Pšenica 2016-2017

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
I mod mene je bio tako neki dan a na termometru -4 ili -5 , zato sto je bioo toplije prethodnih dana , a opet ne tvrdim da je ispod -10.
Kod nas je ovako svaki dan,nije bilo toplijeg.

Pratim ja i onaj americki satelit pokazuje temperaturu leti za moje selo 29-30 a napolju 40.

- - - - - - - - - -

:off_topic::off_topic: da ne odemo....
 
Kakko radite psenicu monokulturi?
Znam da neki obavezno oru, ali kako rade ostali, da li neko koristi grubere?
I do koliko moze da izdrzi monokulturu? moze li tri godine?
 
sejao ja 4-5 godina i prinos mi dogurao do 3 tone po hektaru,ubuduce cu izbegavati monokulturu psenice,kukuruz redovno kod nas moze i 30 godina.
 
Pa ja ne pitam za 5 nego za 3 godine.
Ja sejem na nekim parcelama 2 puta, i trudim se da orem ako padne malo kise.
Medjutim sada razmisljam kako bi islo ako razrijem posle zetve na 30cm, pa kada krenu korovi jedno tanjiranje, pa pred setvu jos jedno tanjniranje.....

- - - - - - - - - -

A jel moze jedne godine jecam,druge psenica i tako u krug?

ja sam ove godine pocao tako da radim, posle psenice posejem jecam, a posle jecma kukuruz, a suncokret planiram skroz izbaciti....
 
Manjevicu sto izbacujes suncokret? Troskovi setve psenice su veliki spram suncokreta,koji uz minimalno ulaganje moze dati solidan prinos!
 
Nije nam zemlja za suncokret.
Rodi najvise 2700kg po ha, a vrti se oko 2.000kg po ha, i sa cenom od 34-35 dinara nema neke vajde.
 
Pa nema vajde neke ni na zitu, ali mi barem ostanje nesto.
a na suncokretu mi ostane 100e i gde sam ja tu onda, nema me nigde.
a plus sto crpi zemljiste.
da radja 3t po ha pa da ga sejem a ovako srecni smo kada nam rodi 2,5t po. pricam za svoj kraj.
 
Manjevicu sto izbacujes suncokret? Troskovi setve psenice su veliki spram suncokreta,koji uz minimalno ulaganje moze dati solidan prinos!

Jesi ti siguran da je skuplja setva psenice? Mi vec godinama imamo prosecne prinose na jednom do dvaput tanjirano i setva nekad i bez drljace posle setve,a seme nasa psenica doradjena..ka mislim da je to najjeftiniji vid setve..
 
Citao sam na internetu o nekom engleskom istrazivanju. Ove godine su na njivi od 20ha imali prosecan prinos psenice od 10.2t/ha. TRIDESETA godina kako je na toj njivi psenica u monokulturi.

Послато са HTC Desire 825 уз помоћ Тапатока
 
Sta je sremac za tebe prosek? odnosno prosecan prinos psenice po hektaru? Ja sam rekao da je setva suncokreta i ulagnje u proizvodnju sigurno jeftinija od setve psenice i ulaganje u proizvodnji psenice..
 
Pa upravo to,ja mislim da je jeftinija proizvodnja psenice,pod prosekom sam mislio na drzavni prosek,oko 40 45 meteri po kj sam imao,a drzavni je valjda bio oko 35 meteri..osnovno djubrenje i prihrana da uzmemo da je isto,recimo do 100 kg mapa i 100 kg uree ili 150kg kana..psenicu sejem na tanjiracu za suncokret se ore i jos imas zatvaranje brazde i pripremu za setvu na prolece..sad seme suncokreta koliko treba po kj? Za psenicu smo isli 140 kg naseg semena,18.5din po kg..prskanja ajd da kazem da su tu negde,mada ja psenicu necu da prskam(akobas ne moram u slucaju neke bolesti ili buba)..jeftinije seme i sama setva je jeftinija..eto..

- - - - - - - - - -

E sad ko ore za psenicu pa tsnjira dva puta pa drlja dva puta,pa posle sejanja jos drlja..onda je samo seme jeftinije..i mozda hemija..al u mom slucaju nije tako..ne orem za psenicu vec godinama niti ima nameru,jednom tanjiraca eventualno dva puta negde,sejanje i valjanje ako vreme dozvoli da se valja..
 
Sremac,a hemija u pšenici?Trenutno je to skupo do neba,ako hoćeš prinos i sve po PS.Nekad je bilo teško sačuvati repu od bolesti i pipe,a sad pšenicu.
 
Znam,samo dodajem.Radim tri kuture (pšenica,kukuruz i soja) i pšenica mi izađe najskuplja po ulaganju.Soju i kukuruz prskam samo dubinsko i posle kopam,rekreacije radi,a pšenicu nisam prskao još samo od boginja!
 
ad72b03686f3db05f8afb3eed525a755.jpg

Ovo je moja matematika iz proizvodne godine 2014/2015... Nisam podvukao crtu za 2015/2016...ali mislim da je malo situacija bila bolja.

Nada poslednja umire.
 
Kad bih ja nekako uspeo da spustim troskove proizvodnje bar na nivo kolege Lord Ogy,posebno suncokret,mene skoro toliko kosta ulog po jutru.
 
Poslednja izmena:
Kad bih ja nekako uspeo da spustim troskove proizvodnje bar na nivo kolege Lord Ogy,posebno suncokret,mene skoro toliko kosta ulog po jutru.
Suncokret moze biti jeftini kada krenem vise da sejem ili sejes expres hibride. Jer hemija je stvarno 5x jeftinija. I moja prednost je da nikome ili pak retko platim usluge jer imam sve potrebne masine. Arenda i zakup je vec druga stvar zato sam i napisao to je cena proizvodnje bez zakupa.

Nada poslednja umire.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh