Orah - opšta tema

Oranje-tanjiranje-drljanje-bager.

Nije tvrdo cini ti se, ovo od gusenice mogu malim prstom da rasturim. Samo se plasim da ne ostane tako kao i ovi bregici koji su kao prasina. Ove grudve ceno rasturiti samo kisa da ih malo ubije.

Plan je total-detelina
 
Potrebno par saveta jer krecem u sredjivanje; da li je ova forma orezivanja (na slici) primenljiva i na starije stablo oraha? Da li vodopije orezujem sada ili u zelenom? Da li se i kako vodopije razlikuju od plodonosnih grancica..?

Orezivanje%20drveca.jpg


Pozdrav svima!
 
Pa OK, ako je VEC ispunjeno sve ostalo: ograda od namernika, zastita od bolesti i stetocina, odrzavanje zemljista, djubrenje, navodnjavanje, ekonomska logika...

ps: cekao sam da prodje 1.april posto nisam siguran da li se zezas :)
 
G-Man: Za ovakvu intervenciju je najpogodniji period kraj marta - pocetak aprila? Da li je potrebno koristiti vosak na rezovima veceg precnika i kakvo prskanje se preporucuje posle orezivanja? Oprosti na ovolikim pitanjima ali ne nadjoh u literaturi odgovore na ista...

Hvala jos jednom, mnogo mi znaci ova shema! Vec sam krenuo sa radovima i plasio sam se da ne preteram...
Veliki pozdrav!

- - - - - - - - - -

@jajajaja: Orah voli vodu, pogotovo kada je zasadjen na rastresitom zemljistu. Jun, Jul i Avgust su ti najbitniji meseci, tada probaj obezbediti redovno zalivanje ;-)
 
Poslednja izmena:
Da li zalivati sada orahe? Ne pada kisa vec 2 nedelje.

Pogledaj moje uputstvo za sadnju oraha. Tamo sam sve napisao.

- - - - - - - - - -

G-Man: Za ovakvu intervenciju je najpogodniji period kraj marta - pocetak aprila? Da li je potrebno koristiti vosak na rezovima veceg precnika i kakvo prskanje se preporucuje posle orezivanja? Oprosti na ovolikim pitanjima ali ne nadjoh u literaturi odgovore na ista...

Hvala jos jednom, mnogo mi znaci ova shema! Vec sam krenuo sa radovima i plasio sam se da ne preteram... Veliki pozdrav!

Ovo se u principu radi pre pocetka vegetacije, mada ima ljudi koji tvrde da je cak bolje zeleno orezivanje oraha. Onda orah navodno brze zaceljuje rane pustajuci sokove. Alat za orezivanje treba da se dezinfikuje posle svakog drveta zbog sprecavanja prenosenja zaraze. Moj savet je da posle rezanja premazes vece preseke 3% rastvorom plavog kamena, ostavis 1-2 sata da se preseci "isplacu" i osuse, a onda dezinfikujes mesta preska specijalnim bojama za dezinfekciju ili vocarskim voskom / smolom.
 
Nasao sam info da chandler treba u trecoj dekadi aprila a franket 2 maja. Praticu situaciju pa ako ispadne da sam dobio lazni franket trazicu ovom da mi refundira sadnice. Ili cu lepo pustiti prijavu odeljenju za privredni kriminal pa neka ga oni malo protresu.
 
Nasao sam info da chandler treba u trecoj dekadi aprila a franket 2 maja. Praticu situaciju pa ako ispadne da sam dobio lazni franket trazicu ovom da mi refundira sadnice. Ili cu lepo pustiti prijavu odeljenju za privredni kriminal pa neka ga oni malo protresu.
A mozda ti je chendler fals :)
Nemoj da se drzis tog kalendara tako strogo, ove godine je sve znatno poranilo. Uz moju parcelu komsija ima 65 oraha, pod nagibom je, 6-7m razlike od vrha do dna, i nedelju dana je bila razlika izmedju sadnica u listanju ove godine samo zbog tih par metara. Mozda jedino da gledas razliku izmedju sorti na istoj parceli

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Evo šta se meni desilo sa orahom koji je iste veličine kao ovaj na šemi (petnestak cm stablo), isekao sam grančice na stablu (2 i 3). Na proleće je pukla kora skoro celom dužinom stabla. Oporavio se tek posle par godina kada je pustio nove grančice na istočnom i južnom delu stabla da se zaštiti od sunca.
 
Nema me neko vreme ali evo proveo sam u Kini jedno 3 nedelje.
Evo informacije iz prve ruke koliko kosta orah u *prosecnoj *Kineskoj radnji u komsiluku..
d0eb894eced3b941797badce840ddb76.jpg


70 juana je 10 Evra pa racunajte..

Stanje na terenu je OK orah lagano krece , ja sam iskoristio ovih par dana da orezem neke napredne , spremam klopke za Zeuzeru i tako...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh