Ogrev (ugalj, drvo,...) -- nova tema

Ne znam koliko je najjeftiniji, ali u računu od majstora stoji da je ovaj moj 7118 din. Moj termostat je Baxi kao i kotao. A kotao je Baxi duo-tec comp. 1.24

Pa da, ako i uzmeš on/off termostat od tebe se očekuje da non stop podešavaš tu temperaturu polaznog voda. Ali to dosadi čoveku, a modulacioni termostat to radi za tebe, i to non stop a ne kao ti kad se setiš. Doprinosi uštedi gasa i boljem subjektivnom osećaju grejanja jer je max smanjeno da radijatori budu potpuno hladni. Tad nema zračenja toplote od rdaijatora i čovek ima osećaj da je hladnije nego što zaista jeste.
 
Jel mora posebno termostat za svakog proizvođača kotla ili mogu recimo tvoj na nova florida kotao? Ovaj tvoj je sigurno žičani dok je ta cena, bežični su oko 15000. Jel on može naknadno da se ubaci, pretpostavljam da može... Da znam o čemu pričaš, ideja je da radijatori duži vremenski period odaju toplotu s najmanjim mogućim plamenom
 
E to ne znam, kad je majstor donosio predračun pitao je koji termostat hoću, on/off ili modulacioni, takođe i žičani ili bežični. Pitao sam šta on preporučuje i on je rekao modulacioni žičani, pa sam taj uzeo. Više sam bio za bežični ali je i cena uticala, kao i to da smo odmah našli odgovarajuće mesto za termostat gde nije bio problem da dođe žičana veza (inače to je običan dvožilni kabel jer je komunikacija serijskog tipa lepo spakovan u mini kanalicu). A postoje pravila za postavljanje termostata tipa ne može na spoljašnji zid, ne može iznad izvora toplote (npr. radijator, televizor, čak i cevi do radijatora ako idu ispod termostata onda tu nije pogodno mesto za termostat) pa sam onda razmišljao gde bih držao termostat ako je bežični, bio bi ili na stolu ili negde na nekoj komodi i sl. i došao do zaključka da bih i taj bežični vrlo verovatno negde fiksirao da se ne premešta stalno ili da ga neko ne šutne pa da padne i sl.
 
Poslednja izmena:
A jel ti podešavaš krivu grejanja ili to sam termostat radi? Da li žičani radi posao u smislu podesio sam temperaturu koju želim, programiram dnevnu, noćnu i to je to ne diram ga više? I ja mislim da ću modulacioni žičani samo zbog cene. Davati pare za q7 on/off pa posle uzimati žičani ili bežični modulacioni je bacanje novca.
Da li postoji opcija žičani modulacioni termostat na koji može tel da se nakaci?
 
Poslednja izmena:
Modulacijski način rada plinskog bojlera i termostata ne poznajem detaljno i ne znam na koji način bojler dobije informaciju da smanji plamen/modulira. Jeli to prema temperaturi vode u povratu, ili prema informaciji od modulirajućeg termostata.
Meni se kao rješenje za takav slučaj nameću termostatski ventili na radijatorima. Njima u biti balansiraš pojedine radijatore prema željenoj temperaturi u prostoriji. Za korištenje termostata, važno je da je on postavljen u prostoriji s većim gubicima topline tako da ne priguši bojler toliko da neke druge prostorije ostanu bez dovoljno tople vode u radijatorima. Ako bojler može modulirati bez modulirajućeg termostata, samo prema razlici temperature polaza i povrata vode, onda je dovoljno imati samo termostatske ventile. Kao što sam napisao, taj dio funkcioniranja modulacije ne poznajem pa molim nekog znalca da me dopuni ili ispravi.
 
A jel ti podešavaš krivu grejanja ili to sam termostat radi? Da li žičani radi posao u smislu podesio sam temperaturu koju želim, programiram dnevnu, noćnu i to je to ne diram ga više? I ja mislim da ću modulacioni žičani samo zbog cene. Davati pare za q7 on/off pa posle uzimati žičani ili bežični modulacioni je bacanje novca.
Da li postoji opcija žičani modulacioni termostat na koji može tel da se nakaci?
To termostat sve sam radi. On brine da održava zadatu temperaturu prostora i prilagođava svoj rad tome. Npr. kuća se nije grejala prethodni dan, ohladili su se zidovi i ti uključuš grejanje. Termostat vidi da je zadana temperatura npr. 23 a u sobi je trenutno npr. 17. On uključuje gorionik na veću snagu i veću temperaturu vode koja ide u radijatore kako bi što pre stigao do zadate, jer mi je na prvom mestu komfor korisnika. Radijatori su topli, voda u njima je npr. 55 i temperatura prostora raste. Kad npr. stigne do 22 onda termostat smanjuje temp. vode u radijatorima na npr. 45 (karikirim cifre samo da bih dočarao kako radi krivulja grejanja) jer bi u suprotnom temperatura zbog inercije sistema značajnije preskočila zadatu temperaturu, temp prostora raste i dalje i kad dostigne 23 ne gasi gorionik već smanjuje njegovu snagu i dalje prati temp. prostora, ako ona stoji onda drži tu trenutnu temperaturu vode, ako raste i dalje onda je smanjuje, normalno ako počne da pada onda je povećava. Pošto su svi sistemi grejanja sa inercijom i relativno tromi gde odziv nije trenutan, softver prati i brzinu promena temperatura pa tome prilagođava temperaturu vode u radijatorima. Evo i drugi primer, npr. nije radilo grejanje na gas jer si ga isključio iz ko zna kojih razloga ali je kuća topla jer si bio naložio kaljevu pećku. Zadato je isto 23 a u prostoriji je 22. Tad uključiješ grejanje i termostat neće startovati sa onih 55 iz prvog primera već će startovati sa 35 temperaturom vode i dalje će opet pratiti sve promene i spram toga regulisati temperaturu vode. Dakle softver se stara o tome kako odabrati režim rada gorionika da se zadovolji i najmanja potrošnja, ali i komfor korisnika (npr da ne čeka pola dana da dostigne zahtevanu temperaturu).

