Pšenica 2016-2017

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Greindor
psenica.jpg
psenica_1.jpg
 
@lacarac
Ne može ni biti veća,kad je posle setve bilo svega 2 nedelje lepih dana,sve ostalo ili blizu ili u minusu.Padavina takođe nije bilo,to što je u zemlji bilo to joj je sve,zato mislim da koje posejao do polovine oktobra najkasnije 20-og nema čega da se boji,a ovi u novembru ići će na sreću.

A sta joj bog da bice:ppozdrav:
 
Prosle godine psenica bila idealna..i el ste zaradili nesto?? Ja nisam..to je sad obicna trava,i u opste se ne sekiram,kako joj bog da, nek i crkne jajoj sad ne mogu nista,presejacemo je na prolece ako treba..meni je vise frka za okopavine,tu kad nesto kiksne nema vremens za popravak,prodje godina..
Obozavam nagadjanja u ovom momentu,te tu ce biti ovoliko roda te onoliko..samo nek bude slame,meni i ona treba..
 
Sta kazu iskustva na ovu temu,golomrazica ubi ne odustaje a psenica dobija neku mrtvacku boju.Mislim da su vec sad prinosi srezani....

Ovo apsolutno ne znaci nista niti se moze pricati o umanjenju prinosa.E sad za one kasnije sejane ,sto gazde cekaju da niknu u decembru ,je druga prica.Na takvim njivama se ni ne vidi 'sta je pesnik time hteo reci'.
 
Ja koliko sam se plasio jedne parcele kukuruza proletos sa ranim rokom setve koji je dobio mraz,skroz bacio sva 3 lista na zemlju i na kraju 6,5t/kj bilo zrna,ovrsen pre ovih jesenjih kisa sa 15% vlage,i jos hibrid koji jako dobro otpusta vlagu (RF ULYXXE).I u nasem ataru psenice su neke mrke boje.Ne plasim se,nek prodjem kao i sa kukuruzom,Naravno drugo doba godine,druga prica ali opet,ne vredi se sekirati pola godine unapred :)
 
Pa kod mene je -15 zato i pitam:osmeh:i psenice su kod svih na vrhovima crvene a dole tamne boje,grobljanske.Kod mene u ataru je tako a ove kasno sejane neznam jer ih nemam,sve sam posejao u roku i sve je lepo niklo.

Iskustvo mi govori da posle duzih golomrazica bude smanjen prinos,kod nas su vec skoro mesec dana sve ledeni dani a totalno suvi.
Inace retke su godine kad ovako dugo drze golimrazevi,kod nas je tako a kod vas neznam,nisam skoro silazio dole u ravnicu.
 
Na godinu ce pokazati ova zapadna agrtnika da li im prija balkanska zima , ali ovo -5 koliko se ja sjecam iz skole i nije nesto opasno.
 
Ja pre dva sata bio u metkovicu i pokazuje auto -9 a kod mene kuci pokazuje i auto i termometar -11,nocu je hladnije.
 
Mi smo bili kod igralista oko 20 minuta i tu pokazuje tu temperaturu.Zoki -3 je nerealno za ovakvo stanje,to je mali minus a napolju je sve zestok beton.

- - - - - - - - - -

I kod mene jedan termometar stoji na ulazu u kucu,tacnije na prozoru napolju i pokazuje -2 a kad ga stavim na stap na sred dvorista on pokaze -11.
 
Danas obisao par blizih njiva zbog miseva, nije opasno za sad. Jedino sto mi psenice bas i nisu nesto u odnosu na proslu godinu u ovo vreme a sejano je u istom vremenskom periodu od 15-20.10. Sta da se radi vreme nije bilo naklonjeno. Ali opet je bolje od onih koje nisu nikle, a takvih je 80% u ataru. A i po selima nije nista bolja situacija. Mnogo su kasnili ljudi sa setvom, neki zbog svoje greske jer su imali ociscenje njive od kukuruza i drugih prethodnih kultura a cekali ko zna zasto, pa ih vreme zeznulo. A neki su hteli ali nisu uspevali da skinu kukuruz ranije.
Ovo je Ingenio sejan 21.10 novi zakup, ove godine nije obradjivana a prosle godine bio jecam. Razmisljao da posejem kukuruz ali sam ipak posejao psenicu. A i druge parcele su mi mahom ovakve, ne zelene se koliko bi trebale. Ima negde je malo bolje ali nisam isao do njih




 
Evo ti sta kaze americki satelit , sada u P. Metkovic ,Srbija je -2, juce u 24 sata bio je max -3 a min -4 , za danasnja 24 sata prognoza max -2 i min -7. Mozda ti termometri nisu ok.

Evo ti link , osim ako oni ne aproksimiraju matematicki iz 2 ili 3 najblize tocke koje prate pa izbace tu temperaturu.

https://www.wunderground.com/q/zmw:00000.874.13262
Mozda ja lazem ali slika govori vise od 1000 reci i satelita,
Basmati slikan u pola 4 i vocnjak pored.Jel ovo -2,-3

286zu42.jpg


25uip28.jpg
 
I mod mene je bio tako neki dan a na termometru -4 ili -5 , zato sto je bioo toplije prethodnih dana , a opet ne tvrdim da je ispod -10.
 
Trenutno -12,pitao sam i brata veceras koja je temperetura kod njega autom merena tokom dana,kaze da je pogledao dva puta i bilo je -10 i -11 u dvoristu.Auto je Mercedes 2010 god.Znaci kod svih su se poklopile temperature.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh