Orah - opšta tema

Stigle sadnice ...

Stigle sadnice konacno... Samo sto me vreme zeznulo za sadnju.. Zamrzla mi iskopana zemja, pa ne mogu da zatrpam rupe..
utrapio sam sadnice, pa cu sacekati da vreme malo pusti...

Orev_etiketi.jpg
 
Poslednja izmena:
Jesenas sam bacio 6:12:24.

Mislio sam da obezbedim djubrivo za prolece.
Koliko sam shvatio na prolece pre kretanja vegetacije (februar) se baca 2/3, a kraj maja pocetak jun 1/3 djubriva?
Da li da uzmem/bacam an 33% ili nesto drugo?

Kada je vreme za djubrenje?
Mislio sam da rucno bacam NPK 15:15:15 ili 8:16:24, bez kasnijeg freziranja/zatrpavanja oko orasa (nemam mehanizaciju trenutno). Neki su oko 20 godina stari, a neki su oko 5 godina stari.
Koliko treba baciti i kako (razmak od oraha)?
 
Jesenas sam bacio 6:12:24.

Mislio sam da obezbedim djubrivo za prolece.
Koliko sam shvatio na prolece pre kretanja vegetacije (februar) se baca 2/3, a kraj maja pocetak jun 1/3 djubriva?
Da li da uzmem/bacam an 33% ili nesto drugo?

Imam i ja slicnu dilemu jer sam pre nekoliko dana bacio 3 x15 medju orahe .Vidim da teorija kaze da treba pred sam pocetak vegetacije baciti jos neki NPK sa vecim procentom Azota * predlazu 20-5-5* a onda u Aprilu - Maju KAN koji pominjes .Videcemo sta kazu forumasi za kolicine i vrste jer izgleda da se vremenom i *pronalaskom* novih tipova djubriva uvek nesto menja..
 
Da malo ozivimo temu...naime, kao sto sam ranije iznosio na ovoj temi, u novembru 2015. sam posadio 42 Chandlera ( pretpostavljam da su "turci"), u proljece ih skratio na 30-40 cm, svi se lijepo primili iako sam imao nekolicinu preduboko posadjenih tj. kalemi zatrpani u zemlju. Krajem aprila ih izmasakrirao mraz, 4 ih nisu uspjeli da se oporave, ostali su istjerali nove izdanke, ali su jako lose napredovali tokom sezone i godine. Ne znam zasto, da li zbog mraza ili neceg drugog. Posto je ljeto bilo poprilicno kisovito i vlazno, samo sam jednom zaljevao uz dodavanje Slavola kako mi je savjetovao kolega OPAX ...

Uglavnom, dolazi nova sezona, pa da vidim sta mi je raditi...treba li tretirati/prihranjivati cime sada u proljece, sta savjetujete? Da li da ih opet skracujem ili da ostavim neka tjeraju? Hvala.
 
Interesantno je da si razmišljao o skraćivanju.... možda si na tragu onoga što bi trebao uraditi.... ali samo ti to znaš i samo je to tvoja odluka.... ja nemam iskustva.
Sve najbolje...
 
Negdje sam to procitao, vjerovatno na ovoj temi, a ima i logike to skracivanje, medjutim kontam sta se ima skratiti jer nakon mraza su krenuli izdanci koji su narasli 20-30 cm ???

Drugi dio pitanja, cime djubriti/tretirati sada u proljece? Kan ili NPK ? ili nijedno?
 
Imam vocnjak oko 100 stabla oraha u petoj godini kalemljen srpske, bugarske i nemacke sorte i izmedju njih kajsije. E sada pre desetak dana sam primetio na jednom stablu oraha nesto zuto po ramenim granama, evo postavljam slike pa ako se neko susreo da necim slicnim znacilo bi mi da cujem vasa misljenja.







Mozda se ne vidi bas najbolje na slikama to zuto nije glatko nego kao da je malo nabubreno kao krasta i kada probam sa noktom da skinem hoce da se skine ali ne stigne se do zdravog stabla nego kao da je deo korice.

Problem je sto krece da se pojavljuje i na drugim stablima oraha, u maloj meri ovog zutog ali krece.
 
Za vikend se sade orasi, ovi crni americki. Narucili smo busac rupa jer treba oko 250 da zasadimo, a koren jednogodisnje sadnice je ogroman! Nismo to ocekivali i nenormalni bi napor bio i gledati nekog kako kopa, a kamoli kopati sam. Ostace mi oko 100 sadnica visak, jer me je baba zeznula za neku njivu, javite se na PP ako je neko zainteresovan.

Evo kako izgleda sadnica:

121fr86.jpg


Ono sto mene interesuje jeste da li moram da zalivam sadnice sa vodom, i sa koliko vode minimalno? Pritup njivi je otezan i ja nemam traktor ni dzip, moram jedno 500m da nosim ili guram sta god da je. Da li da gledam prava korena kada sadim, ili pravic biljke iznad zemlje (ovo pitam jer me tast nesto smara).
 
Mozda se ne vidi bas najbolje na slikama to zuto nije glatko nego kao da je malo nabubreno kao krasta i kada probam sa noktom da skinem hoce da se skine ali ne stigne se do zdravog stabla nego kao da je deo korice.

Problem je sto krece da se pojavljuje i na drugim stablima oraha, u maloj meri ovog zutog ali krece.[/QUOTE]


Pakii, je l to slično ovom?

http://www.missouribotanicalgarden....mages/Pests/Nectria_Canker_and_Dieback203.jpg
 
Ne deluje mi tako ali ko zna kako ce izgledati kada "zavrsi svoje" ili mozda i jeste ali je kod mene mlado stablo i glatka kora pa drugacije malo ispoljava?

A sta kazu sta je to gledam tekst o tom "Nectria Canker" ali je na engleskom ne razumem bas najbolje.. Kako nastaje? Ima li leka?

Ja idem sutra da okupam vocke bakarnim uljem pa cu pratiti dalje sta se desava.
 
Da malo ozivimo temu...naime, kao sto sam ranije iznosio na ovoj temi, u novembru 2015. sam posadio 42 Chandlera ( pretpostavljam da su "turci"), u proljece ih skratio na 30-40 cm, svi se lijepo primili iako sam imao nekolicinu preduboko posadjenih tj. kalemi zatrpani u zemlju. Krajem aprila ih izmasakrirao mraz, 4 ih nisu uspjeli da se oporave, ostali su istjerali nove izdanke, ali su jako lose napredovali tokom sezone i godine. Ne znam zasto, da li zbog mraza ili neceg drugog. Posto je ljeto bilo poprilicno kisovito i vlazno, samo sam jednom zaljevao uz dodavanje Slavola kako mi je savjetovao kolega OPAX ...

Uglavnom, dolazi nova sezona, pa da vidim sta mi je raditi...treba li tretirati/prihranjivati cime sada u proljece, sta savjetujete? Da li da ih opet skracujem ili da ostavim neka tjeraju? Hvala.

Да би млада садница добро напредовала треба да има обезбеђено константно поливање у периоду 15. април-15. август. То значи систем микрораспрскивача (или кап-по-кап у првим годинама) или у току прве вегетације сваких 7 дана поливати са 25-30 л воде по садници. Третман микробиолошким ђубривима типа Славола, која помажу укорењивање, треба поновити бар 3-4 пута у сезони април-јул. Други проблем су турске саднице са неразвијеним кореном. Ту треба сачекати 3-4 године да се корен колико-толико развије да се примети интензивнији раст.
 
t9ed4w.jpg


Ljubaznošću kompanije "Chemicals AgroSava", jednog od sponzora prošlogodišnje konferencije o orahu Saveza uzgajivača oraha Srbije,
dobili smo okvirni godišnji program hemijske zaštite oraha.

Možete ga skinuti klikom na sledeći link:
http://mega.nz/#!Icd2CQbJ!o3jDWSJ2H4HQVEk6NXLaudmDosWlI2fVBz5o8h4Bs7g

Ne zaboravite da se orasi đubre azotnim đubrivima 3 puta u toku prolećne sezone (jer se azot brzo otapa i odlazi u dublje slojeve zemljišta):
1. aprila, 1. maja i 1. juna.
 
U subotu smo zasadili 100 komada ovog americkog oraha. Ostaje jos 150-200. I to sve na parceli od oko 15 ari. Mislim da cemo za taj jos 1 dan izgurati ostatak (nas 2 radimo) sada smo usli u fazon. Sadnice su male, jer je orah posejan dosta nabijeno. Da smo rasirili prilikom sejanja vise to bi bio uzas da se izvadi a potom i zasadi. Koristili smo busac zemlje sa burgijom od 20cm precnika. Kod nekih sadnica smo izvadili koren sa par jakih bocnih zila pa smo tu malo prosirili rupu asovom da stane kako treba. Nismo zalivali jer je odmah uvece pala fina kisa. Ovaj crni orah ima izuzetno jaku centralnu zilu, neke sadnice koje smo lepo izvadili su imale zilu duzine metar, a iznad zemlje su bile max 20-30cm.
 
Ajde ljudi mala pomoc. Nisam sa sela i nemam iskustva. Njiva je orana tanjirana drljena. I dalje je bila dosta neravna. Danas bio bager mali radio ceo dam i sad je ok. Zemlja je sitna i ima dosta neravnina. Orasi vec posadjeni last minute na proslu jesen. Hocu da posejem detelinu i da dam nekom iz sela da kosi i uzima za njega. Ali ne zelim te sitne neeavnine kako ne bih imao problema kasnije prilikom skupljanja oraha. Sta da radim? Cime sad da se prodje? Neki valjak ili sta?

- - - - - - - - - -

Zaboravih da javim, izgleda da su preziveli turski orasi. Osusili se bar pola nekih 10cm na vrhu i to skratio i stavljao vosak. Samp jedan se malo vise osusio.
 
Ajde ljudi mala pomoc. Nisam sa sela i nemam iskustva. Njiva je orana tanjirana drljena. I dalje je bila dosta neravna. Danas bio bager mali radio ceo dam i sad je ok. Zemlja je sitna i ima dosta neravnina. Orasi vec posadjeni last minute na proslu jesen. Hocu da posejem detelinu i da dam nekom iz sela da kosi i uzima za njega. Ali ne zelim te sitne neeavnine kako ne bih imao problema kasnije prilikom skupljanja oraha. Sta da radim?

Daj neku sliku kako to izgleda. Mozda je dovoljna samo freza da prodje, a mozda i nista, slegne se ona sama

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Auuuu, pa ovo beton covece. Nije ti ovo neravno samo sto si trebao da poores jos jednom posle bagera, podrljas i tek onda sadis...
 
Auuuu, pa ovo beton covece. Nije ti ovo neravno samo sto si trebao da poores jos jednom posle bagera, podrljas i tek onda sadis...
Ako bager nije previse nabio zemlju, onda freza sve to izjednaci ja mislim. Ima na youtube-u brdo snimaka, pregledaj kako izgleda

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Nazad
Vrh