Evo konkretan primer kod mene (bio sam do bojlera da vidim): sad preko dana napolju je 17, zadata sobna temp. je 22 i termostat drži temp. vode u radijatorima na 26.8, temp prostora je po tom termostatu 22.0, a po mojim termometrima 22.1. Noćas je bilo hladno napolju, temperatura je bila do 5 stepeni, u sobi je isto bilo 22 ali je temp vode u radijatorima bila preko 30 (ne znam sad baš tačno, ajde neka je bilo 34). Dakle nema korisnik šta da misli i podešava, sve to odradi komp u termostatu.

A što se tiče toga žičani ili bežični, to ja samo način ostvarivanja veze između bojlera i termostata, ne utiče na sam rad.
 
E da, zaboravio sam da kažem, naravno da je moguća svaka varijanta programiranja, i po tome da li hoćeš dan/noć, i po danima u sedmici i svašta nešto. A komunikacija sa telefonom, e to ne znam, mogu da ti pošaljem uputsvo od ovog termostata pa vidi da li postoje opcije, ja ga nisam ni čitao jer je korišćenje skroz intuitivno.
 
@dukej
onda se ozbiljno razmišljam o modulacionom termostatu, u principu slično bi radio i sa on/off samo što stalno moraš da podešavaš temp polaznog voda, a toga kod termostata sa modulacijom nema sve sam radi. onda fakticki i nije potrebna komunikacija s telefonom, podesiš zeljenu temp prostora, programiraš dnevni/nocni režim i zaboraviš na njega. plus kotao radi modulaciju samog plamena na osnovu spoljne temp kao i trenutne / zeljene temp prostorije.
 
@dukej
onda se ozbiljno razmišljam o modulacionom termostatu, u principu slično bi radio i sa on/off samo što stalno moraš da podešavaš temp polaznog voda, a toga kod termostata sa modulacijom nema sve sam radi. onda fakticki i nije potrebna komunikacija s telefonom, podesiš zeljenu temp prostora, programiraš dnevni/nocni režim i zaboraviš na njega. plus kotao radi modulaciju samog plamena na osnovu spoljne temp kao i trenutne / zeljene temp prostorije.
Vidim da se u poslednje vreme forsiraju te regulacije koje uključuju i spoljnu temperaturu. Kod mene toga nema jer nemam nikakav senzor spoljne teperature, čak je i sam bojler u kući i nema šanse da zna koliko je napolju stepeni. Po logici takva regulacija smanjuje temperaturu polaznog voda kad je napolju veća temperatura, ali koliko vidim to se i kod mene dešava i bez spoljašnjeg senzora. Ne znam po kom algoritmu to termostat odradi, ali odradi.
 
Samo proveri da li kotao ima mogućnost da moduliše snagu gorionika, ne znam da li su sad svi kondezacioni kotlovi sa tom mogućnošću.
 
Sad mi pade na pamet, možda bojler može da vidi temperaturu spoljašnjeg vazduha kroz onu cev kojom uzima spoljašnji vazduh za sagorevanje. :sta:
 
Ne, uvek kada se uzima spoljna temperatura za podesavanje krive grejanja mora da stoji spoljni senzor napolju. Najbolje u hladovini , pod stehu recimo na severnoj strani kuce.


@ sale_vs

Okreni Etaz vidi sta ce da ti preporuce od termostata koji imaju modulaciju. Kazi im koji koto imas ...
 
Kakav je ovaj prosto wifi termostat?

Pretpostavljam da je on/off a privukao me to sto je wifi. Postavio bi ga dole kod mojih u prizemlju a eventualno ja bi ga dodatno podešavao preko app, smanjivao ili povećavao temperaturu.
Neka ideja je da oktobar, novembar kotao radi na 35-40 stepeni, decembar - februar 40-50 stepeni temp polaznog voda.
 
Ja sam kod mene namestio na pali/gasi sa zadatom temperaturom u sobi i maksimalnom temperaturom polazne vode.Pokazalo mi se da manje trosi tako nego sa automatikom preko spoljne temperature.Zanimam se sa tim od polovine decembra :ROFLMAO: Mogu da se zaposlim kao serviser 8-)
 
Код мене исто ујутру не пада испод 20 степени колико год да је напољу. Изолација убија у позитивном смислу. У јануару не верујем да ће темп полазне воде бити већа од 50 степени. Кондензација има да се користи у свом пуном потенцијалу. Ићи ћу са најмањом темп полазне воде која ће ми дати 23 степена.
 
Kod mene je veci deo kuce izolovan i novi pvc ali visina soba mi je oko 3,80 pa je tesko zagrejati,ali zadovoljni smo sa 22 c.
 
Nazad
Vrh