Oranje

Neke slike sa jesenjeg oranja i jedan video!
http://imageshack.us/clip/my-videos/5/vxrjipaijnitscppdonrmo.mp4/
20121107112721.jpg
20121107112651.jpg
 
Njive su sve prave ali ja sam malo iskrivio, jbg tek imam 16 godina ucim se, ali na kraju je to ispalo kao strela, mogu i da slikam za neki dan.
A evo malo slika od letos, ovde su za razliku sve njive nepravilnog oblika.


U Crljencu njive nepravilnog oblika otkud to ??? Pa Crljenac je do Rasanca a u Rasancu je komasacirano zemljiste i mora da je pravilnog oblika.. Sumnjam da Crljenac onda nije komasaciran?? Ili je to bilo komsija malo usao na ovaj kraj vi kod njega na onaj pa njive ispale ko tetris za nekoliko godina??? :haha:
 
@Nele001

Dan pre snimljenog oranja je prethodila operacija tanjiranja otkosa jer se nismo na vreme dogovorili da izbaliramo. Na drugoj fotki se lepo vide ostaci od otkosa samo sto su razbacani, a vidi se i jedna teta lija.. Da kombajn koji je radio soju nema heder od 5,4 metra i da ne vrse 8 redi soje, ne bi bio problem da se otkos zaore. Sa pluga sam skinuo bukvalno sve sto smeta i podigao crtalo da ulazi tek tek u zemlju a da ipak moze da sece slamu kad naletim na nju.


 
Е то је већ друга прича. Ја сам узео ову земљу сада на лицитацији, па су прошлогодишње газде оставиле откосе. Оно што сте коментарисали је на првој парцели, од 5 Ха. И свих 5 хектара је шпиц. На другој већој табли је неко запалио још летос, пре ње 2 табле, па се ватра ширила и све је то изгорело. Стигла ватра људима до башта. На тој парцели није било сламе, али има доље једно 5 Ха и то није орано питај Бога откада. Данас ми рече човек који је радио у задрузи да се ни он не сећа када је то задруга последњи пут орала. Каже, само се тањирало.
 
Juče sam uzorao i drugu baštu. U pitanju je totalno netipična zemlja za Severni Banat. Najme u pitanju je ekstremno laka peskovita kisela zemlja, u sred Severnog Banata u kome preovlađuju teške, glinovite, alkalne crnice. Ta je zemlja toliko laka da čak i Vladimirec(31ks - 1800kg) može da vuče 2x10'' brzinom od 7-9 km/h!
Evo i malo slika:


Crni pesak ispred kuće.


Vijor-pesak(još oskudniji od crnog, kao onaj žuti pesak za zidanje) iza kuće - tamo.


Iza kuće - nazad.


Gotov pos'o!

Ukupna površina(dve parcele) jedno jutro, a za oranje svega 3/4 jutra. Zadržao sam se dva sata. Ispada da sam brže orao crnicu jednobrazdnim plugom, ali ovde je bašta nepravilnog oblika. Na jednom delu je dužima oko 200m dok je na drugom svega 100m. Još me je i komšija zvao u pomoć da mu zatvorim neki razor. Zvao me je posle i na pivo. Volim da pijem, nimeje sramota to da priznam, ali rad i alkohol ne idu zajedno, a posao ne sme da trpi zbog pijančenja pa sam kulturno odbio.
 
Nazad
Vrh