2m , ucinilo mi se mnogo ,zato pitam
 
Ove godine boze zdravlja sadim 1200 sadnica a vec imam u njivi pored nekih 200 komada u 4-oj godini. Nikad ni stub ni zicu nisam postavljao a vecina su na dunji i to sa posrednikom.Evo i u rodu su ove godine i bilo je par lepih oluja al hvala bogu nista.
 
Kod mene list sa trešanja nikako da spadne, sa kajsija je spao oko pola, a vreme ko izmišljeno za sadnju i imam par dana slobodno...pa me zanima dal mogu i da li je bezbedno da rukama pažljivo poskidam svo lišće sa kalemova i nosim da sadim? Napominjem i da neću biti u mogućnosti da zalijem posle sadnje. Trebaju mi tačni odgovori, iz iskustva a ne pretpostavka koju i sam imam :)
 
ja se stvarno izvinjavam svim forumasima unapred ali veoma mi je bitno ako neko moze da mi pomogne oko morfologije vinove loze posto mi treba hitno...ako neko zna i uz slike da mi pojasni sta je sta bio bih mu zahvalan....jos jednom izvinjenje:sta:
 
oktopode hvala za linkove...zanima me citava morfologija od kondira,luka,rasljike ,okca,zaperkovog pupoljka,lastara da bih znao da ih spoznajem posto mi treba za fakultet...samo da ti se zahvalim za ovo a i za rezidbu tresnje gledao sam tvoje klipove neke i koristili su mi...tako sam i ja formirao uzgojni oblik....gledao sam na ovom forumu nema nista sto bi meni koristilo a na googlu sam trazio ima slike ali ne i objasnjenja tako da...
 
Meni su preporucili 20t na 70ari, koliko god da stavis nije mnogo. Najbolje da uradis analizu zemljista i da pitas nekog strucnjaka.
 
Ko ti je radio analizu I preporuku za voćnjak?Prošle zime na jednom predavanju o đubrenju voćnjaka sa ljudima iz institute smo malo polrmisali o preporukama I došli do zaključka da ne mogu da daju tačnu prporuku za određenu vrstu voća kao ni količinu jel jednostavno nije proučavana potreba gustih (modernih) zasada. Sve ove preporuke koje daju su paušalne I treba ih uzeti sa rezervom. Voleo bih da čujem kolege iz Hrvatske kakvo je stanje kod njih.
 
Rodjak kada je sadio vocnjak 2000. godine na 2ha je izvukao 40 rastorivaca od 4t. Pileci i govedji pregoreli stanjak sa farme u Doroslovu dovlacen. To ispada 40t/ha grubo. Po njegovim recima da je nasao vise stajnjaka bacio bi i vise. Elem 2005 ili 2006 na jedan red grenija je razbacan golujiji stajnjak jedna prikolica od 5t po redu koji je dugacak cca 350-360 metara. Sledeci rod na tom redu je bio 50% bolji od kontrolnog reda pored.
 
Nazad
Vrh