Orah - opšta tema

Dobro jutro,

ja da se pohvalim da su mi se sve sadnice crnog oraha primile. Jedino ih je malo sprzio ovaj mraz, ima nekih crnih listova. Ali sve u svemu prezadovoljan sam.

Sto se tice cendlera, nece mi se primiti verovatno samo 1 sadnica. Sve su krenule osim te jedne.

Imao bih jedno pitanje. Naime prilikom sadnje skoro su sve sadnice bile krive, pa sam sadio tako da koren bude prav a sadnica kriva. Kao na slici. Generalno sam gledao da koren pravilno postavim. Da li ce se sadnice sme ispraviti ili je potrebno da stavljam neke kolce i zatezem ih. Ovo ne bih radio dok se lepo ne ukorene. Plan je sledece godine da ih kratim sve.

iog3tt.jpg


Inace posle ovog slikanja po parceli je prosao setvospremac neki ogromni, tako da je sada ravno i perfektno. Posto sam nasao informacije da ne sme da se prska ove godine, nekako cu kositi korov koji se pojavi pa cu sledece godine sejati detelinu. Onda ce covek iz sela koristiti za njega i kositi meni besplatno.

Bitno pitanje, da li mogu biti siguran da se sadnica primila ako je sada krenula da lista? Jer hocu neko prase da okrenem da castim drustvo za... prijem :)
 
Ako ćeš raditi detelinu i košenje sledeće godine onda bi bilo dobro da postaviš pritke. Ujedno možeš i da povežeš sadnice a i taj što kosi neće pokositi i orah. I savetujem da postaviš stubove sa tri strane... osim ako će taj što kosi da ti nadoknadi štetu.... (a mislim da se ne može nadoknaditi).
 
Primile su se ne brini. Ako ces da ih cepujes sledece godine nebitno je sto su ti sad krive, a stubice je bolje da stavis sada, sledece godine mozes da ostetis koren koji se krece da se siri. Pojas od bar 0.5m odrzavaj sam, trimer, kosilica... a taj sto ce da ti kosi detelinu, nek se bar otvori za seme i neko djubre. Te turske sadnice probaj da ispratis da se nije provukla neka zeuzera, ja sam ih nalazio

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Hvala na savetima. Covek koji ce mi to kositi jeste nas prijatelj koji nam je mnoooogo pomogao sa mehanizacijom kada smo radili na sredjivanju parcele. Tako da cu svakako ja dati novac za seme, a takodje ce on veoma paziti prilikom kosenja. Sto se tice stubova, problem mi je staviti sada jer ne znam sa koje strane ce krenuti vodilja sledece godine posle kracenja. Jedino da stavim 3 stuba okolo tako da mogu u svakom slucaju da ga zategnem gde zelim. Razmislicu.
 
@jajajaja , kako si resio dilemu crni orah u blizini chendlera, jel si se raspitao jos negde oko tog rizika nezeljenog oprasivanja?

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Dobro jutro,




Inace posle ovog slikanja po parceli je prosao setvospremac neki ogromni, tako da je sada ravno i perfektno. Posto sam nasao informacije da ne sme da se prska ove godine, nekako cu kositi korov koji se pojavi pa cu sledece godine sejati detelinu. Onda ce covek iz sela koristiti za njega i kositi meni besplatno.

MIladin Soskic u njegovoj knjizi Orah i Leska detelinu navodi kao skodljivu uzrodicu u zasadu oraha uz objasnjenje da ima dubok korenov sistem i velika je konkurencija mladoj sadnici oraha u ishrani .Ja je nisam sadio i ne znam kakva su prakticna iskustva vezana za sadnju deteline u mladom orasaru .

Danas obilazim moje sadnice i primecujem da listanje prilicno kasni tj.da je na nekoliko sadnica bukvalno tek krenuo list iz pupoljaka mada nisam imao pojavu da je mraz spalio prvu generaciju listova .
Kako ce se iz njih razviti zenski cvetovi a ne vidim vise ni jednu resu koje su vec opale sa mojih sadnica oraha podsecam se lekcija iz Biologije i osnovne skole. Pitanje je ima li sanse da se cvetovi oprase jer i u komsiluku je slicna situacija vezana za medjase orahe ,rese i polen tako da i na njih ne mogu da racunam :sta: .
Pozdrav !
 
Mislio sam da sam odgovorio na ovo. Resio sam tako sto je sada crni orah 2km od mog zasada za plod. Na tom delu gde je trebao da bude crni, sada je chandler. A crni sam stavi na drugu parcelu veoma udaljenu.

@panta Nisam znao za detelinu da je stetna, ali generalno sta sejati izmedju? Imam i ja tu knjigu moram da se podsetim. Ali generalno da ostavim korov da raste nema sanse, travu obicnu da sadim ne znam ni koliko je to pametno?
 
Zasadio sam u februaru 10 kalemljenih oraha "Rasna", svi su se primili. To mi je na krajevima parcele sa lesnikom. Druga parcela 0,41h, mi je u blizini sadicu "Rasna" I "Kasni rodni".
 
Imam pitanje za vas stručnjake za oras,naime oras je golem jedno 35 god ako i ne više,sad služi odn.uvek je služio samo za ladovinu,a oću da vas pitam zašto odbacuje polod koji je sad veličine negde oko 6-7 mm kuglica,a taj oras nikad ali nikad ploda imao nije nego uvek ovako odbaci plod,a prije je bio drugi oras pored njega oko 8 m razmaka a taj je razvaljivao od roda ali se osušio.
 
bratce sadi laterne sorti daje povise rod.


Zar nisu "Rasna" i " Kasni rodni" 60-70% lateralne vrste?
Sadnice Rasne koje sam zasadio dosta kasnije su krenule sa vegetacijom u odnosu na druge orahe u blizini, jos uvek se neki pupoljci nisu skroz otvorili. Mislim da im je to prednost zbog mraza.
I Kasnom rodnom u priblizno vreme krece vegetacija.
Obe vrste bi trebalo da su samooplodne



Послато са Lenovo K10a40 уз помоћ Тапатока
 
Evo jedne sadnice Rasna, slikano danas, ova je izlistala pre ostalih.
c69dfdca710cdbf502cd324285ee531c.jpg


Послато са Lenovo K10a40 уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Da se i ja upisem...
Moj stari zasad (40 godina starosti) je preziveo mraz! :osmeh:

Mozda ce nekome znaciti: Do sada sprovedeno; djubrenje sa npk 9kg po sadnici (novembar) + 5kg po sadnici kan-a ali ta kolicina ide podeljena na tri dela po mesecima april, maj i jun. Orezano dosta vodopija, suvih grana i grana iz sredine krosnje a opet sve izgleda kao da ga nisam ni okrznuo. Dve prikolice drva izvuceno a sledece godine nastavljam sa orezivanjem ali uz alpinisticku opremu i platformu pride. Rezultati deluju obecavajuce pogotovo na stablima slabije konstitucije, sad samo da protivgradna zastita odradi svoje... :ppozdrav:

dob3f5.jpg


2s1t3ma.jpg
 
koliko ti daje jedan orah kg? i sta sorta si posadio ?
da znamo sta se sadilo pre 40 godina.
 
Hej sasemkd, tesko je to reci ali cu pokusati: Taj orasar sam nasledio a prica se da su sadjeni "bugarski kalemljeni", po izgledu i nekim osobinama sto se tice cvetanja i resanja rekao bih da je u pitanju Sejnovo u kombinaciji sa selekcijom Srem ili slicnom... Ono sto za sigurno znam je da je randman tacno 50%. Sadjeni su u jednakostranicni trougao razmaka 9m.

U vezi sa rodom, do prosle godine je komsija radio usluzno "na pola" i spalo je na to da su 2016. rodili ukupno 1kg u ljusci po stablu(!), a godine pre toga nista ili malo vise... U nekim zlatnim godinama (20-25 godina starosti), znam da je rod bio oko 12kg po stablu ali bez ikakvih bitnih radova oko istih. Sto je najgore, najcesce mere su podrazumevale upotrebu tanjirace kao osnovne alatke za borbu protiv korova. Tada se to tako radilo i naravno, ponekad stajnjak bez orezivanja osim ako bas neka grana smeta ili je polomljena, suva godinama... ::pomoc:;

Vocnjak je sada ozbiljno zapusten i predpostavljam da ce uz ozbiljan rad trebati bar 3-4 godine da se vrati u neko normalno predinfarktno stanje. Ne ocekujem cuda jer je isti u solidnim godinama a krosnje su pocele da se tu i tamo dodiruju. Realno, krajnje je vreme bilo da promenim i preduzmem nesto a zahvaljujuci udruzenju i ovom forumu resih da izucavam orah, te krenem u nove radne pobede. :ppozdrav:

Hvala svim ucesnicima ovde na velikom entuzijazmu, a posebno clanu OPAX koji nesebicno deli profesionalne savete. Neke od njegovih tekstova i slika sam odstampao i pripojio arhivi koju redovno iscitavam planirajuci buduce radove.

Preterah sa kuckanjem, al' kome je dosadno nece mu skoditi da procita... :)

P.S. Trazim neki jeftiniji traktor da pazarim... :haha:
 
Zar nisu "Rasna" i " Kasni rodni" 60-70% lateralne vrste? Obe vrste bi trebalo da su samooplodne.

Kad su pisali knjige u kojima se pominje da je Rasna lateralna sorta, ta selekcija je tek bila otkrivena. U prvim radovima se pominje da je 40% rodnih pupojaka lateralnog tipa, a kasnijih godina se pominje da je to svega 20%. Ako to uporedjujemo sa vodecim u svetu lateralnim sortama, kod njih je 90-100% pupoljaka lateralnog tipa i to omogucava ostro orezivanje i sadnju u spaliru, jer se orezivanjem ne gubi na rodu.

U praksi, na zasadima starim 15-20 godina se pokazalo da selekcija Rasna radja skoro iskljucivo terminalno. Sem toga, od svih terminalnih sorti koje su kod nas tradicionalno sadjene, Rasna ima najbolje karakteristike, dok je najduze prisutna, pa samim tim i najpoznatija sorta kalemnjenog oraha Sejnovo (poznata u narodu i kao "bugarski") nezasluzeno najpopularnija. Ot terminalnih sorti se u svetu odustaje polako, ali ako se sadi svega par oraha na okucnici to sasvim sigurno moze da bude Rasna, jer ne trazi oprasivce i makar teoretski izbegava kasne mrazeve u aprilu. Mana je kasnije stupanje u puni rod od lateralnih sorti, pa izgubis 5-8 godina vise u cekanju.
 
Kad su pisali knjige u kojima se pominje da je Rasna lateralna sorta, ta selekcija je tek bila otkrivena. U prvim radovima se pominje da je 40% rodnih pupojaka lateralnog tipa, a kasnijih godina se pominje da je to svega 20%. Ako to uporedjujemo sa vodecim u svetu lateralnim sortama, kod njih je 90-100% pupoljaka lateralnog tipa i to omogucava ostro orezivanje i sadnju u spaliru, jer se orezivanjem ne gubi na rodu.

U praksi, na zasadima starim 15-20 godina se pokazalo da selekcija Rasna radja skoro iskljucivo terminalno. Sem toga, od svih terminalnih sorti koje su kod nas tradicionalno sadjene, Rasna ima najbolje karakteristike, dok je najduze prisutna, pa samim tim i najpoznatija sorta kalemnjenog oraha Sejnovo (poznata u narodu i kao "bugarski") nezasluzeno najpopularnija. Ot terminalnih sorti se u svetu odustaje polako, ali ako se sadi svega par oraha na okucnici to sasvim sigurno moze da bude Rasna, jer ne trazi oprasivce i makar teoretski izbegava kasne mrazeve u aprilu. Mana je kasnije stupanje u puni rod od lateralnih sorti, pa izgubis 5-8 godina vise u cekanju.

Gore sam vec napisao da bih zasadio orah na njivi povrsine 0,41h .
Njiva je pravougaonik duzine 140 a sirine 30 metara (mere su priblizne).
*Orah* da li preko vaseg udruzenja mogu da se kupe sadnice za jesenju sadnju, naravno neke od lateralnih sorti po Vasoj preporuci?
 
Nazad
Vrh