Orah - opšta tema

Koju sortu da trazim i gde da kupim? Posadio bih 30ak komada uz obod placa
 
Evo da i ja iznesam neka svoja iskustva u vezi oraha. Imamo posadjeno 1 hektar. Sve je rađeno kako sleduje. Parcela je voma plodana i izrazito duboka, tu su sađene ratarske kulture, pšenica, kukuruz, soja. Tako da nije samo orano prilikom sadnje. Kopane su rupe nekih 50x60 stajnjak, mineralno, humus, jesenja sadnja.

Posadjeno je više sorti: Šampion, Rasna, NS kasni, Gazenhajm 139 i sijanac (domaci nepoznata sorta).

Prvo stvar što mi se nije svidjelo kod kalemljenog orasa su kvalitet sadnica. Uzimao u više rasadnika Srbija i HR. Svugdje isti problem a to je korijen. Korijen je sasječen prilikom vađenja. Plug i traktor ne mogu toliko duboko da vade sadnice. Jedva sam probrao sadnice da imaju iole pristojan korijen. Visina sadnica mi nije bila bitna. Takođe drugi problem kod sadnica je njihovo trapljenje i čuvanje posle vađenja. Niko sadnice ne drži u pjesku svi zagrću zemljom u kanale. Zemlja ne može dovoljno da priđe uz korijen jer su sadnice vezane u snopove i sadnice u sredini ostaju u "vazduhu" i naravno suše se. Ajde uzeo sam u obzir pošto sam odmah uzimao neposerdno posle vađenja nekih 10-tak dana da su sadnice svježe.

Pored ovih kalemljenih posadio sam i jedan red (10 sadnica) iz sjemena jednogdišnjih sadnica iz vlastite proizvodnje. Sadnice su bile oko 1-1,2m. To sam uradio na nagovor prijatelja koji je isto to uradio pre 10-12 godina. On je posadio 17 komada 2 reda. Išao sam gledati te orase, ogromni su i veoma kvalitetnog ploda. Nisu se bar vizuelno plodovi razlikovali. Bili su dosta krupni i ujednačeni, pune jezgre, mekane ljuske i solidno rodni koliko se moglo vizuelno zaključiti. Te plodove sam uzeo i posijao, s tim da sam obratio pažnju da u blizini nema nigdje oraha barem 500-600m pa možda i više.

Sadnice su sve posađe došlo proljeće, sve fino krenule. Međutim kalemljene sorte je odmah napala Siva pjegavost, naravno morao sam prskati da bi spašavao što se spasiti da, zatim je udario sušan period pa samo ih i zalijevali otprilike na nekih 10-tak dana. Da bi se u avgustu osušilo oko 30%, drugih 30% je dalo jako malo prirasta, dok je ostatak bio poprilično OK. Sijanci su najviše napredovali, bili su preko 2m. Ajde to se završilo i opet ista priča oko kupovine sadnica da popunim prazna mjesta. Dosađno sve.

Došla sledeća godina i to kišna, ja nisam stigao raditi zaštitu na vrijeme i opet stradalo oko ukupno 20-25% sadnica sto jednogodišnjih i dvogodišnjih. Opet dosađivanje sa kalemljnim.

Ovog puta uspijem naći kvalitetan sadni materijal i dosadim opet sve. Bio sam prisutan dok su vađene sadnice.

Došla i treća godina mislim da je bila OK nesjćam se više. Kalemljni, onaj prvi posađeni dao prve plodove nije nešto puno po 2-3 i 5-6 kako koje su napredovale. Sijanac bez ploda, ali su narasli ubjedljivo najviše. I zamjnjeno opet par sadnica. Ovog puta ja uspio iskalemiti.

Došla i ova godina. Sve rađeno kako sleduje zaštita, đubar i td. Orasi (kalemljeni) fino napredovali nešto i roda po par komada. Međutim i sijanac prorodio ne svaki, ali na 5-6 komada bilo je po par plodova. Za divno čudo slični onima identično, što sam sadio, da nekažem "isti" pošto nisu jer nisu kalemljeni. Takođe krupni, mekani pune jezgre.

To je bilo moje neko iskustvo, mada planiram još posaditi ali isključivo ako uspijem proizvesti vlastiti sadni materijal (kalemljeni) i nešto ću ovog sijanca opet.

Tako da je moj neki rezime sledeći. Kalemljeni oras pored svih dobrih osobina ima i mana. Sadnice su obično jako loše, zbog korijna koji bude sasječen prilikom vađenja, jer je dvogodišnji ili trogodišnji korijen. Sadnica pređubena azotom, ima 2m nedovoljno sazrela (odrvenila). Takove sadnice se veoma loše primaju i slabo napreduju. Cijena tih sadnica je 15 eura. Takođe kalemljeni oras napadaju bolesti, pa se naročito prvih par godina mora tretirati hemiskim srestvima. Vidjećemo kako kad narastu, možda avionom ih tretirati.

MIšljnja sam da se može i sijanac saditi, naravno ne treba odustati od kalemljnog. Sijanac samo uzimati na provjerenom mjestu gdje u blizini nema koštunjaca i loših orasa. Oras prenosi plodom jako dobre osobine, u to sam se uvjerio na više mjesta. Moglo bi se sjeme uzimati iz ovih kalemljenih nasada za proizvodnju sadnica, naravno pod uslovom da kod komšije u blizini nema drugih orasa. Ove jednogodišnje sadnice rastu kao iz vode za razliku od kalemljenih. Još da napomenem da sam bio kod poznanika koji ima oko 150 sadnica oraha, koji je njegov otac zasadio sve iz sijanaca i nema uopšte tvrdunaca. Ima naravno raznih boljih i lošijih, kao je pomalo sadio i uzmao plodove na više mjesta ali svi su po meni OK.

Eto toliko od mene.
 
Svaka čast na iznesenom iskustvu. Nego ima li neko iskustvo sa đubrenjem oraha pepelom. Imam veću količinu pepela pa bih ga upotrebu kao đubrivo ali ne znam kada i kako.
 
Hvala za odgovor. Ja imam pitanje sto je bitno da u okolini nema oraha ako se sadi sejanac? Kod mene u okolini ih ima svuda
 
Ja imam iskustva, doduse na pojedinacnim stablima, nemam ih u velikom broju. Kostunjavi samonikli orah smo pretvorili u orah koji se lako cisti, izuzetno rodan i bujan, mana, cini mi se da je jezgro nesto tamnije nego sto je bilo pre djubrenja pepelom. Da napomenem, pepeo je tu ciljano bacan preko cele godine u ogromnim kolicinama, tacnije pepeljara iz sporeta je bukvalno svakodnevno praznjena oko tih oraha u dvoristu. Mislim da ima svrhe, ali da ne treba preterivati. E,da, da naglasim, iskljucivo pepeo od drveta smo bacali, nista ugalj i sl.
Svaka čast na iznesenom iskustvu. Nego ima li neko iskustvo sa đubrenjem oraha pepelom. Imam veću količinu pepela pa bih ga upotrebu kao đubrivo ali ne znam kada i kako.
 
Ja imam iskustva, doduse na pojedinacnim stablima, nemam ih u velikom broju. Kostunjavi samonikli orah smo pretvorili u orah koji se lako cisti, izuzetno rodan i bujan, mana, cini mi se da je jezgro nesto tamnije nego sto je bilo pre djubrenja pepelom. Da napomenem, pepeo je tu ciljano bacan preko cele godine u ogromnim kolicinama, tacnije pepeljara iz sporeta je bukvalno svakodnevno praznjena oko tih oraha u dvoristu. Mislim da ima svrhe, ali da ne treba preterivati. E,da, da naglasim, iskljucivo pepeo od drveta smo bacali, nista ugalj i sl.
I za koliko godina ste ''popravili'' orah?
 
Uffff.... dosta... godinama smo sipali tu pepeo, poceli da djubrimo kad je vec bio prorodio, mislim da je pocela razlika da se primecuje tek posle 3-4 godine... Pazi, po tom pitanju sam totalni laik, jednostavno neko nam je rekao da je dobro da se djubri orah pepelom, posto smo razmisljali da isecemo kostunjavce. Ok, probacemo, selo je, pepela bar ima kolko oces. Taj koji je najvise djubren je i najveci i najbujniji i najrodniji (imam ih 7 tu u dvoristu), ostali su takodje ok, ali oni su djubreni sporadicno. Svi su sejanci, nijedan sada nije kostunjav, svi imaju zuckasto jezgro, zato i sumnjam da ima veze sa pepelom.
 
I meni su rekli da bacam pepeo oko kostunjavih oraha i da ce to da ih omeksa. Imam 20-ak oraha,a od toga 3-4 kostunjava,ali mi nisu bas blizu kuce pa bih morao pepeo da vozim traktorom,a to mi je velika zajebancija tako da cu da ih ''prekalemim'' Stilkom.:osmeh:
 
Znas sta , druze, za 3-4 oraha nije prevelika investicija da odes par puta traktorom i "zapepelis" ih :osmeh: Da ti 3-4 oraha novoposadjena stignu u rod trebace ti 10 godina, a ovako ces za 3-4 godine (bi trebalo) da imas dobre orahe u punom rodu. Ovaj ovako masovno djubren pepelom mi je ubedljivo najrodnije drvo koje imam, na stranu to sto se lako cisti... Kazem, imam pored njega jos nekoliko komada u dvoristu kojima je mestimicno bacan pepeo, ali ovaj ubija na mesto. Pazi, ne verujem da pepeo moze cudo da ucini, mozda sam i u zabludi, ali meni se to jeste odlicno pokazalo u praksi i nije nikakva investicija. Ako ne uspe u najgorem slucaju si potrosio par litara benzina i opet mozes da ih iseces za prodaju kad hoces
 
Ja imam pitanje sto je bitno da u okolini nema oraha ako se sadi sejanac? Kod mene u okolini ih ima svuda

Bitno je zbog oprašivanja, jer se genetcke osobine prenose sa roditelja na potomstvo. Ako imaš plod od dva orasa ("otac i majka") koji su dobrih karakteristika, krupan, mekan, dobre jezgre itd, veće su šanse da i taj plod ima takve dobre osobine. Nego npr ako je jedan od roditlja koštunjac ili nekavih drugi loši osobina, normalno je da će taj plod imati 50% šanse da bude loš.
 
Vidi ovako prijatelju. Imam jedan orah na placu koji mi je omiljeni. Deblo fi preko metar ipo , orah spicast, meka ljuska, lepp jezgro. E sad taj plod bih da stavim u 40 saksija i presadim na prolece. E sad ko je oplodio taj plod ne znam, svaki komsija ima bar po komada.
 
U tome i jeste problem, jer ne znaš bar ugrubo šta dobijaš. Da li kod komšija ima koštunjaca? Ako ne slobodno sadi sa optimizmom, ako da to je već lutrija.
 
Sta je kostunjac? Ako je to tvrd orah, imam ih i ja sam u placu. Koliko m u precniku ne bi trebali biti kostunjci? Ili da nadjem orahe koji su izolovani od drugih pa njih da posadim... da ne kupujem te iz rasadnika
 
brate, ti vidi dal ti se isplati da rizikujes da cekas 10 godina drvo da prorodi i onda ustanovis da nije za kriv ... a kamoli vise komada
 
Sta je kostunjac? Ako je to tvrd orah, imam ih i ja sam u placu. Koliko m u precniku ne bi trebali biti kostunjci? Ili da nadjem orahe koji su izolovani od drugih pa njih da posadim... da ne kupujem te iz rasadnika

Da to je tvrd orah ili tvrdunac kako se gdje zove. Minimum bi trebalo biti 300-400 m udaljanost. Da najbolje bi bilo uzeti orase iz nekog kalemljenog zasada u čijoj blizini nema koštunjaca ili tvrdunaca.

Šta reče, Šljivar, kalemio si orah?

Da od nekih 30-tak komada samo su mi dva kalusirala kako treba. Kod kalemljenja plemka i podloga moraju biti idealne. Problem mi je plemka, moraju se napraviti stabla samo za proizvodnju plemke, tj oštro ih rezati kako bi dobili kvalitetne i deble mladare. S obzirom da je bio prvi pokušaj ja sam zadovoljan.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh