Oranje

Cela parcela je te dubine,a neravno je jel se oralo sa 2 traktora a MTZ je orao plice.Neznam sta smeta ta dubina.Malo podrivanja sa plugom:haha:
 
Mixi stavis nove raonike i bode se i u asvalt.Za mene ne postoji veca muka u oranju nego kad je los raonik,sve ide naopako.
Veruj mi da sam ove godine stavio na svim plugovima nove raonike samooštreće i još uvek su kao strela oštri! Jedino sma juče iskrivio jedan od kamena na malom 754 (koga vuče 539), ali sa njim sam završio oranje tako da ću da ga rešavam dogodine! Tvrda je naša zemlja, planina, kamenje... :sjasi:
 
Tacno tako i mi smo neke crne ritske uzorali tako lepo i duboko da nepamtim dali je uopste uzorano tako:osmeh: a inace ja danas zavrsio oranje za ovu godinu
 
Hvala bogu da je gotovo...
Prvi put sam orem i bas me je dobro namucilo. Ja amater a razlicita zemlja. Taman zapoceo pre nedelju-dve i kisa me uhvati. Prekidaj. E onda nisam mogao od posla. Onda uzmem slobodan dan i najdalju njivu uzorem nekako. Te plitko te duboko i na kraju nekako (ne znam ni sam kako) uštelujem plug i uzorem negde preko 25cm. Vratim se na ovu prvu koju sam poceo i tako podesenim plugom nastavim tu prvu. Razlika neverovatna. Plug ode dublje nego što je bilo započeto oranje onog prvog dana. Opet nedostatak vremena i novca (za đubrivo). Taman dokupim đubrivo i obraduje me radnik u magacinu i greškom mi da 50kg više (još se on čovek ubeđuje samnom kako je ispravno dao):haha: . Razbacio i brže bolje u brazdu. E tu kreću muke. Crna ritska zemlja. Te prva brza pa trećaa spora (imt 558.). Smanjim zahvat-povećam zahvat. Na jednoj strani njive lepo ide a na drugoj tone plug a traktor samo što se ne razleti. Pa opet, smanji zahvat - povećaj zahvat. Njakaj topling. Nikako neće onako kako ja hoću. Te plitko pa duboko. One ručice od plivajućeg hidraulika sam milion puta njakao. Na kraju nađem neku zlatnu sredinu (da se ne muči traktor a da ima neku dubinu oko 20 i nešto cm), fiksiram hidraulik i ode i zadnja njiva. Vrat me boli od okretanja a leva ruka od mehaničkog volana, o iscimanosti da ne pričam.
Al što mi je najsmešnije, od svih operacija, oranje mi se najviše sviđa. Meni bilo zanimljivo da čitam vaše postove o plugovima a tek danas sam video da to nije baš mačiji kašalj.
 
A slike novi kolega? :) Bas sam se nasmejao ovoj prici i setio se svog prvog oranja pre 13-14 godina.
 
Danas konacno i kod mene zavrseno oranje za ovu god.Kad smo se vracali kuci uhvatila nas kisica i na ulazu u selo u krivinu neki idiot zaslepi radnika se farovima i ovaj uleti sa Rusom u kanal,sva sreca proslo sve bez posledica.
 
Nesko, zato je tocak na plugu zakon... Neka, naucit ces se, ima vremena. Oranje je valjda naj opusteniji posao u poljoprivredi, naravno, kad sve ide po PS-u
 
Ево јучерашњег посла.

p1080797.jpg


p1080800.jpg
 
Poslednja izmena:
Веља је у праву. За Масеја је закачен Узел.
Стручњаци, то је орано Леопардом са 3 бразде. А земља, можда и најгора у мом атару. Како код вас изгледају заорани цели откоси? :sta: Сва срећа па је друга парцела боље ишла.
За Узела немам по речи, једина мана је што је низак и зезају га откоси.

p1080810.jpg


Данас завршили оно што смо јуче започели, око 40 кј.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh