Podizanje višegodišnjih zasada

Sve prebacih ovde :) poslednjih par strana imate neke moje slike kako sam ja sadio a i dosta neke priče....

Što se tiče priče panjeva, ako su vađeni bagerom onda ekstra, sad ti je ostalo da pooreš i kako traktor ide brazdu neko ide iza i skuplja zaostale žile jer one kad krenu da trule prenesu trulež na koren što može da bude pogubno za sadnicu ali tek za nekoliko godina, taman kad krene da rađa pun rod...onda potanjiraš i na jesen sadiš :)
 
To sam i ja rekao, ali FruitBoy se po običaju pojavi, ubaci nešto ne obazirući se na detalje pa je samim time netačno a u suštini jeste tačno ako me razumete i nestane...
 
jakovljevicp887686 je napisao(la):
Na jesen sam planirao sadnju trešnji na parceli koja je strma. Jedan agronom mi je rekao da neba orati takvu parcelu zbog erozije da mljišta.

U zavisnosti kako planiraš kasnije održavanje voćnjaka, u skladu sa tim postupi prilikom pripreme za sadnju. Ako želiš da retoviraš između redova (ili sadiš neku kulturu) onda uzori, a ako ćeš da kosiš za oranjem nema nikakve potrebe. Propisno iskopati rupe, ispoštovati sve ostale segmente u vezi sadnje i... Bože ti hvala...
 
Poslednja izmena od urednika:
Jesenas sam sadio voće parcela blago nagnuta ,uzorano i do sada održavano kao jalovi ugar i problem svaka jača kiša odnese deo rastresite zemlje,napravi jarkove...na jesen opet sadim na dve parcele ravnu ću orati a ovu drugu nagnutu ne verujem i odma zatravljujem.Tako da gde je njiva u strani iz svog iskustva ne preporučujem oranje ili eventualno oranje pa povaljati težim valjkom pa odma na proleće trava.
 
Upravo tako ali pri sadnji predlazem oranje ili kopanje rupa 60X60X60cm. Kome je strana odmah iduce godine zartraviti medjuredno. Ja sam poceo ove godine (2.g) sa malciranjem trave.
Jasno je da je zatravljivanje i gubitak vode ali izbora nemamo a i sadio sam voce kome nije toliko potrebna voda u kasnijem periodu kad dodju vrucine.:ppozdrav:
 
Fruitboy nema baš toliko vremena da ovde visi. Naravno da ne nestanem, al u manjoj meri sam aktivan.

Kakav je voćnjak za čiju pripremu se ne uradi bar duboko oranje? Nikakav!! Na koji način izvršiti meliorativno đubrenje? Ubacivanjem u rupu? Kako da ne! Kakav je voćnjak koji nije dobro pođubren? Nikakv! I onda neko očekuje od takvog voćnjaka neki rod i zaradu!?!

I kad se ore, može da se uradi oranje poprečno u odnosu na sam nagib. Isto tako i sadnja. Sadnice u gorenjem delu parcele posaditi nešto dublje, a ove dole pliće, pa kad i dođe do nekog spiranja da se to izjednači. Zatravljivanje je rešenje protiv erozije i odnošenja zemljišta. Ako nemate vode za zalivanje trave, batalite i voćnjak onda. Razlozi su opšte poznati.




Ovako je kod mene. Doduše slika je od pre mesec i po dana, al nema veze.
 
Parcela o kojoj se gore govorilo je napuštena, kako je novi vlasnik rekao, duži niz godina pa me baš interesuje na šta će taj vočnjak da liči ako se prvo ne poore, što znači obavezno oranje. Dalje, neće biti jedno nego 2 oranja jer takva parcela neće da se poore na sitno nego će se tu izvaljati razne grude jer je to ledina, što znači nakon prvog oranja koje će biti više šaranje, izorati ponovo dublje, eventualno između neko tanjiranje da se malo usitne grude. Nakon drugog oranja obavezno usitnjavanje zemlje inače nećete imati čime da zatrpate sadnice tj. neće biti sitne zemlje. Takođe da vidim majstora koji će na takvoj strmini da ore popreko, jedino da veže traktor za neko drvo na vrhu, gornja brazda će ići super ali donja će biti horor kad traktor upadne u brazdu, znači neminovno je orati nizbrdo ( takođe i da bi se što dublje izoralo) i to će morati samo nadole, jer nagore neće moći. To je osim krčenja svog žbunja ukratko o pripremi zemljišta. Unapred kopati jame može da izazove velike probleme, govorim iz ličnog iskustva, ako zasuši u vreme sadnje, jer sadite u rupu koja se sušila mesec dana, a onda zatrpavate zemljom koja je takođe bila na površini na sušenju mesec dana, pa ako ne padne kiša nedelju dana posle sadnje moraće da se zaleva. Ja ne bih rizikovao već bi iskopao jame pred samu sadnju, najbolje uporedo, idealno istog dana da neko kopa, naravno ako je izvodljivo. U toku same sadnje u napola zatrpanu rupu ubacite 2 šake NPK đubriva, i bilo bi dobro kad bi imali spremljen stajnjak koji biste pred sam vrh rupe ubacili, 2-3 vile ili više, i opet odozgo dodali zemlje. Pošto nije velika površina mislim da će to biti izvodljivo. U proleće, negde u aprilu dodajte po 1-2 šake KAN-a i nastavite sa obradom. Ukoliko je zima promična tj. može da se uđe u voćnjak iskoristite to i frezirajte, tanjirajte, podrivajte sve što stignete, bez obzira što nema trave, jer će u proleće ona izaći za nedelju dana i ako bude kišnog perioda nećete znati šta vas je snašlo, jer je to ledina i ima da tera ko luda a vi ste nov i bolje radite na vreme, naravno tako će da rastu i voćke i to je dobro. Za sad dosta, uzmite trimer, testeru, kosu, makaze, gvozdenu vilu i sl. i na posao vojniče.
 
Pričali smo dosta o neoranju u nekim drugim temama sa sve argumentima oko strukture zemljišta pogotovo u napuštenim parcelama...
 
Da, paljena zica, sto tanja. Ima je dosta u kilu za 160din. I na kraju mi opet ostane zica za iskoristiti kad je skinem. Kazu pravi rane, niko ni mene ne pita koliko rana ja nosim:osmeh: Ne pravi rane na granama ako je stavis lepo i normalno, ako ne savijas vec zrelu granu, pa je ostavis dve godine tako nategnutu, tada je problem. Mnogo posla, oko povijanja ali vredi. A sto se tice skolskog primera daleko je to od savrsenog, ja se i ne trudim da sve bude savrseno, imace ovde i na prolece jos da se reze ali za sad je ovako.::namigivanje::
Ako budu dobre dobice jos jednu prihranju folijarno i jos jedan tretman protiv kokomicesa , blumerijele i mogu lagano u san, pa potom djubrenje i td.
 
Lepo nema šta, posebno mi se sviđa što si izabrao da ih formiraš na produžnicu a ne na vazu. Vidi se jako dobar porast 2. sprata u ovoj godini. Na kojem rastojanju si sadio i šta planiraš protiv žilogriza?
 
Rastojanje je 4X3 a zilogriza nema na nasim prostorima za sada tako da zastita protiv njega izostaje.
Ove godine je da ne cuje zlo gurnula opasno. Dali je to zbog ovakve godine ili djubrenja nisam siguran, uglavnom nisam stedeo ni u osnovnom djubrenju + folijarno ni na zastiti sto cu uraditi i iduce i nadam se najboljem.::namigivanje::
 
Lepo lepo koje je sadnja oblavljena jesenja ili prolecna :bravo:
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh