Oranje

Oranje u 2012oj pre svih kisa
jip2fr.jpg
25slz6w.jpg

c5lqo.jpg


Oranje drzavne zemlje nakon svih kisa
11aeil5.jpg

nmaqnt.jpg


Psenica je bilo visoko kosena pa je odma do mene komsija uzorao ovako
34qw9c8.jpg
 
Poslednja izmena:
Danas sam radio usluzno za kolegu kome traktor crko i zamolio me da mu uzorem 1,5 kj zemlje,islo je fino,bio sam malo ljut na sebe sto sam prihvatio jer sam pre par dana oprao traktore i terao na zimski san al eto tako je ispalo
 
Kakvo pranje traktora i zimski snovi,mnogi me ovde podsecaju na Stevu Zigon.Traktor,gomila gvozdja lepo obradjenog,danas se kupa,sutra je u blatu do krila.Za to je predvidjen.
 
I moji traktori su u garazi oprani i skinuti akumulatori ali rado bi pomogao naj boljim prijateljima po ceni da ih isprljam opet..:ppozdrav:
 
Nemoj se ljutiti na sebe jer nikada ne znas kada ce tebi zatrebati pomoc. Da je kojim slucajem mene zvao neko od mojih dobrih da isteram sve traktore koji mogu da idu u brazdu a u supi su i oprani su, svi bi bili istog dana u brazdi jer znam kako je kad meni neko nesebicno dodje da pomogne...
mogu da potvrdim da je ustao u 5 ujutru kad sam ga cimnuo na tel. jer sam ostao u kvaru sa kamionom kod njega pred kucom
:ppozdrav:
 
Poslednji dan oranja:


"Pala" i poslednja bašta. Crni pesak je u pitanju, tanjirano posle lubenica. Išlo je teže od prethodne bašte gde je bilo oljušteno strnište i žuti vijor-pesak. Ipak išlo je za čitavih pola sata brže jer je ova bašta iz jednog dela i pravilnog pravougaonog oblika, a nije bilo ni ko da me zamajava iako su nekoliko desetina metara dalje baš u isto vreme podizali voćnjak. Opet blenta nije slikao, a radili ljudi junački i za primer.

Iskoristio sam priliku i da obiđem njive koje su mi koliko-toliko usput. Uradio sam uzglavnice, zatvorio razore i ispravio "krivu Drinu" koju mi je komšija napravio na međi gurnuvši razor u moju njivu umesto na samu među. Šteta što se nisam setio to da slikam, ali sam pre toga uslikao onaj moj razor do puta i uzglavnicu.


Levo je moja njiva, pa desno od razora drum, pa krajnje desno ekonomijina tabla.


Isti taj put, tj. nastavak. Desno je njiva mog komšije od preko puta, levo od razora je dakle isti taj drum, a desno ista ona ekonomijina tabla, ma samo sam se okrenuo za 180 stepeni. Komšija i ja smo povukli te razore kao lenjirom dok su ekonomijini traktoristi napravili krš i lom od druma. Zbećarili oni njihovo sa onolikim traktorčinama i gruberčinama i to bez i jedne uzglavnice, kao da su vezanih očiju radili. Na slici se baš i ne vidi kakvu su svinjariju napravili jer je od dana kad je završeno gruberovanje do danas tuda prošlo mnogo traktora i džipova pa se to nekako ugazilo.


Ja sam do čeonog puta ipak napravio školsku uzglavnicu(sa cepanjem razora do puta pa naoravanjem na put).


Komšija je za svaki slučaj odlučio da se sa sve četiri strane omeđi razorom. Nisam pristalica toga, ali nekada sam i ja tako radio. Ponekad je to na žalost neophodno(sa svinjama - svinjski), ali smatram da je to ovde konkretno bilo nepotrebno. Prema ekonomiji sam i ja svojevremeno kada mi dođe razor u sredinu ipak po jednom proterao "kontru" tako da do ekonomije uvek imam razor ma kako da sam orao. To tada ispadne još bolje - razor, pa dupli naor! Preko toga nikome nioje prijatno da pretera, ma koliki da su im prednji točkovi, a redovno nas ekonomijini traktoristi čepaju prednjim točkovima.



Od svog tog napaćenog i osakaćenog druma našla se jedna :svinja: i ovo da napravi. ::jako_besan::


A evo i radosti za automobilske gume. Ne smem da tvrdim jer nisam svojim očima video, ali pretpostavljam da su to bacili Romi koji idu na konjskim zapregama i gaze ekonomijinu gruberovanu zemlju pabirčeći repu za konje. To staklo od pivske flaše će najpre probušiti ronđave gume na njihovim špediterima nego naše na traktorima.

- - - - - - - - - -

Tako je HTZ t-150 k

@KishRobert. Ovo je T-150,

Dakle, takozvani Kirovec, dobro mi se učinilo. Jedino što ja nisam skontao o kom je tačno modelu reč.
 
Nema kirovec veze sa HTZ

jedno je HTZ (harkovski traktorski zavod) http://www.tractor.su/catalog/traktor/xtz/xtz-150k-09/
a drugo je PTZ (peterburški traktorski zavod)-kirovec http://www.kirovets-ptz.com/prod.html

Nemojte mešati babe i žabe

Imaš pravo! Inače sam ljubitelj ruskih mašina, ali za taj PTZ nisam znao. Znam ka T-150k i K-750 nisu isto, ali nekako to ljudi poistovećuju pa sam prihvatio i ja.

http://eagra.co.uk/mach-4427-Tractor-Kirovets-K150

Znao sam za МТЗ, ВТЗ, ЛТЗ, ХТЗ, ЮМЗ i znam da ih ima još. Ja sam tog Kirovca vezivao za Kirovgrad u Ukrajini, a i taj HTZ je Harkovskij traktornij zavod - Harkov(Ukrajina) pa reko' to je neko njihovo "istureno odeljenje".

Inače imao sam tu čast da vozim jedan HTZ. U pitanju je model DT-20. Jako čudan za rukovanje i po meni mu je mesto u muzeju, ali moji kompanjoni ga i dan danas vrlo efikasno koriste za neke lake radove. Valjda jedino IMT 509(motokultivator) može da mu parira po potrošnji goriva, ali ne i po učinku.
HTZ-ov model T-25 ljudi greškom zovu Vladimirec. Iako su jako slični samo traktori VTZ se s pravom nazivaju Vladimircima.
 
Nemoj se ljutiti na sebe jer nikada ne znas kada ce tebi zatrebati pomoc. Da je kojim slucajem mene zvao neko od mojih dobrih da isteram sve traktore koji mogu da idu u brazdu a u supi su i oprani su, svi bi bili istog dana u brazdi jer znam kako je kad meni neko nesebicno dodje da pomogne...
Nesto sam zaboravio da napisem a to je da sam sad u velikoj guzvi posto renoviram kucu ostalo puno sitnih poslova farbanje i slicno zato sam zurio sve navreme da uradim posto hocu da se uselim,tako da nisam mislio u losem smislu da sam ljut na sebe nego jednostavno ne stignem sve da uradim

- - - - - - - - - -

Ali ipak sam mu drugarski uradio nisam nista naplatio osim potrosene nafte
 
Ja u takvoj situaciji dam traktor pa nek radi sa njim sta oce,i ovako ga je teralo pola sela.
 
Nazad
Vrh