Podizanje višegodišnjih zasada

Pozdrav
Imam jedno pitanje , zelio bi da posadim tresnju na povrsini od 1 hektara pa me interesira koje bi bile dobre sorte , da mi dolaze u razlicito vreme zrenja , da mi krosnja bude max. 3 do 4 metra visine , da bude slatka i krupna ?

Koji sistem sadnje je bolji po vasem misljenju , dali gusca sadnja 2.5m x 4 m ili 3x4 metra ili standardno 4 x 5 metara ?

Koliko je realno potrebno sadnica po hektaru i koji se prinos u 5 godini nakon sadnje moze ocekivati , inace sam posadio 2 tresnje pretprosle godine i na moje iznenadjenje mi je lani rodila al je mraz napravio sra.. , ove godine ima dosta pupova a sada kako ce da bude ne znam .

Da budem iskren nemam pojma o orezivanju tresnje ali bi htio da naucim pa cu morati malo da potrazim literature o uzgoju tresanja .

Moj kum je isao u italiju da bere i kaze da na 2 hektara covjek ima 16 vrsta , o zaradi da se i ne govori jer je jako dobra , prednost je sto mu dodje jako rano i dobije po 6 eura za kilu tresnje na veliko .

Cuo sam od jednog covjeka da je realan prinos ako ides sa krosnjom u piramidu ili vazu u punom rodu do 30 kg po stablu i da ide oko 800 sadnica na hektar , dali je to moguce ?
 
Odgovorio sam ti u temi trešnja, pored tog odgovora da dodam i da ne treba da pišeš ista pitanja na više tema. S obzirom da imaš blizu 600 postova na forumu nije baš da si nov i neupućen :)
 
Polako pocinje da lici na vocnjak ? :osmeh:

use9y8ep_zps698b825d.jpg


e9aderuh_zps3e25b9c2.jpg
 
Pozdrav svima.
Pokusao sam da predjem celu temu ali je malo sizifof posao.
Elem, tazbina mi ima nekih 22 ara zemlje u Grockoj, na kome se uspesno, vec petu godinu za redom, gaji razni korov, siblje i drvece. Teren je takav da bi najbolje bilo da napravim neku ski stazu, ali sobzirom da se na susednim placevima gaji razno voce (kajsije, breskve, tresnje,...), resio sam i ja da zasadim koje drvce. Namera mi je da pokusam od toga da napravim nesto korisno i posadim tresnje, znam da se necu obogatiti i to mi nije ni namera. Posto sam totalni pocetnik i ne bi da napravim neke fatalne pocetnicke greske, rado bi saslusao savete od iskusnih sta i kako. Za sada sam samo isprskao korov "Glifol"-om (2x) i posekao neko siblje, znaci sam pocetak.
 
Proceni da li je potrebno da pooreš, ako jeste nemoj da oreš uzbrdo nizbrdo, već s leva na desno (u odstustvu boljeg izraza). To uradi sada, zatim potanjiraj i na jesen kopaj rupe, mesec dana pre sadnje. O nekim detaljima korisnim više imaš u temama o podizanju voćnjaka, pogledaj podizanje višegodišnjih zasada, ja sam tamo dosta detaljno i sa slikama pisao.
 
Oranje nije potrebno, čak je i kontraproduktivno ako je velika padina i ako je tu bila livada jer ćeš narušiti prirodnu strukturu zemljišta. Rekao sam da proceniš sam jer si spominjao sečenje nekog šiblja pa se bojim da tu nema korenja od koječega, što opet nije neki problem, samo da nije neko bagrenje i slično, onda si ugasio :)
 
1. Uništavanje korova
2. Zemljišna analiza
3. Đubrenje po preporuci
4. Oranje
5. Priprema za sadnju
6. Sadnja
 
Uglavnom divlja visnja, hrast (nije mi jasno odakle) stara stabla tresnje koja su propala 4 bora koja ce verovatno i da ostanu ukoliko ne smetaju mnogo, lipa, lesnik i ostalo nepoznato divljastvo ali bagrema na svu srecu nema.
 
Oranje nije potrebno, čak je i kontraproduktivno ako je velika padina i ako je tu bila livada jer ćeš narušiti prirodnu strukturu zemljišta. Rekao sam da proceniš sam jer si spominjao sečenje nekog šiblja pa se bojim da tu nema korenja od koječega, što opet nije neki problem, samo da nije neko bagrenje i slično, onda si ugasio :)

Zasto mislis da je ugasio ako je bagrem u pitanju?:sta:
 
Pa ako ima bagrema, mora da radi bager, bagrem ide duboko jako i stalno se širi...
 
Ne može total, nego onaj valjda se Ridomil zove, ima baš tema o tome na forumu oko uništavanja žbunja i rastinja...
 
Malo mi ne ide snalazenje, da li mozda znas gde je odprilike ta tema o unistavanju zbunja i rastinja


Nasao
 
Sa totalom po obodima njiva uspešno suzbijam korov i razno šiblje. Ridomil je fungicid.
 
Poslednja izmena:
Mislio je za Reglon ili tako nesto uglavnom znam na sta mislis ali ja ti kazem da je glifosat mama ali mora da se zna u kojoj koncetraciji i kada isprskati i nema problema veruj mi znam sta pricam.

Sve sto odseces, panj premazes glifosatom nerazredjenim i nema vise problema a vrzinu i siblje prskam 330ml na 10l vode pred kraj vegetacije kad zahladni i ostavim da tako zazimi i nijedna se nije "probudila" na prolece. ::namigivanje::
 
Poslednja izmena od urednika:
neznam jel ima tema za podizanje zasada pa reko aj ovde da se nadovezem i pitam...jel valja saditi odma ove godine kajsije na mestu gde sam bagerom povadio panjeve starog sljivika???
 
Verovali ili ne, problem sa isečena a ne izvađena (tehnički ni fizički nije bilo izvodljivo) četiri velika bagrema, rešio sam sa sipanjem prerađenog ulja preko tek presečenog stabla, i još jednom to ponovio posle par dana. Da li je slučajnost ili ne nisam siguran, uglavnom izdanaka iz žila nema, a bagrem je baš zbog toga problematičan. Zbog jakog korenovog sistema nekada se sadio na uzbrdicama na kojima je zemlja sklona klizanju i odronjavanju.
 
Nazad
Vrh